Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Infiintare PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Infiintare PFA


24 replies to this topic

#21 Dan10122

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 March 2018 - 06:00 PM

Multumesc mult pentru raspunsul promt !



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2018 - 10:27 AM

Cu drag si alta data ! :smile:

Succes !




#23 BogdanDrg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 March 2018 - 12:56 PM

Buna ziua,
As avea o nelamurire legata de infiintarea unui PFA si sper sa ma puteti ajuta.
Detin diploma de facultate Finante-Banci si diploma de Masterat Politici Europene de Dezvoltare Regionala. Sub ce coduri CAEN pot infiinta PFA-ul? Am incercat sa iau legatura cu cei de la institutiile publice, insa fara succes.
O zi faina va doresc!



#24 Mrbal

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 February 2019 - 02:56 PM

Buna ziua,
Infiintez un PFA , cod 8552 , predau lectii de muzica la o scoala, actele sunt inca la Registru.
Am incercat sa sistematizez pasii pe care ii voi avea de facut si va rog sa imi spuneti daca/ ce e corect.
- sediu social e acelasi cu domiciliul, dar nu sunt proprietar. Influenteaza cu ceva impozitul pe imobilul respectiv? La aceeasi adresa mai sunt un SRL si o asociatie, cu asociati parintii mei. Reprezinta aceasta o problema? la impozitul pe imobil sau la numarul de firme/ imobil. Mentionez ca eu nu voi desfasura activitate la sediul social.
- dupa ce iau actele de la Registru, merg la ANAF pentru CF si vector fiscal. Cum se alegi sau cine alege daca voi fi platitor de TVA sau nu?
- depun declaratia pentru venit estimat
- cumpar facturier, chitanta, registru sau pot sa apelez la un serviciu online de facturare si nu mai am nevoie de toate acestea?
- fac stampila
- semnez contractul cu scoala unde predau si fac factura. Pot sa incasez in contul meu personal? Am un cont pe care as vrea sa il folosesc pentru PFA, dar e pe persoana fizica. Il pot asocia la factura PFA?
- venitul meu e mai mic decat salariul minim pe economie . Asta inseamna ca platesc doar 10% impozit?
- pot sa deduc unele cheltuieli?
- la venitul global trebuie inclusa si Bursa de merit de la facultate?
- daca venitul global/ luna este egal sau mai mare decat salariul minim atunci cat voi plati pentru CAS si CASS?
- voi tine evidenta la facturi emise, incasari, eventual cheltuieli si in anul urmator la inceput voi depune la ANAF o declaratie care sa cuprinda tot anul fiscal?

Va multumesc pentru intelegere si atentie si as aprecia raspunsurile dvs.



#25 Domi222

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 March 2019 - 06:42 PM

Buna seara,

As dori sa va cer o opinie in legatura cu infiintarea de PFA.
Activitatea mea este scrierea de articole in lb engleza pt site-uri din SUA. Mi s-a recomandat cod CAEN 5819 - alte activitate de editare

Ca sediu social, am ales sa inchiriez un spatiu partajat intr-o cladire de birouri. Spatiul este inchiriat la 9eur pe luna, fara activitate desfasurata. Practic, eu nu desfasor activitate acolo, ei doar imi trimit corespondenta daca e cazul. Mi-au eliberat declaratie notariala de nesuprapunere.
In acte m-am inregistrat ca desfasor activitea la terti (nu la sediu social nici la client)
La registrul comertului mi-a fost aprobat dosarul si firma a fost infiintata.

E ok dpdv legal cu sediul social? In caz de control, sunt ok? Intreb pt ca majoritatea PFAurilor au sediu social la domiciliul titularului sau la o ruda. La mine nu se poate acest lucru momentan, de aceea apelez la varianta cu spatiul partajat.

Multumesc frumos!

PS: imi cer scuze daca intrebarea a mai fost postata sau am postat intr-un forum gresit






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL