Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reevaluare mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

reevaluare mijloace fixe


37 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2016 - 08:46 AM

Vezi postareamgabi, la 11 April 2016 - 07:58 PM, a spus:

Otilia, exista cazuri cand se modifica impozitul cu amortizarea diferentelor?

Registrul de evidenta fiscala (si inregistrarile amortizarilor, evident) pentru martie se modifica cu siguranta.

@mgabi, despre cele la martie vb si eu.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 11 April 2016 - 03:35 PM, a spus:

daca inreg. reeval. la 31.12.2015 nu uita de amortizarea lunara incepand cu 01.01.2016. :smile:
asta ar putea sa schimbe rezultatul fiscal la trim. I (sau nu ...)




#22 alinage

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 April 2016 - 02:41 PM

Tratament fiscal reevaluare cladiri
Buna ziua,
Va rog mult un ajutor:
Societatea pe care am preluat-o de curand are in patrimoniu 2 cladiri achizitionate in anul 1998.Ambele cladiri sunt inchiriate catre terti.Am o problemea in ceea ce priveste inregistrarea reevaluarilor,respectiv tratamentul contabil si fiscal al amortizarii pentru aceste imobile.
-Primul imobil a inregistrat crestere la fiecare reevaluare(inregistrare-metoda valorii nete).Diferenta de valoare dupa scaderea amortizarii a fost evidentiata in contul 105.Problema mea este amortizarea inregistrata in contabilitate.De fapt nu am decat amortizare fiscala.Nu s-a recalculat amortizarea dupa reevaluari la valoarea de piata si la numarul de ani ramasi.
-A doua cladire a inregistrat o depreciere care nu a fost inregistrata in contul de cheltuieli nedeductibile si a fost inregistata in contul 105(nu s-a operat pe conturi analitice) diminuand astfel valoarea in plus inregistrata de la prima cladirea.De asemenea si aici amortizarea calculata si inregistrata este cea fiscala, la nivelul pretului de achizitie.
Problemele majoare pe care le vad eu in cele doua cazuri.
-Soldul creditor al contului 105 nu este corect;
-amortizarea ramasa neamortizata nu corespunde cu nr de ani ramasi datorita neinregistrarii in contabilitate a amortizarii contabile.
-Avand in vedere ca cheltuiala deductibila imobil 1 este amortizarea fiscala sper ca nu exista un impozit pe profit suplimentar.
-nu s-a inregistrat pe cheltuiala nedeductibila deprecierea pt imobilul doi.In acest caz aceasta suma nu ar trebui impozitata avand in vedere ca amortizarea fiscala s-a facut la nivelul pretului de achizitie?
-inregistrarile in contabilitate nu sunt in conformitate cu OMFP 3055
Va rog sa-mi spuneti daca rationamentul meu este bun, eventual poate vedeti si alte riscuri in aceasta speta.

Multumesc!




#23 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 22 March 2017 - 03:48 PM

In martie luna curenta s-a facut reevaluarea unei cladiri (hala structura metalica) pentru prima data de la intrarea ei in functiune (1.07.2014).

Valoare intrare cf PV receptie regie proprie: 40.000
Amortizare (sold cont 281 credit) la 31.12.2016: 3000
Valoare contabila neta la 31.12.2016: 37.000
Durata de amortizare: 20 ani

Valoarea reevaluata (de catre evaluator autorizat ANEVAR): 50.000

Fiind o diferenta semnificativa trebuie inregistrata si in contabilitate (am inteles ca in conformitate cu Ordinul 1802/2014 in cazul unor diferente nesemnificative nu ar mai fi obligatoriu de inregistrat rezultatul reevaluarii in contabilitate, doar pt. staliblirea impozitarii de catre primarie mai fiind necesar raportul de reevaluare). As dori niste parereri / observatii legate de urmatoarele inregistrari in contabilitate.

La data de 31.12.2016:
281 = 212 3000 (soldul creditor 281 va deveni 0 la 31.12.2016 si implicit la 1.01.2017)
212 = 105 13000 (soldul debitor 212 va deveni 50.000 cf. raport)
Se recalculeaza valoarea amortizarii pentru durata ramasa (20 ani - 2,5 ani) adica 210 luni:
50.000 / 210 = 238,10
Care se va inregistra in contabilitate incepand cu 1.01.2017 urmand sa refac contabilitatea pentru aceasta luna (partea afectata). Firma fiind micro nu apar cred alte probleme legate de diferenta dintre amortizarea fiscala si cea contabila necesara presupun doar la determinarea impozitului pe profit.

Va rog pareri atat fata de cele prezentate plus daca e nevoie in bilant sa mai fac note explicative doar pentru implicatiile reevaluarii sau e suficient daca apar la date informative undeva in blant.



#24 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 03 April 2017 - 10:04 AM

Revin cu precizari care schimba radical datele postarii precedente.
Pe raport am constat din pacate ca scrie "raport de evaluare pentru impozitare" iar undeva in cuprins la scopul evaluarii este mentionat citez "prezentul raport de evaluare este intocmit la cererea contribuabilului in scopul estimarii valorii impozabile a cladirilor aflate in proprietatea acestuia si este interzisa utilizarea raportului de evaluare, integral sau in parte, pentru orice alt scop, in consecinta in mod expres este interzisa utilizarea valorii impozabile rezultate in urma aplicarii GEV 500 "Determinarea valorii impozabile a unei cladiri" in scopul raportarii financiare, garantarii imprumutului, vanzarii sau oricarui alt scop cu exceptia impozitarii cladirii de catre atoritatea locala pe raza careia contribuabilul are obligatia legala a achitarii impozitului pe cladiri"

Ca urmare unul dintre cele doua exemplare originale ale raportului l-am anexat la declaratia fiscala depusa si inregistrata la primarie pentru stabilirea impozitului pe cladire iar celalalt doar arhivat, adica in contabilitate cred ca valoarea ramane aceeasi de dinainte, pana la o eventuala evaluare specifica, daca e cazul. Va rog niste pareri :)



#25 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2017 - 06:56 PM

Da, asa este.

S-au modificat (de ceva vreme!) regulile referitoare la evaluarea imobilelelor si exista doua tipuri de evaluari: pentru impozitare si pentru "contabilitate" (val.de piata).

Daca evaluatorul a facut raport de evaluare "pentru impozitare" , acesta este doar pentru primarie si nu se prinde in contabilitate/mijloace fixe.



#26 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 16 April 2018 - 01:38 PM

Buna ziua, am o intrebare legata de rezerva din reevaluare transferata lunar din contul 105 in contul 1175, timp de cativa ani, se poate storna intreaga suma , cladirea nu a fost scoasa din evidenta ( nu a fost vanduta ) si nici folosita de entitatea respectiva ci de o alta societate printr-un contract de comodat ?
Adica in 1175 am valoarea de 52038, pot sa o mut inapoi in 105?
1175 = 105 52038
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2018 - 03:36 PM

Dupa parerea mea, ai putea storna suma fiindca activul nu a fost scos din evidenta si nici nu a fost folosit de catre societate (ci dat altcuiva in folosinta).

Cum suma este notabila, te rog sa mai astepti si parerile altor colegi ! :smile:

Atentie ca stornarea poate avea consecinte la calculul rezultatului fiscal al per. in care o faci, avand in vedere ca sumele din ct.105 se impoziteaza (prin recunoastere ca element similar veniturilor) numai pentru partea care trece in rezultat reportat.
De ex., cf art. 53 alin. (2) lit. c) din CF. o societate care trece de la categoria platitorilor de impozit pe profit la cea a platitorilor de impozit pe veniturile microintreprinderii va adauga la baza impozabila pentru determinarea impozitului pe veniturile microintreprinderii rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, care au fost deduse la calcul profitului impozabil si nu au fost impozitate in perioada in care societatea a fost platitoare de impozit pe profit, indiferent daca reducerea sau anularea este datorata modificarii destinatiei rezervei, distribuirii acesteia catre participanti sub orice forma, lichidarii, divizarii, fuziunii contribuabilului sau oricarui alt motiv.
Daca o societate platitoare de impozit pe venit microintreprindere nu a fost si platitoare de impozit pe profit, atunci rezervele din reevaluarea cladirii nu sunt incluse in baza impozabila a impozitului pe venit microintreprindere.

OMFP 1802/2014, pct. 109. ‐ (1) Surplusul din reevaluare inclus în rezerva din reevaluare este capitalizat prin transferul direct în rezultatul reportat (contul 1175 "Rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare"), atunci când acest surplus reprezintă un câştig realizat.
(2) În sensul prezentelor reglementări, câştigul se consideră realizat la scoaterea din evidență a activului pentru care s‐a constituit rezerva din reevaluare. Cu toate acestea, o parte din câştig poate fi realizat pe măsură ce activul este folosit de entitate. În acest caz, valoarea rezervei transferate este diferența dintre amortizarea calculată pe baza valorii contabile reevaluate şi valoarea amortizării calculate pe baza costului inițial al activului.
(3) La aplicarea pentru prima dată a prezentelor reglementări, soldul contului 1065 "Rezerve reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare" se transferă asupra contului 1175 "Rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare".
110. ‐ Rezerva din reevaluare se reduce în măsura în care sumele transferate la aceasta nu mai sunt necesare pentru aplicarea metodei contabile bazate pe reevaluare.

___________________________________________________________________

Ne ajutati cu parerile voastre, va rog ?
:biggrin:



#28 osil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 November 2018 - 11:29 PM

Buna seara
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta.
Am o SC platitoare pe venit microantreprindere 1%
In decembrie 2017 am urmatoarea situatie:
in 212 = 650.000 lei
2812 = 75.000 lei
105 = 0 lei
In decembrie s-a facut reevaluare cladire = 600.000 lei
am facut urmatoarele inregistrari
1. 2812 = 212 75.000 lei
2. 212 =105 25.000 lei (600.000-575.000)
nu am mai facut amortizare pentru ca in decembrie 2017 s-a semnat un precontract de vanzare-cumparare a cladirii.
In martie 2018 s-a vandut cladirea si am facut urmatoarele inregistrari
vanzarea: 4111 = 7583 700.000 lei

scoaterea din evidenta a cladirii: % = 212 600.000 lei
6583 600.000 lei

anularea diferenta din reevaluare: 105 = 1175 25.000 lei
Aceasta suma este impozabila (impozit 1%) si cand se impoziteaza?
As dori sa stiu daca am facut bine inregistrarile.

Va multumesc



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2018 - 10:59 AM

Da, inregistrarile contabile sunt corecte.

Rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe constituite de catre o societate platitoare impozit pe veniturile microintreprinderii nu sunt incluse in baza impozabila a impozitului pe venit microintreprindere, cf art. 53 din Codul fiscal. Inteleg ca nu ai fost platitor de impozit pe profit in per. in care ai amortizat cladirea, deci nu te incadrezi la exceptii.



#30 osil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 14 November 2018 - 06:24 PM

Multumesc pt. raspuns.
O seara buna



#31 osil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 15 November 2018 - 10:24 AM

Buna ziua
Revin la speta mea.
Societatea era platitoare de impozit pe profit pana in august 2017, incepand cu septembrie 2017 si pana in prezent este platitoare de impozit pe venit microantreprindere 1%.
In aceasta situatie suma din anularea rezervei de evaluare se impoziteaza? cu 1%?



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2018 - 02:22 PM

Exceptia situatiei de mai sus este atunci cand o societate platitoare de impozit pe veniturile microintreprinderii care a fost platitoare de impozit pe profit, si-a dedus in acea perioada rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, acestea nefiind impozitate in perioada in care societatea a fost si platitoare de impozit pe profit.
In acest caz, se va adauga la baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderii valoarea rezervelor din reevaluare, in momentul in care reducerea ori anularea acestora este datorata modificarii destinatiei rezervei, distribuirii ei catre participanti sub orice forma, lichidarii, fuziunii societatii sau oricarui altui motiv (art. 53 alin. (2) lit. c) din CF).



#33 danielaiani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 02 April 2020 - 09:03 PM

va rog sa ma ajutati ...
am reevaluat cladirile la o microintreprindere , nu s-au vandut doar ca una din ele este data spre inchiriere iar cealalata nu este folosita. contarea am facut-o in felul urmator -
cladirea inchiriata val cumparata este 1.200.000 iar val reevaluata ese 1,400,000
281=212 200000
212=105 400000
surplusul din reevaluare trebuie sa-l duc in 1175?
iar la cealalta cladire aceiasi inregistrare doar ca daca imobilul ne este folosit suma reevaluata ramane in 105.??cred...
va rog , nu sunt sigura daca am inteles corect ceea ce am citit.
va multumesc



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2020 - 11:24 AM

Valoarea cladirii in balanta trebuie sa fie valoarea reevaluata. Pt a ajunge acolo se fac urmatoarele operatiuni :

1. Eliminarea amortizarii acumulata pana la data reevaluarii, din valoarea contabila bruta a cladirii :
2812 = 212

2. Inregistrarea rezervei din reevaluare:
212 = 105

3. Capitalizarea rezervei se face numai atunci cand aceasta reprezinta un castig realizat :
105 = 1175
Castigul se considera realizat la scoaterea din evidenta a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare, insa o parte din castig poate fi realizat pe masura ce activul este folosit de entitate. In acest caz, valoarea rezervei transferate este diferenta dintre amortizarea calculata pe baza valorii contabile reevaluate si valoarea amortizarii calculate pe baza costului initial al activului.

Noua valoare se amortizeaza pe durata ramasa. Amortizarea lunara se face incepand cu ianuarie anul urmator.

Vezi si materialul atasat.

Fisiere atasate





#35 danielaiani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 April 2020 - 02:36 PM

Rezervele din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, constituite de catre o societate platitoare impozit pe venit microintreprindere, nu sunt incluse in baza impozabila a impozitului pe venit microintreprindere, conform prevederilor art. 53 din Codul fiscal .DECI , sa inteleg de aici ca daca sunt microintreprindere nu mai este nevoie sa capitalizez rezerva cu diferenta dintre amortizarea initiala si cea de acum?



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2020 - 03:41 PM

Dupa parerea mea, capitalizarea este o optiune - nu o obligatie - pana la scoaterea din evidenta a cladirii si oricum ea s-ar putea face numai pt cladirea utilizata (inchiriata), nu si pt cea NEutilizata.
Prin urmare, poti lasa sumele in ct. 105, zic eu ... :smile:



#37 danielaiani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 April 2020 - 08:05 AM

multumesc mult de raspun.
o zi buna]



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2020 - 02:53 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL