Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reevaluare mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

reevaluare mijloace fixe


37 replies to this topic

#1 pandy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 08 January 2015 - 03:57 PM

buna ziua,
1. am o cladire valoare 47000
amortizare 4528
valoare neamortizta 42472
valoare reevaluata 47000
2. cladire in valoare de 116632
amortizare 10341
val. neamortizta 106290
valoare reevaluata 106290
care sunt inregistrarile contabile si implicatiile fiscale. Va multumesc



#2 pandy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 18 January 2015 - 07:04 PM

Va rog o parere macar . Din toata inima




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 January 2015 - 10:41 AM

Nu-ai dat toate datele, daca au mai avut reevaluare cladirile si in ce sens au fost reevaluarile anterioare.
Daca este prima reevaluare , atunci:

1.
2812=212 cu 4528
212=105 cu 4528 (47000-42472)

2.
2812=212 cu 10341

Amortizarea contabila se calculeaza la valoare contabila (rez.in urma reev.)
Amortizarea fiscala(deductibila) se calculeaza la valoarea de achizitie.

PS: Eu zic sa spui tu ce ai inteles si cum te-ai gandit sa faci si apoi am putea sa discutam pe speta.



#4 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 05 February 2015 - 01:36 PM

Buna. Activele fixe necorporale se reevalueaza?



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2015 - 01:51 PM

vezi Ordonanta De Urgenta 81 Din 28/08/2003 Actualizata Privind Reevaluarea Si Amortizarea Activelor Fixe Aflate In Patrimoniul Institutiilor Publice - cred ca asta te intereseaza fiindca ai pus multe intrebari la institutii publice.

eu am parcurs-o pe diagonala, ca sa zic asa, se pare ca DA, se reevalueaza... dar citeste-o ca sa fii sigur.



#6 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 06 February 2015 - 11:08 AM

Multumesc pentru raspuns.



#7 angela32x

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bistrita

Postat 13 February 2015 - 11:58 PM

Buna seara,

La balanta din decembrie 2014, am sold creditor la contul 1065. Conturile de imobilizari nu au solduri (mijloacele fixe care au fost reevaluate, au fost vandute in anul 2007).
In luna ianuarie am transferat soldul contului 1065 in contul 1175.
Va rog sa imi spuneti daca:
1) inregistrarea 1175 = 755 este corecta si necesara
2) impozitez suma (microintreprindere 3%)
3)ca sa inchid contul 1175 pot sa repartizez suma pentru acoperirea pierderilor anilor anteriori si la dividende fara a mai face inregistrarile de la punctul 1 si 2.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 February 2015 - 10:16 AM

Daca in 2007 s-a impozitat (asa cum era corect) suma din 1065, nu trebuie decat sa mutati suma in 117

Daca nu s-a impozitat atunci ... sa fie sanatosi, s-a prescris deja, asa ca nu mai trebuia impozitat nimic. Impozitarea se face concomitent cu inregistrarea/constituirea rezervei in 1065. Deci trebuia facuta in 2007.
Pararea mea :biggrin:

Rezervele nu se trec prin conturile de venituri, se impoziteaza ca "elemente SIMILARE veniturilor"... desi la micro, dupa cum scrie in CF nu par sa se includa si elementele similare veniturilor , ci doar veniturile :blink2:



#9 monicamarian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU

Postat 09 April 2015 - 09:50 AM

La15.02.2010 am intrare baraca metalica la valoarea de 12.815 ron cu amortizare in 8 ani.Doresc sa fac reevaluare la 31.12.2014 cu indicele de inflatie gasit pe insse.ro 117,44.Noua valoare ar fi 15.050 ron, amortizare calculata la 31.12.2014 7742,40 ron.Vreau sa fac urmatoarele articole:
212=105 = 2235(15.050-12815)
105=2812= 1350,31(9092,71-7742,40)
Lunar
6812=2812 =156,77
105=1065 =23,28(156,77- 133,49) = cu cat a crescut amotizarea luna.
Este corect?Va multumesc pentru raspuns



#10 tudor0907

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 11 April 2016 - 11:15 AM

In martie 2016 s-a facut evaluarea unei cladiri , pe raportul de evaluare scrie data evaluarii :31.12.2015 iar data raportului este 15.03.2016. Cu ce data inregistrez in contabilitate valoarea cladirii rezultata din raportul de evaluare ?
Toate inregistrarile le fac in martie 2016 ? Va multumesc.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2016 - 12:04 PM

sunt de luat in seama 3 documente cu impact financiar-contabil : OMFP 1802/2014 si CF 2015, 2016.

1. cf. OMFP 1802/2014,
107. ‐ În cazul efectuării reevaluării imobilizărilor corporale, acest lucru trebuie prezentat în notele explicative, împreună cu elementele supuse reevaluării, metoda prin care s‐au calculat valorile prezentate, precum şi elementul afectat din contul de profit şi pierdere.
108. ‐ În cazul în care se efectuează reevaluarea imobilizărilor corporale, diferența dintre valoarea rezultată în urma evaluării pe baza costului de achiziție sau a costului de producție şi valoarea rezultată în urma reevaluării trebuie prezentată în bilanț la rezerva din reevaluare, ca un subelement distinct în "Capital şi rezerve" (contul 105 "Rezerve din reevaluare").

de aici eu inteleg ca inreg. trebuie reflectate in bilant, deci ele se inregistreaza in contabilitate cel mai tarziu la data de 31.12. a anului pt. care s-a facut reevaluarea.
______________________________________________

2. cf. CF 2016, art. 460 (5) si (8)
(5) Pentru stabilirea impozitului/taxei pe clădiri, valoarea impozabilă a clădirilor aflate în proprietatea persoanelor juridice este valoarea de la 31 decembrie a anului anterior celui pentru care se datorează impozitul/taxa și poate fi:
a) ultima valoare impozabilă înregistrată în evidențele organului fiscal;
b) valoarea rezultată dintr-un raport de evaluare întocmit de un evaluator autorizat în conformitate cu standardele de evaluare a bunurilor aflate în vigoare la data evaluării;
c) valoarea finală a lucrărilor de construcții, în cazul clădirilor noi, construite în cursul anului fiscal anterior;
d) valoarea clădirilor care rezultă din actul prin care se transferă dreptul de proprietate, în cazul clădirilor dobândite în cursul anului fiscal anterior;
e) în cazul clădirilor care sunt finanțate în baza unui contract de leasing financiar, valoarea rezultată dintr-un raport de evaluare întocmit de un evaluator autorizat în conformitate cu standardele de evaluare a bunurilor aflate în vigoare la data evaluării;
f) în cazul clădirilor pentru care se datorează taxa pe clădiri, valoarea înscrisă în contabilitatea proprietarului clădirii și comunicată concesionarului, locatarului, titularului dreptului de administrare sau de folosință, după caz.
......
(8) În cazul în care proprietarul clădirii nu a actualizat valoarea impozabilă a clădirii în ultimii 3 ani anteriori anului de referință, cota impozitului/taxei pe clădiri este 5%.

In CF 2015, prev. erau diferite
ART. 253 Calculul impozitului datorat de persoanele juridice
(1) În cazul persoanelor juridice, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote de impozitare asupra valorii de inventar a clădirii.
..
(5) În cazul unei clădiri care a fost reevaluată, conform reglementărilor contabile, valoarea impozabilă a clădiri este valoarea contabilă rezultată în urma reevaluării, înregistrată ca atare în contabilitatea proprietarului - persoană juridică.


prin urmare, pana in 2015 inclusiv, rezultatele reevaluarii se inreg. in contabilitate pt ca altfel organul fiscal local nu putea stabili noua valoare impozabila a cladirii si, implicit, impozitul corect pe cladire.
incepand cu 2016, pt. determinarea impozitului pe cladiri, este suficienta depunerea declaratiei fiscale cu noua valoare impozabila a cladirii, la care se anexeaza numai raportul de evaluare intocmit de evaluatorul autorizat (adica fara balanta sau alt document contabil).
____________________________________

una peste alta, sa fiu in locul tau as tine cont de OMFP 1802/2014 si de CF 2015 fiindca data reevaluarii a fost 31.12.2015, as inreg. operatiunea la 31.12.2015, as respecta prev. priv. mentiunile din notele explicative la bilantul intocmit la data de 31.12.2015, dar m-as duce cu decl. pt impozitul de cladiri fara sa anexez si balanta, ci numai raportul de reevaluare.

daca ai depus, deja, bilantul pt 2015, atunci nu mai ai ce-i face si ramane sa inreg. in 2016, dar nu-ti face griji pt. actele necesare la DITL fiindca acolo oricum te duci fara balanta/ bilant/alte docum. contabile, dupa cum ti-am spus.



#12 tudor0907

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 11 April 2016 - 01:45 PM

Nu am depus bilantul la 31.12.2015, dar am depus declaratia 101(nu stiu sigur daca conteaza).
Diferenta din evaluare este destul de mare ,valoarea veche era 52000 iar cea noua 98000. Nu am mai primit ceva de inregistrat asa de tarziu si eu asi prefera sa fac inregistrarile in 2016 daca se poate .



#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 April 2016 - 02:39 PM

Daca nu ai depus bilantul, nu vad care ar fi problema ... mai ales ca la primarie vei depune reevaluare (banuiesc ca au trecut cei 3 ani si ca nu s-a apucat sa faca reevaluare doar de dragul cifrelor sau pentru ca nu avea ce face cu banii)

La D101 poti sa depui rectificativa fara probleme, mai ales ca nu se modifica impozitul pe profit prin reevaluare.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2016 - 03:35 PM

in cazul tau, D101 nu este afectata fiindca reevaluarea nu-ti genereaza venituri sau cheltuieli, inreg. contabila fiind 212 = 105.
impozitul poate fi calc. corect de catre DITL daca in decl. treci val. reevaluata (nici n-ai putea trece alta cata vreme trebuie sa duci si raportul de reevaluare).

dupa parerea mea, pbl. poate sa apara la justetea prezentarii/ corectitudinea elementelor bilantiere vizate fiindca in raport scrie f clar ca reevaluarea s-a facut la data de 31.12.2015, iar dif. e semnificativa (aproape s-a dublat val. cladirii)
exista sanctiune pt date incorecte prezentate in bilant, dar f rar se verifica bilantul la un control.
totusi riscul in sine exista, iar contraventia si amenda sunt trecute in Legea contabilitatii.

inreg. reeval. e f simpla in cazul expus de tine, nu prea inteleg de ce n-ai vrea sa o contabilizezi in 2015 daca nu ai depus bilantul inca.
sau e deja facut si nu vrei sa-l mai strici ?

daca inreg. reeval. la 31.12.2015 nu uita de amortizarea lunara incepand cu 01.01.2016. :smile:
asta ar putea sa schimbe rezultatul fiscal la trim. I (sau nu ...)



#15 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 April 2016 - 07:58 PM

Otilia, exista cazuri cand se modifica impozitul cu amortizarea diferentelor?

Registrul de evidenta fiscala (si inregistrarile amortizarilor, evident) pentru martie se modifica cu siguranta.



#16 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 April 2016 - 01:19 AM

Tudor, vezi ca rapoartele de evaluare in scopul estimarii valorii impozabile a cladirilor nu pot fi folosite pt inregistrarea in contabilitate, deoarece folosesc un standard special doar pentru acest lucru, respectiv Determinarea valorii impozabile a unei cladiri. Pentru inregistrarea in contabilitate, trebuie sa faci o alta evaluare care stabileste valoarea justa Asta daca diferenta este semnificativa; daca nu, poti lasa in contabilitate valoarea veche, ca sa nu mai platesti inca un raport. La DITL trebuie anexata inca si balanta, spun ei pt a vedea valoarea dupa vechiul CF, dar nu are importanta, pt ca impozitul local se va stabili dupa valoarea din raport.

Rapoartele de reevaluare la 31 dec vin intotdeauna in anul urmator, dar se inregistreaza la 31 dec. Anul acesta e drept ca au venit cam tarziu din cauza aglomerarii excesive a evaluatorilor.



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2016 - 11:26 AM

Vezi postareamgabi, la 11 April 2016 - 07:58 PM, a spus:

Otilia, exista cazuri cand se modifica impozitul cu amortizarea diferentelor?

Registrul de evidenta fiscala (si inregistrarile amortizarilor, evident) pentru martie se modifica cu siguranta.

Iarta-ma, dar nu cred c-am inteles intrebarea, mai ales ca am impresia ca ti-ai raspuns singurica ... :smile:



#18 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 April 2016 - 08:08 AM

Ai mentionat rezultatul fiscal si m-am gandit direct la profitul brut impozabil, care ar fi trebuit sa ramana la fel.
... asa ca mi-a zburat mintea la impozit, sa nu fie vre-o speta care imi scapa (ca in ultima vreme nici nu mai stiu ce/cat stiu :sad: )



#19 tudor0907

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 13 April 2016 - 09:49 AM

Sa inteleg ca nu pot inregistra in contabilitate evaluarea pentru impozitare ? Este obligatoriu sa mai platesc o evaluare pentru inregistrare in contabilitate (diferenta de valoare este semnificativa ) ? Ce riscuri sunt daca nu mai fac o evaluare si las totul asa cum este in contabilitate ?



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2016 - 03:19 PM

@ilia are dreptate si-i multumesc pt corectia adusa !
in urma mesajului ei, am mai scormonit inca o data dupa informatii si niste clarificari am gasit chiar la evaluatori : http://nou.anevar.ro...ft_ghid_500.pdf
cf acelui ghid, notiunea de "valoare de impozitare" stabilita prin raportul de evaluare este diferita de notiunea de "valoarea de piata" a cladirii - si aici a fost eroarea mea de tratare a pbl., eu gandindu-ma ca cele 2 valori ar trebui sa fie egale pt ca-i mai normal sa platesc impozit pt o val. reala/justa a cladirii, decat dupa o anumita metodologie existenta/ aplicabila exclusiv pt impozitare.
de asemenea, in urma primei documentari e adevarat ca am gasit 1sau 2 pareri cum ca raportul pt. impozitare nu s-ar inreg. in contabilitate, insa acele pdv nu mi s-au parut suficient de argumentate (in nici un caz ca in cele ce urmeaza), drept pt care nu le-am impartasit. Intotdeauna cand ma documentez asupra unei pbl. verific toata baza legala indicata, pct cu pct, iar daca argumentatia autorului nu mi se pare destul de solida, atunci eu nu imi insusesc punctul sau de vedere.

extras din GHID METODOLOGIC DE EVALUARE - 500
Determinarea valorii impozabile:

S-a definit ca tip de valoare „valoarea de impozitare" care este diferită faţă de „valoarea de piaţă" sau faţă de „valoarea justă". Aceasta diferenţă provine în special din faptul că vor fi supuse evaluării doar clădirile, fără teren, ceea ce impune o abordare specială a evaluatorilor faţă de utilizarea abordărilor clasice care presupun că rezultatul final, respectiv valoarea de piaţă a proprietăţii, include atât construcţia, cât şi terenul. Cu toate acestea s-a urmărit pe cât a fost posibil ca abordările evaluării să aibă în vedere cât mai mult informaţii de piaţă.
1. ........
2. Obiectul evaluării şi rezultatele evaluării pentru impozitare prevăzute în prezentul ghid se referă exclusiv la clădiri.
3. Valoarea impozabilă nu reprezintă „valoarea de piaţă” sau „valoarea justă” definite ca tipuri de valori în standardele de evaluare în vigoare, respectiv în legislaţia privind înregistrarea în situaţiile financiare şi auditarea situaţiilor financiare.
4. Valoarea impozabilă este un tip de valoare folosit strict în scopul impozitării clădirilor nerezidenţiale şi determinat în conformitate cu prezentul ghid.
5. Valoarea impozabilă nu se înregistrează în situaţiile financiare ale companiilor.
_______________

de asemenea, am gasit niste explicatii f bune aici : http://vascu.ro/2015...a-a-cladirilor/
  • Raportul de evaluare pentru impozitare va fi identic cu raportul de evaluare pentru raportare financiară?
Cele două rapoarte de evaluare nu vor fi neapărat identice pentru că standardele de evaluare care stau la baza elaborării acestora conțin prevederi diferite care pot influența rezultatele evaluării și de aici și structura rapoartelor de evaluare. Astfel contribuabilii se pot găsi în situația ca aceeași clădire să aibă două valori diferite, din perspectiva fiscală și contabilă. Desigur că rapoartele de evaluare vor avea multe elemente comune dar pot exista situații în care în mod obiectiv și rezultatele și rapoartele să fie diferite.
  • Va fi nevoie de realizarea a două rapoarte de evaluare?
Pot exista situații în care va fi nevoie să fie realizate două rapoarte de evaluare. Dacă vor fi realizate de către același evaluator, rapoartele vor avea părți comune, ceea ce va putea determina ca onorariile pentru cele două evaluări să nu fie duble față de situația când există un singur raport.
___________________________________
  • Este obligatorie realizarea unei evaluări?
Nu există noțiunea de obligativitate în ceea ce privește realizarea unei evaluări pentru impozitare. Există însă o prevedere de creștere a cotei de impozitare dacă evaluarea nu este realizată cu frecvența stabilită de lege. Astfel s-a încetățenit ideea că evaluarea devine obligatorie.
(asta am precizat si eu, impozitul de 5%)
____________________________________

deci, recapituland :
1. raportul de reevaluare pentru impozitare nu se inreg. in contabilitate
2. daca vrei sa inreg. in contabilitate o noua val. de piata / justa a cladirii si ea sa apara in sit. financiare ale firmei, atunci iti mai trebuie inca un raport de reevaluare, facut dupa alte norme, dar in urma caruia nu este neaparat ca val. justa sa difere fata de val. impozabila, adica poate sa dea o valoare egala cu cea de impozitare (sau nu).
3. daca nu faci si raportul pt determinarea valorii juste/ de piata a cladirii, tu deja avand elementele care sa indice ca dif. rezultata ar fi semnificativa, atunci val. imobilizarilor corporale la 31.12.2015, resp. a ct. 212, nu v-a fi corect reflectata in sit. financiare anuale si este posibil, ca la un control, sa fii sanctionat pt raportare de date incorecte in sit. financiare - exista prevazute atat sanctiunea cat si amenda in Legea contabilitatii.
asta e parerea mea, am mai spus-o si inca mi-o mentin cu singura precizare (importanta, de altfel) ca eu n-am auzit ca pana acum, la vreun control al ANAF, sa i se fi luat cuiva la puricat bilantul, ceea ce nu inseamna ca in viitor nu ti se poate intampla.

baza legala este OMFP 1802/2014 :
Evaluarea alternativă la valoarea justă
3.4.1. Reevaluarea imobilizărilor corporale
99. ‐ (1) Prin derogare de la evaluarea pe baza principiului costului de achiziție sau al costului de producție, entitățile pot proceda la reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârşitul exercițiului financiar, astfel încât acestea să fie prezentate în contabilitate la valoarea justă, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluări în situațiile financiare întocmite pentru acel exercițiu.
(2) Amortizarea calculată pentru imobilizările corporale astfel reevaluate se înregistrează în contabilitate începând cu exercițiul financiar următor celui pentru care s‐a efectuat reevaluarea.
.....
102. ‐ Reevaluarea imobilizărilor corporale se face la valoarea justă de la data bilanțului. Valoarea justă se determină pe baza unor evaluări efectuate, de regulă, de evaluatori autorizați, potrivit legii.

de vazut si restul art. pana la 116 inclusiv, o parte dintre ele le-am citat deja in postul anterior.
......................................
alte pareri, va rog ? :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL