Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Amortizare degresiva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Amortizare degresiva

23 replies to this topic

#1 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 03 July 2005 - 03:20 PM

Amgasit si eu eu problema urmatoare.
Se achizitioneaza un mijloc fix in val de 40 mil lei.Se pune in functiune la 17 aprilie anul 1 si se amortizeaza degrsiv pe 5 ani.
La sf anului 2 mijlocul fix se caseaza,cheltuielile legate de casare 5 mil,valori recuperate 6,2 mil.Formula contabila si sumele ma intereseza si pe mine.Formula e clara % 281,681 = mijloc fix
dar cu ce sume?!



#2 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 04 July 2005 - 11:12 AM

mihails2005 a spus:

Amgasit si eu eu problema urmatoare.
Se achizitioneaza un mijloc fix in val de 40 mil lei.Se pune in functiune la 17 aprilie anul 1 si se amortizeaza degrsiv pe 5 ani.
La sf anului 2 mijlocul fix se caseaza,cheltuielile legate de casare 5 mil,valori recuperate 6,2 mil.Formula contabila si sumele ma intereseza si pe mine.Formula e clara % 281,681 = mijloc fix  
dar cu ce sume?!

Citeste tratatul lui Feleaga.
Trebuie sa faci niste teste sa vezi cum ar fi amortizarea liniara.....

Parerea mea...



#3 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 04 July 2005 - 11:17 AM

Unde intratatul lui Feleaga?



#4 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 04 July 2005 - 11:21 AM

mihails2005 a spus:

Unde intratatul lui Feleaga?

la partea de amortizare bineinteles.
Mi se pare ca vol I
Parerea mea...



#5 adi vasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:alexandria

Postat 16 July 2005 - 06:16 PM

Parerea mea:

Se calculeaza cotele de amortizare:
CL(Cota liniara)=100/DNU=100/5ani=20%
CD(cota degresiva)=CL * 1,5

Amortizarea calc. pt. an1=40000000*CD*8/12=8000000=>
(pt. ca din anul 1 au ramas decat lunile 05-12 adica 8luni)
=> Valoarea ram.de amortiz. = 40000000-8000000=32000000

In anul 2:
-amortiz.calculata pt. anul 2 = 32000000*CD=9600000=> Val.ram.de amortizat = 32000000-9600000=22400000
-se inreg. chelt. legate de casare: 6.. = 3..(in fct.de nat) 5000000
-se inreg.val.recup. din casare: 346 = 711 6200000

Diferenta dintre Val.recup si Chelt. din casare (6200000 -5000000 = 1200000 ) se foloseste pt.a compensa valoarea ramasa de amortizat: 681 = 281 1200000

Scoaterea din evidenta:
(ct. 281= Amort.an1+amort.an.2+dif. dintre val rec si ch. din casare)
% = 213 40000000
2813 18800000
6583 21200000
(6583= dif. neamortizabila este chelt. nedeductibila fiscal)

Ce zici? Aproape mura in gura... Nu, a fost o gluma.
Asta nu inseamna ca trebuie sa nesocotesti sfatul dat de "mmm" ( cu tratatul lui Feleaga).
Intr-adevar ca sa stii in care ani calculezi amortizarea degresiva si in care liniara, trebuie sa faci niste teste (calcule) .
Sper ca iti va fi de ajutor in cazul in care nu am gresit pe undeva.
vadi



#6 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2005 - 01:50 PM

eu nu am tratatul lui feleaga si nici sanse sa-l gasesc! :oops:

poate va faceti un pustiu de bine:
- de ce anul 1 are doar 8 luni, adica de ce anul e calendaristic?
:lol:
- ce-i cu verificarile alea si de ce se fac?

privitor la primul punct, ma bazez pe exemplul din normele de aplicare la codul fiscal unde cate luni au mai ramas din primul an nu conteaza (pct 71), aanul tot 12 luni are :lol:

multumesc!



#7 adi vasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:alexandria

Postat 18 July 2005 - 06:34 PM

Te poti baza pe pct.71 din Norme daca este mijlocul fix intra la inceputul anului (acolo este un exemplu general-daca observi nu specifica data intrarii)

Problema spune ca mijlocul fix se pune in functiune la 17 apr. anul 1, iar precum povesteste in Codul fiscal, amortizarea se calculeaza cu luna urmatoare celei in care mijlocul fix este pus in functiune (cu unele conditii dupa cate stiu) => in anul 1 se incepe cu calculul amortizarii din luna mai, iar din mai pana in dec. sunt 8 luni (verifica si tu).

A doua problema: de ce se fac verificari?
Rezolvare:
Se calculeaza amortizarea degresiva pe anul 2 , de ex, apoi ca test, se calculeaza pentru aceeasi perioada si amortizarea liniara, iar daca valoarea amortizarii degresive este mai mica decat cea a amortizarii liniare obtinute, din anul respectiv se va trece la amorizarea liniara.
Sper ca am fost destul de explicita.

Intereseaza-te si tu la ASE sau la cei care au terminat ASE-ul (daca te intereseaza) de:
-Tratat de contabilitate, Feleaga N., Ionascu I.,Editura economica, Bucuresti vol.I- an 1998, vol II- an. 1999

Citeaza

Cine cauta gaseste...

vadi



#8 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 July 2005 - 02:14 PM

sa inteleg ca in tratatul ala spune ca anul la amortizari degresive este calendaristic?

e total ilogic! pt ca durata de functionare este 2 ani, adica 24 de luni (e un exemplu) indiferent daca cumpar mijlocul fix in ianuarie sau in noiembrie, iar daca ar fi cum zici tu, la cel cumparat in ianuarie am amortizare 11luni primul an + 12, iar pt cel din noiembrie am 1 luna+12.

exemplul din norme este general si eu cred ca se aplica indiferent cand este achiztionat, altfel s-ar fi mentionat clar!

fara suparare adi, dar eu vreau alte pareri! va rog frumos de tot!



#9 adi vasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:alexandria

Postat 19 July 2005 - 05:06 PM

Nu stiu ce ti se pare ilogic. Intr-adevar, durata de functionare este de 2 ani (24 de luni) , adica (in cazul punerii in functiune la 17.apr. N) din 17 apr. N pana in 17 apr. N+2.

Fara suparare danae, dar rezultatul este acelasi indiferent de sursa. Problema este poate nu ti-am prezentat destul de clar . Sper ca cineva sa te lamureasca pe intelesul tau. :|
O zi buna!
vadi



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 July 2005 - 01:57 PM

ha! am aflat ca in tratatul ala asa este un exemplu, pana in decembrie, dar nu se dau explicatii

ce este ilogic? faptul ca amortizez diferit doua mijloace fixe identice, achizitionate unul la inceputul anului si altul la sfarsit.

pana la urma evident ca e tot aia, adica amortizez toata valoarea, dar nu-mi este indiferent deloc daca am 12 luni de valoare mare pe amortizare sau doar 8 :oops:

ce voiam eu de la tine era ce spune teoria, ca nu am reusit sa gasesc niciunde! daca teoria spune asa, asta e, asa calculam, ca eu de mult am incetat sa tin cu dintii de logica in ceea ce priveste contabilitatea :shock:



#11 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 July 2005 - 02:27 PM

chiar nu amortizeaza nimeni degresiv? :cry:



#12 adi vasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:alexandria

Postat 27 July 2005 - 05:06 PM

Cred ca ai avut ghinion , dar lasa ca sunt altii si mai amarati (de ex. eu - care am o problema tot la mijloace fixe de mai mult timp si nu ma vede nimeni) Dar poate de data aceasta vei avea noroc.

Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal , art. 24, alin (11) :
"Amortizarea fiscala se calculeaza dupa cum urmeaza:
a) incepand cu luna urmatoare celei in care mijlocul fix amortizabil se pune in functiune;"
________________________________________________________________________________
Amortizarea degresiva - consta in multiplicarea cotelor de amortizare liniara cu unul din coeficientii urmatori:
a) 1,5 daca durata normala de utilizare a mijlocului fix de amortizat este intre doi si cinci ani;
B) 2,0 daca durata normala de utilizare a mijlocului fix de amortizat este intre cinci si zece ani;
c) 2,5 daca durata normala de utilizare a mijlocului fix de amortizat este mai mare de zece ani.
Principiul de baza al amortizarii degresive consta in modul diferit de calculare a amortizarii anuale fata de regimul de amortizare liniara, astfel:
- amortizarea anuala degresiva, pentru primul an de functionare, se calculeaza aplicand asupra valorii de intrare sau a valorii ramase actualizate a mijlocului fix, cota de amortizare degresiva corespunzatoare. Amortizarea anuala pentru anii urmatori se calculeaza prin aplicarea aceleiasi cote de amortizare degresiva asupra valorii ramase de recuperat pana in anul de functionare in care amortizarea anuala rezultata este egala sau mai mica cu/decat amortizarea anuala determinata prin raportul dintre valoarea ramasa de recuperat la numarul de ani de functionare ramasi. Din acel an de functionare si pina la expirarea duratei de utilizare se trece la amortizarea liniara, iar amortizarea medie anuala liniara va fi obtinuta prin raportarea valorii ramase de recuperat la numarul de ani ramasi.

Calcularea amortizarii anuale degresive:
Exemplu:
Pentru un mijloc fix cu o valoare de intrare la 1.01.2004, de 15.000.000 lei, cu o durata normala de utilizare conform "Catalog" de 15 ani, amortizarea medie anuala se va calcula, conform datelor din tabel, astfel:
a) durata normala de utilizare (DNU)este de 15 ani (aflata in Catalog);
-se calc. Cotele de amortizare: Cota liniara(CL) = 100/DNU=100/15=6.7%
Cota degresiva(CD)=CLx2.5=6.7x2.5=16.7%
-se calc.in ani durata de utilizare aferenta regimului liniar, recalculata in fct. de cota degresiva (DUR) DUR=100/CD=100/16.7= 6 ani
-se calc.durata de utilizare in cadrul careia se realizeaza amortizarea integrala (DUI)
DUI=DNU-DUR=15-6=9 ani (durata de amortizare integrala)
- se calc.durata de utilizare in regim de amortizare degresiva (DUD)
DUD=DUI-DUR=9-6=3 ani (durata in care se aplica amort.degresiva)
-se calc. durata de utilizare in regim de amortizare liniara (DUL):
DUL=DUI-DUD=9-3=6 ani (durata in care se aplica amort.liniara)

TABLOUL DE AMORTIZARE
Ani Amortizare Valoare ramasa
1 15.000.000 x 16,7 % = 2.505.000 12.495.000 | 3 ani
2 12.495.000 x 16,7 % = 2.086.665 10.408.335 | amotiz.
3 10.408.335 x 16,7 % = 1.738.192 8.670.143 | degresiva
4 8.670.143:6ani = 1.445.024 7.225.119|
5 7.225.119 = 1.445.024 5.780.095| 6 ani
6 5.780.095 = 1.445.024 4.335.071| amortizare
7 4.335.071 = 1.445.024 2.890.047| liniara
8 2.890.047 = 1.445.024 1.445.023|
9 1.445.023 = 1.445.023 0
10 -
11 -
12 -
13 -
14 -
15 -


Pentru a intelege mai bine, cauta Ordinul nr. 746 din 09.06.1994 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale (publicat in MO nr. 180/ 15.07.1994).
Poate vei intelege de data asta si nu vei mai plange!
vadi



#13 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 July 2005 - 05:24 PM

oooof adi vasile! si ai muncit atat de mult, eu multumesc oricum!

se pare ca nu am reusit sa comunic ce nu mi-a fost clar, mai incerc, din respect pt cat ai scris tu!

nicaieri, dar nicaieri nu am gasit un temei pt care exemplul dat de tine se potriveste unui mijloc fix cumparat in decembrie si amortizat incepand cu ianuarie si NUMAI pt acesta

parerea mea este ca acest exemplu se aplica pt un mijloc fix achizitionat oricand in timpul anului, iar amortizarea anuala calculata la tine in primul rand (anul 1) se imparte pe 12 luni, indiferent daca acestea sunt ian05-dec05 (pt un mij fix achiz in dec04 si amortizabil din ian05) sau mai05-aprilie06 (pt un mijl fix achizitionat in aprilie05)

ce am inteles de la tine si din tratatul ala este ca aplic amortizarea anuala/12 pt ian05-dec05 in primul caz DAR NUMAI mai05-dec05 in cazul nijlocului fix cumparat in aprilie05

de ce faci asa nu ai reusit sa-mi explici si se pare ca noi nu mai putem aduce argumente suplimentare in discutie :cry:

argumentul meu cel mai tare este ca in exemplul din norme nu se mentioneaza ca este un caz particular dpdv al momentului in care incepe amortizarea

altceva nu stiu ce sa mai zic!



#14 adi vasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:alexandria

Postat 30 July 2005 - 01:03 PM

Adevarul este ca nu mai am alte argumente... Mai mult de atat nu am ce sa iti explic. Parerea mea e sa te documentezi singura din cele doua acte, Legea nr. 571/2003 si Ordinul 746/09.06.1994 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat in active corporale si necorporale, daca intelegi asa.

Un lucru e cert:
Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal , art. 24, alin (11) :
"Amortizarea fiscala se calculeaza dupa cum urmeaza:
a) incepand cu luna urmatoare celei in care mijlocul fix amortizabil se pune in functiune;"

Nu imi pare rau ca am muncit atat, poate va avea nevoie si altcineva care chiar pricepe. :)

O zi buna! :roll:
vadi



#15 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 August 2005 - 02:47 PM

am inregistrat ironia fina din "altcineva care chiar pricepe" dar sunt foarte rezistenta :P

nu ma pot impiedica sa constat ca ce intreb eu si ce imi raspunzi tu pt ca in nici-un moment nu am spus ca amortizarea incepe sa se calculeze in alta luna decat cea urmatoare achizitiei (eu presupunand ca atunci dau in functiune).
de cand am intrat in discutie am o problema cu luna in care se schimba valoarea amortizarii lunare calculata pentru primul an: tu spui ca se recalculeaza in ianuarie eu spun ca dupa 12 luni de amortizare. ASTA E DUREREA MEA!
si din pacate, un raspuns la aceasta problema nu am gasit in legi pt ca toate fac referire la amortizarea anuala.

o zi buna si tie!



#16 CristianV

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2005 - 02:56 PM

Nu stiu ... daca e devreme sau prea tarziu pentru a salva situatia..

domne in general se face referinta la anul de calcul .... care la noi la romani inseamna 12 luni si nimic mai mult ...

prin afara .. prin unele tari .. se mai tine cont si de anul fiscal care poate sa insene mai mult sau mai putin ...

:shock:

:?:

sau nu ...

by ..



#17 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 16 August 2005 - 03:03 PM

cum adica dupa 12 luni??!?!????



#18 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 16 August 2005 - 03:14 PM

la cheltuieli legate de casare de ce faci 6...=3...???
De ce scade stocul?



#19 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 August 2005 - 02:19 PM

pt Cristian!

ei bine, d-ul feleaga considera primul an pt amortizarea degresiva doar pana in decembrie, indiferent de momentul din cursul anului cand incepe amoritzarea :shock:

iar adi este perfect de acord cu el! ba mai mult, am gasit o absolventa de ase care mi-a spus din start la fel dar dupa o mica gandire a spus si ea ca e o prostie si nu stie exact cum trebuie :shock:

ei bine, se inmultesc parerile cum ca primul an nu are neaparat 12 luni :oops:



#20 stefan mihaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 August 2005 - 10:57 PM

exemplul dat este relevant.sunt de parere ca calculul ptr. primul an este corect.si eu stiu la fel calculul amortizarii degresive atunci cand anul in care se pune in functiune nu este complet.adevarat ca tot tratatul de contabilitate al lui Feleaga si Ionascu m-a format in aceasta profesie.mmm






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL