Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare doar la anaf? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare doar la anaf?


1 reply to this topic

#1 MGabriel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 April 2016 - 09:24 PM

Buna seara,
de cateva zile mi-am obtinut autorizatia pentru a practica profesii liberale. Am intrebat in stanga si dreapta si am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma inregistrez la doar la ANAF fara sa imi deschid PFA, SRL etc la ONRC. Un coleg de breasla imi zicea ca el s-a inregistra la ONRC si apoi la ANAF. Cum este corect sa ma inregistrez(medic, avocat, inginer, dentist, arhitect, auditor și alte profesii similare)?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2016 - 03:52 PM

http://www.onrc.ro/i...siilor-liberale

Profesii liberale și reglementate, care nu se înregistrează în registrul comerțului
________________

https://static.anaf....libere_2014.pdf

GHIDUL FISCAL AL CONTRIBUABILILOR CARE REALIZEAZĂ VENITURI DIN PROFESII LIBERE DIN ROMÂNIA AGENȚIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE FISCALĂ

Contribuabilii persoane fizice care realizează venituri din profesii libere au obligaţia să se înregistreze la organul fiscal competent, să le declare şi să plătească impozite, taxe, contribuţii şi alte sume la bugetul general consolidat.

1. Definiţii
Veniturile din profesii libere, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere, sunt venituri din activităţi independente. Veniturile din profesii libere, cuprind veniturile obţinute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament în valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfăşurate în mod independent, în condiţiile legii.

2. Înregistrarea fiscală
Persoanele care obţin venituri din profesii libere, au obligaţia depunerii la organul fiscal în a cărui rază teritorială îşi au sediul de desfăşurare a activităţii, ,,Declaraţiei de înregistrare fiscală/Declaraţie de menţiuni pentru persoanele fizice care desfăşoară activităţi economice în mod independent sau exercită profesii libere" - formularul 070 .
În cazul în care activitatea se desfăşoară în cadrul unor asocieri sau alte entităţi fără personalitate juridică, contribuabilii au obligaţia depunerii la organul fiscal în a cărui rază teritorială îşi are asocierea sediul de desfăşurare a activităţii, ,, Declaraţiei de înregistrare fiscală/Declaraţie de menţiuni pentru persoane juridice, asocieri şi alte entităţi fără personalitate juridică,, – formularul 010 .

În urma înregistrării fiscale, organul fiscal atribuie codul de înregistrare fiscală.
Declaraţia de înregistrare se completează cu ocazia primei înregistrări fiscale, de regulă cu ocazia înfiinţării şi se depune în termen de 30 de zile de la data înfiinţării potrivit legii







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL