Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Recuperarea investitiei efectuate pentru infiintare SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Recuperarea investitiei efectuate pentru infiintare SRL

investitie retragere
1 reply to this topic

#1 kokolyko

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 May 2016 - 10:13 AM

Buna ziua,
Sunt nou in domeniul comercial si am cateva neclaritati.
Eu si prietena mea dorim sa ne deschidem un magazin mixt cu SRL asociat unic.
In acest sens vom investi o suma de pana la 10.000 euro. Dar dupa tot ce am citit pe aici retragerea banilor din firma se face doar prin salarii, consum si dividende.
Intrebarea este daca suma investita (infiintare SRL, frigidere, mobila, zugraveala etc) o putem recupera din contul firmei altfel decat prin modalitatile de mai sus.

Va multumesc!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 May 2016 - 09:46 AM

Depinde cum ai pus la dispozitie banii in societate: capital social sau imprumut societate.

De obicei se face un imprumut societate (adica asociatul imprumuta societatea cu o suma de bani pentru derularea activitatii, cu un contract de imprumut). In acest caz, societatea poate returna imprumutul (sau o parte din el) in momentul in care dispune de numerar si se face o simpla dispozitie de plata sau un OP.

Atentie, atat imprumutul cat si returnarea lui trebuie sa respecte plafoanele de plati in numerar, asa ca va trebui sa "operati" prin banca sumele care depasesc 10.000 lei.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL