Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
prima achiztie intracomunitara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

prima achiztie intracomunitara

7 replies to this topic

#1 mihaela.eugenia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 May 2016 - 01:16 PM

Buna ziua! :)
Am facut in luna aprile prima achizitie intracomunitara.Societatea, neplatitoare de TVA, a fost inscrisa in ROI, a luat cod cu RO.

M-am uitat pe cateva monografii contabile, dar , nu sunt foarte lamurita...Factura, din Bulgaria, a fost tradusa in limba romana, si-am scris, pe ea, cu creionul preturile (cursul leva din 20.04)si cantitatile. Factura a fost emisa de partenerul bulgar cu tot cu TVA(20%), pe care, l-am inclus in pret.

Ceea ce ma incurca e inregistrarea taxarii inverese...Inteleg sa aplic , la totatul facturii,(deci NU deduc, ci aplic) ,cota de TVA de 9%(e vorba de legume) pe care o vom plati statului roman, prin D 301. Dar inregistrarea 4426= 4427 199.96 lei, ma pune in incurcatura, in condittile in care, admin a facturat cu TVA toata marfa achizitionata de la bulgari. Acum, nefiind platitor de TVA, trebuie sa dau statului TVA-ul colectat, prin D 311...e bine?

Acum am in creditul lui 4427 199,96 (tva-ul aferent marfurilor din bulgaria), si(4426=4427)
104, 34 (tva aferent facturilor emise)(4111=4427)
304, 3


Cand inchid TVA (de fapt il inchide programul de conta), am in 4423 suma de 104.34...N-ar trebui sa fie 304, 3? Adica si TVA-ul datorat statului roman pentru achizitiile intracomunitare?Unde gresesc?
Multumesc .:)

Aceasta postare a fost editata de mihaela.eugenia: 15 May 2016 - 01:21 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2016 - 05:26 PM

de vreme ce furnizorul ti-a facturat cu TVA aferent tarii sale (Bulgaria) inseamna ca firma voastra NU i-a comunicat un cod valid de TVA. sau nu v-a gasit in VIES; altfel fz. trebuia sa va factureze fara tva si nu vad de ce n-ar fi facut-o.
daca fz. a emis factura cu TVA inseamna ca el a considerat ca a facut o operatiune taxabila pe teritoriul sau. deci, din punctul lui de vedere, voi nu sunteti platitori de TVA nici macar pt oper. intracomunitare (transfrontaliere).

platindu-se (colectandu-se) tva in Bulgaria, va "comportati" in aceasta tranzactie ca un neplatitor de tva pt. orice operatiune si, prin urmare, nu aveti drept de deducere si nici nu puteti face taxare inversa.
oricum TVA nu s-ar plati in ambele state UE (si in Bulgaria si in Romania) fiindca, dpv al taxarii, UE se comporta ca o singura tara in sensul ca nu se datoreaza de 2 ori acelasi tip de taxa/impozit pt aceeasi baza de impunere (nu are loc o dubla impunere).
ca atare, in situatia de fata singurul tva pe care il datorati statului roman e cel colectat eronat la vanzarea legumelor (acel 104,34 lei).

daca factura ar fi venit fara tva (asa cum trebuia), atunci in baza inreg.speciale in scopuri de tva (si in ROI) plateati TVA in cota aferenta in Romania fiindca oper. se impozita in Romania - si de aceea se intocmea D301.

doar matematic vb, 304,3 (Rc 4427) - 199,96 (Rd 4426 din taxarea inversa) = 104,34, suma care se inchide prin 4423, deci mi se pare corecta inchiderea 4427=4423 cu 104,34 lei.

alte pareri, va rog ? :smile:




#3 mihaela.eugenia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 May 2016 - 12:04 PM

Multumesc mult pentru raspuns, d-na Otilia.:)

Facturile emise de furnizorul bulgar, sunt pe codul de TVA dat de Finante, pentru operatiunile inracomunitare...nu stiu de ce-au facturat cu TVA..
In aceste conditii, noi NU datoram statului roman TVA, deci, pentru luna aprile nu vom depune D301, da? Vom depune doar D390, si D 311 pentru facturile emise eronat, (cele cu tot cu TVA)?

Exista o modalitate standard (acceptata de Finante) de transformare a levei in lei?Sau e ok cum am facut eu, scriind , mai jos, pe factura tradusa, inca o data produsul, cantitatea si pretul in limba romana?

Multumesc mult. :)

Aceasta postare a fost editata de mihaela.eugenia: 16 May 2016 - 12:05 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2016 - 01:13 PM

daca factura a fost emisa cu codul vostru valid de tva, facturarea cu tva este o eroare a partenerului bulgar si ea trebuie corectata de catre acesta - este obligatia lui.
daca nu se corecteaza, veti plati tva de 2 ori fiindca statul in care se datoreaza tva in cazul asta este Romania, deci trebuie sa platiti cei 9% tva la achiz. intracomunitara si sa intocmiti decl. 301.

intr-adevar, TVA nu se datoreaza in ambele state UE si tocmai de aceea Directivele UE stabilesc care este statul indreptatit la incasarea TVA si conditiile de respectat.
oper. derulata in cazul descris si completat ulterior cu recunoasterea codului vostru special de tva de catre fz., da dreptul statului roman sa incaseze tva, nu celui bulgar - de aceea puteti cere fz. corectarea facturii, iar el este obligat sa o faca !
daca nu o cereri sau fz. refuza sa o faca (incalcand legislatia europeana), atunci repet : veti plati practic de 2 ori tva, pe greseala bulgarilor.
din pacate, asta va mari pretul de achizitie al marfii si tot nu va da dreptul de deducere in Romania fiindca nu sunteti platitori de tva in mod normal (pt tranzactii interne), ci numai pt achiziţii intracomunitare sau pentru serviciile prevăzute la art. 278 alin.(2) din Legea nr.227/2015 privind Codul Fiscal, primite de la persoane impozabile stabilite în alt stat membru sau prestate către persoane impozabile stabilite în alt stat membru.

NC :
- achizitie marfa fact. externa : 371 = 401
- tva de plata D301 : 371 = 4426, cu 199, 96 (scazand tva deductibil prin Rc 4426 = crestere tva de plata la inchid. ct.)
- vanzare : 4111= 707 si 4111 = 4427 cu 104,34

total TVA de plata : 304,3 lei (fara taxare inversa fiindca pe teritoriul Romaniei nu sunteti platitori de tva).
...............................

cat despre traducerea facturilor, cf. CF 2016, art. 319 "Facturarea"
(36) În scopuri de control, organele fiscale competente pot solicita traducerea în limba română, în anumite situații sau pentru anumite persoane impozabile, a facturilor emise pentru livrările de bunuri și prestările de servicii pentru care locul livrării, respectiv prestării se consideră a fi în România, conform prevederilor art. 275și 278, precum și a facturilor primite de persoane impozabile stabilite în România în sensul art. 266alin. (2).

cursul valutar de inreg. in conta a achizitiei este cursul leva din data facturii originale.
pe traducere poti scrie ce consideri de cuviinta pt a explica/justifica inreg. facute.



#5 mihaela.eugenia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 May 2016 - 03:44 PM

Multumesc tare-tare mult, d.na Otilia! :)

Ceea ce ma incurca pe mine, de fapt, omiteam acea inregistrare era 371= 4426 199.96 lei
Multumesc pentru toate informatiile, de un real folos unui incepator pe domeniul "intracomunitar" :)

Sa aveti o zi buna !!! :wub:



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2016 - 09:16 AM

cu drag si alta data ! :smile: bine c-am reusit s-o descalcim...
sa stii ca si mie mi se pare complicat tva-ul asta intracomunitar, cred c-am mai spus-o ...

spor mare ! :biggrin:



#7 mihaela.eugenia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 May 2016 - 09:48 AM

Am depus D 390 si D 301 pe codul TVA luat de la Finante pentru achiztii intacomunitare...nu s-au validat declaratiile...trebuie sa le redepun, dar pe codul "oficial"?

Pentru facturile emise cu tva de catre admin, a trebuit depusa D 307 (declaratie informativa, care se preia manula, la ghiseu), nu D 311... si pentru doamnele de la Finante a fost dificil sa ma indrume...la cate birouri am umblat... :sad:

Multumesc! :)



#8 mihaela.eugenia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 May 2016 - 10:16 AM

E bine acum. :) Le-am depus vineri la pranz, si abia acum 5 minute s-au validat .:) Inseamna ca asa trebuia, pe codul lor, cu RO.
Si bine-inteles, chitantele cu care fac plata, pe acelasi cod, cu RO. :)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL