Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Infiintare SRL-D + casa de marcat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Infiintare SRL-D + casa de marcat


2 replies to this topic

#1 costinioan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 May 2016 - 12:02 PM

Buna ziua. Doresc sa-mi infiintez un SRL-D si am 2 intrebari, daca ma puteti ajuta cu niste informatii. Obiectul de activitate va fi comertul de haine/ceasuri/bijuterii cu amanuntul dar si en-gross, prin internet.

1.Am ales urmatoarele coduri CAEN pe care vreau sa le inregistrez, sunt corecte pentru ceea ce vreau sa fac?

479. Comert cu amanuntul care nu se efectueaza prin magazine, standuri, chioscuri si piete
Cod Caen 4791. Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
Cod Caen 4799. Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor

469. Comert cu ridicata nespecializat
4690. Comert cu ridicata nespecializat

521. Depozitari
5210. Depozitari

526 Comert cu amanuntul neefectuat prin magazine
5261
5262
5263

2. Pot sa-mi desfasor activitatea fara a avea casa de marcat? Sau mai trebuie sa elimin din codurile caen pentru a putea?

Multumesc,
Costin



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2016 - 03:47 PM

pt a vedea care sunt exceptiile de la obligativitatea utilizarii caselor de marcat trebuie sa consulti ordonanta 28/1999 actualizata 2015 (anul asta nu au fost modificari la ea, din cate imi amintesc).

o cautare google te ajuta, vezi de ex. aici : http://discutii.mfin.../OUG28_1999.pdf
(art. 2) la pag. 4 ...




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 May 2016 - 01:15 PM

Daca vei vinde doar online, atunci te incadrezi la exceptii ... daca vei avea si alte tipuri de vanzari/activitati, atunci trebuie sa verifici daca iti trebuie sau nu.

PS: Codurile caen declarate in statut/punctul de lucru nu au importanta.
Importanta este activitatea efectiv desfasurata.
Daca vinzi/prestezi DIRECT catre populatie cu numerar atunci iti trebuie casa de marcat (daca nu te incadrezi la exceptii).
Poti desfasura activitati de prestari sau livrari cu amanuntul ... dar sa te adresezi doar firmelor si atunci n-ai nevoie de casa de marcat.
Exista activitati care se adreseaza doar firmelor (de ex: vanzare cu amanuntul de materiale publicitare sau de tipizate ... sau de ambalaje)... se pare insa ca nu este cazul tau.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 04 May 2016 - 01:22 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL