Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Furnizor trecut la venituri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Furnizor trecut la venituri

17 replies to this topic

#1 Aldea ZORILEANU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoasterea

Postat 04 July 2005 - 06:17 AM

Am vazut speta principesei si solutia este cea propusa. Dar cam care ar fi temeiul legal ca in legea cu prescriptia extinctiva nu scrie? :? Speta mea este un import neplatit de la care au trecut (zilele astea) mai mult de 3 ani. Sunt obligatii catre stat? Care ar fi acum acelea? Ce contari se fac? Multumesc, A.Z. :?:



#2 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 04 July 2005 - 07:30 AM

pur si simplu il treci la venituri
daca furnizorul nu tipa e si mai bine
statul nu se va supara pt ca va primi ori 16% (daca esti pe profit) la suma ori 3% la suma, is bani care vin, deci nu va comenta




#3 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2005 - 09:26 AM

Si eu am exact aceeasi problema. Dar pe langa furnizori neplatiti am si clienti neincasati, de foarte mult timp (aproximativ 5 ani), pentru care nu am nici un fel de provizion. Data fiind situatia, eu cred ca a fost vorba de datorii reciproce care nu s-au compensat la vremea respectiva, sumele sunt destul de asemanatoare. As putea sa compensez aceste datorii? Nu prea imi convine sa trec clientii pe ch nedeductibile, sumele sunt destul de mari. Multumesc, pentru raspunsuri.



#4 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 04 July 2005 - 09:50 AM

mi-e teama ca ai sa platesti statul, la greu si pt furnizori si pt clienti



#5 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 04 July 2005 - 11:06 AM

ai mare grija cu stabilirea facturilor prescrise.
Daca esti sigur, de asta, recomandarea mea este sa faci rost de o decizie AGA sau CA, care sa hotarasca trecerea pe venituri a datoriilor prescrise.
Parerea mea...



#6 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 04 July 2005 - 12:42 PM

putem trece furnizorii neincasati in venituri (mai mult de 3 ani) si clientii in cheltuieli nedeductibile (mai mult de 3 ani), fara nici un document la baza inregistrarilor contabile?



#7 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 04 July 2005 - 02:24 PM

nu-ti trebuie document
documente is alea initiale prin care arati ca sunt mai vechi de 3 ani



#8 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 05 July 2005 - 12:01 AM

si nu trebuie facut nici macar un proces verbal?



#9 Aldea ZORILEANU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoasterea

Postat 05 July 2005 - 06:23 AM

Nu-mi prea vine sa fac o inregistrare fara un document primar (dar in fine, o fac pe baza facturii mai vechi de 3 ani) dar fara sa stiu exact articolul, aliniatul si baza legala si MO, oricat am fi noi cu totii de competenti, parca nu-mi vine sa o fac.



#10 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 05 July 2005 - 10:58 AM

aceeasi procedura se poate face si pt furnizorii externi?



#11 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 05 July 2005 - 01:19 PM

la furnizorii externi e la fel, ba chiar mai simplu pt ca, teoretic, tu inchizi un invoice ce nu are tva, deci nu vei mai avea tva de pus la venituri si de impozitat (scapi de faza aia cu impozit la impozit)



#12 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 05 July 2005 - 02:39 PM

merci tony



#13 DiaLaz

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Buftea

Postat 31 August 2005 - 10:50 PM

din cate stiu eu, cei trei ani de prescriptie se socotesc din momentul in care ai facut notificare catre creditor.
Decret 167/1958
ART. 7
Prescriptia incepe sa curga de la data cind se naste dreptul de actiune sau dreptul de a cere executarea silita.

Deci, creditorului trebuie sa-i readuci la cunostinta . . . Daca asta s-a intamplat acum trei ani in urma si poti dovedi ca i-ai facut cunoscuta datoria pe care o ai fata de el , e ok!



#14 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 31 August 2005 - 10:57 PM

si daca acel furnizor nu mai exista? ce putem face?



#15 Aldea ZORILEANU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoasterea

Postat 09 September 2005 - 09:20 AM

Dar daca dupa 5 ani (fara notificarea creditorului) le-ai trecut totusi la venituri si ai platit impozitul aferent de 16% din valoarea marfii inscrisa in factura neplatita furnizorului, CE SE POATE INTAMPLA? Mai poate cineva interveni, formula vre-o cerere/pretentie?



#16 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2005 - 11:16 AM

"Nu-mi prea vine sa fac o inregistrare fara un document primar (dar in fine, o fac pe baza facturii mai vechi de 3 ani) dar fara sa stiu exact articolul, aliniatul si baza legala si MO, oricat am fi noi cu totii de competenti, parca nu-mi vine sa o fac. "

DOCUMENTUL este NOTA CONTABILA pe care o intocmesti.



#17 DiaLaz

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Buftea

Postat 15 October 2005 - 02:23 PM

Daca furnizorul nu mai exista, probabil ca ai o dovada in acest sens, ca urmare a investigatiilor pe care le-ai facut. Acea dovada impreuna cu un memo aprobat de managementul firmei, cred ca ar putea fi suficiente inregistrarii pe venituri.
Nu am vrut decat sa atrag atentia asupra faptului ca inainte de a le trece pe venituri trebuie sa ne asiguram ca nu le mai are cine le revendica.



#18 Nic03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 17 October 2005 - 09:17 AM

Conform omf 1753/04, pct.46, al.2-"Scaderea din evidenta a creantelor si datoriilor ale caror termene de incasare sau de plata sunt prescrise se efectueaza numai dupa ce au fost intreprinse toate demersurile juridice, potrivit legii, pentru decontarea acestora". Pt. asta domnii avocati trebuie sa parcurga niste pasi- simplii- ii cunosc dumnealor. Valabili si pt. soc.desfiintate intre timp.Dupa ce aveti hartia de la ei, puteti trece pe cheltuieli nedeductibile - pt partea neacoperita de provizion sau pe venituri . Si , de asemenea, daca societatile mai exista, trebuie notificate , pt. ceea ce dvs.scoateti din evidenta contabila, pt. a-si putea recalcula taxe +impozite.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL