Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decontare transport asociati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

decontare transport asociati


2 replies to this topic

#1 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 19 April 2016 - 08:36 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti:
Se poate trece pe cheltuieli transport (ct.625) biletul de avion al unuia dintre actionarii firmei (sotia administorului) care detine doar 0,1 % din actiunile firmei?
Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de ena.and: 19 April 2016 - 08:37 AM




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2016 - 11:45 AM

Problema nu este procentul ci calitatea in care ii decontezi.
Nu poti deconta delegatie (diurna/transport etc) decat pentru salariati si administratori/manageri cu contract.

Daca asociatul nu are relatii de "munca" cu societatea, nu prea ai cum sa ii decontezi cheltuielile.

Ca exemplu iti dau o societate pe actiuni: Daca tu devii actionar (asociat adica) dupa ce cumperi pe bursa niste actiuni, asta nu iti da dreptul sa-ti decontezi cheltuieli la sociattea la care ai investit in actiuni.

Si uite asa ne intoarcem la discutia cu cheltuielile in favoarea asociatilor :))




#3 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 21 April 2016 - 10:36 AM

Va multumesc mult pentru raspunsul oferit.
Am avut nevoie de o confirmare in plus. Fac parte din generatia acelora care pun pret pe experienta celor din jur.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL