Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SOMERI PESTE 45 ANI - ART. 85 DIN LEGEA 76/2002 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SOMERI PESTE 45 ANI - ART. 85 DIN LEGEA 76/2002

22 replies to this topic

#1 korinutaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 04 July 2005 - 09:58 AM

am angajt un somer peste 45 de ani cu conventie.
pentru acesta statul subventioneaza 3.100.000 lei (vechi! :D ). ok.
avand in vedere ca fondul de salarii este mare, 3% de la restul angajatilor depaseste 3.100.000 deci statul nu va trebui sa-mi vireze acesti bani in cont, ci voi plati mai putin la 3% cu acesti 3.100.000.
intrebarea mea este care este nota contabila pentreu a reflecta in conta deducerea de 3.100.000? m-am gandit la 4371=7417

va multumesc! :D



#2 gabriela voican

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 04 July 2005 - 10:07 AM

eu folosesc 7415 Venituri din subventii de expl. pentru asig. si prot. soc.




#3 korinutaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 04 July 2005 - 10:10 AM

multumesc mult! a fost rapid raspunsul



#4 korinutaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 04 July 2005 - 10:18 AM

pt. absolventi de asemenea subventioneaza statul un minim pe economie? precizez este absolvent de scoala profesionala! sunt ceva facilitati pentru aceasta categorie de absolventi? daca da, cat timp dureaza subventionarea si cat trebuie sa-l mai tina firma dupa aia?

mersi



#5 gabriela voican

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 04 July 2005 - 10:34 AM

articolele 80,81,82 ?
Sa nu se fi modificat ceva !!
Intreaba la directia din localitatea respectiva .



#6 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 04 July 2005 - 01:49 PM

Subventia o inreg. 445=7417 ,iar la retinerea ei din suma datorata la somaj 4371=445.Ai si in Decl.somaj coloana pentru astfel de compensari. Cand ai subventii, pe langa discheta trebuie sa duci si Decl. tiparite,pe langa restul.



#7 gabriela voican

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 04 July 2005 - 02:26 PM

ord. 94 :
74. VENITURI DIN SUBVENTII DE EXPLOATARE
741. Venituri din subventii de exploatare
7411. Venituri din subventii de exploatare aferente cifrei de afaceri
7412. Venituri din subventii de exploatare pentru materii prime si materiale consumabile
7413. Venituri din subventii de exploatare pentru alte cheltuieli din afara
7414. Venituri din subventii de exploatare pentru plata personalului
7415. Venituri din subventii de exploatare pentru asigurari si protectia sociala
7416. Venituri din subventii de exploatare pentru alte cheltuieli de exploatare
7417. Venituri din subventii de exploatare aferente altor venituri
7418. Venituri din subventii de exploatare pentru dobanda datorata

ord 306:
74. VENITURI DIN SUBVENTII DE EXPLOATARE
741. Venituri din subventii de exploatare
7411. Venituri din subventii de exploatare aferente cifrei de afaceri*3)
7417. Venituri din subventii de exploatare aferente altor venituri


Depinde .

Cat priveste 445 , eu l-as folosi atunci cand ar trebui sa primesc efectiv subventia .



#8 korinutaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 05 July 2005 - 08:59 AM

multumesc de raspunsuri!
cat priveste absolventii, aveti idee, trebuie sa il angajez din somaj ca sa beneficiez de subventie de la stat, sau nu? si care sunt conditiile, ca si la someri? adica imi da statul un an minimul pe economie si noi trebuie dupa aia sa il tinem inca 2 ani?
mersi, si sporrr!



#9 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 08 July 2005 - 09:54 PM

Pentru a primi subventie de la somaj pt.un absolvent trebuie sa faci urmatoarele:
1.Absolventul sa fie in primele 12 luni de la absolvire;
2.Sa fie in evidenta la somaj-indemnizat sau neindemnizat;
3.Sa-l angajezi pe per.nedeterminata si sa nu-l dai afara cat prevede legea(daca pleaca el-sa fie sanatos , dar nu ai nici-o obligatie in acest caz ,fata de nimeni-ai luat banii-sunt bun luati !)
4.Daca nu este inreg. la somaj tr. sa faca urmatorele pt. afi luat in evidenta:
-adeverinte de la 3 firme din care sa rezulte ca a solicitat angajarea,dar nu au locuri de munca;
-adeverinta de la medicul de familie ca e apt de munca;
-copie de pe: actul de absolvire a scolii,cert.nastere,buletin idnt.(CI)
-un dosar plic.
In momentul cand se duce el la somaj sa depuna aceste acte, te duci si matale si depui o oferta de loc de munca vacant ,si poti sa faci pe loc o adresa(e tip,de la somaj) in care le comunici ca l-ai angajat cu data de... pe per. nedet.Si adresa de oferta e tot de la ei.In rest, cu dosarul pentru conventie-la fel ca la cei peste 45 ani sau intretinatori de familie.
Cred ca m-am facut inteles..



#10 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 04 October 2006 - 09:25 AM

Vezi postareaO.Dinu, la Jul 8 2005, 09:54 PM, a spus:

Pentru a primi subventie de la somaj pt.un absolvent trebuie sa faci urmatoarele:
1.Absolventul sa fie in primele 12 luni de la absolvire;
2.Sa fie in evidenta la somaj-indemnizat sau neindemnizat;
3.Sa-l angajezi pe per.nedeterminata si sa nu-l dai afara cat prevede legea(daca pleaca el-sa fie sanatos , dar nu ai nici-o obligatie in acest caz ,fata de nimeni-ai luat banii-sunt bun luati !)
4.Daca nu este inreg. la somaj tr. sa faca urmatorele pt. afi luat in evidenta:
-adeverinte de la 3 firme din care sa rezulte ca a solicitat angajarea,dar nu au locuri de munca;
-adeverinta de la medicul de familie ca e apt de munca;
-copie de pe: actul de absolvire a scolii,cert.nastere,buletin idnt.(CI)
-un dosar plic.
In momentul cand se duce el la somaj sa depuna aceste acte, te duci si matale si depui o oferta de loc de munca vacant ,si poti sa faci pe loc o adresa(e tip,de la somaj) in care le comunici ca l-ai angajat cu data de... pe per. nedet.Si adresa de oferta e tot de la ei.In rest, cu dosarul pentru conventie-la fel ca la cei peste 45 ani sau intretinatori de familie.
Cred ca m-am facut inteles..

Am si eu o problema si tot in acest domeniu : subventie somaj
Va rog sa ma ajutati ...
Am un angajat peste 45 ani , are salariu 370 brut , 2.5% este de 9 , iar subventia de la stat este de 330 ron .
Cum se calculeaza aceasta subventie de 330 ?
Cum se completeaza declaratiile de somaj , in anexa 1 scriu normal numele lui ore lucrate ,etc, dar nu stiu cum sa scriu in anexa doi unde cei de la somaj spun ca trebuie sa apara 9 la randul 4 si 330 la randul 3.
Multumesc



#11 zeno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Codlea

Postat 06 October 2006 - 01:09 PM

Vezi postareaIsabela, la Oct 4 2006, 10:25 AM, a spus:

Vezi postareaO.Dinu, la Jul 8 2005, 09:54 PM, a spus:

Pentru a primi subventie de la somaj pt.un absolvent trebuie sa faci urmatoarele:
1.Absolventul sa fie in primele 12 luni de la absolvire;
2.Sa fie in evidenta la somaj-indemnizat sau neindemnizat;
3.Sa-l angajezi pe per.nedeterminata si sa nu-l dai afara cat prevede legea(daca pleaca el-sa fie sanatos , dar nu ai nici-o obligatie in acest caz ,fata de nimeni-ai luat banii-sunt bun luati !)
4.Daca nu este inreg. la somaj tr. sa faca urmatorele pt. afi luat in evidenta:
-adeverinte de la 3 firme din care sa rezulte ca a solicitat angajarea,dar nu au locuri de munca;
-adeverinta de la medicul de familie ca e apt de munca;
-copie de pe: actul de absolvire a scolii,cert.nastere,buletin idnt.(CI)
-un dosar plic.
In momentul cand se duce el la somaj sa depuna aceste acte, te duci si matale si depui o oferta de loc de munca vacant ,si poti sa faci pe loc o adresa(e tip,de la somaj) in care le comunici ca l-ai angajat cu data de... pe per. nedet.Si adresa de oferta e tot de la ei.In rest, cu dosarul pentru conventie-la fel ca la cei peste 45 ani sau intretinatori de familie.
Cred ca m-am facut inteles..

Am si eu o problema si tot in acest domeniu : subventie somaj
Va rog sa ma ajutati ...
Am un angajat peste 45 ani , are salariu 370 brut , 2.5% este de 9 , iar subventia de la stat este de 330 ron .
Cum se calculeaza aceasta subventie de 330 ?
Cum se completeaza declaratiile de somaj , in anexa 1 scriu normal numele lui ore lucrate ,etc, dar nu stiu cum sa scriu in anexa doi unde cei de la somaj spun ca trebuie sa apara 9 la randul 4 si 330 la randul 3.
Multumesc


Cum spui despre anexa ,nu prea seamana cu anexa oficiala-20 la norme,imi pare rau ca nu ma pricep cum sa o copii,dar eu o am cam asa mai pe scurt :

nr.crt Numele si Prenumele CNP Categ.de pers.Drepturi nr.ore Suma cuvenita Sume platite Obs.
-------------------------------------------------------salariale
_______________________________________________________________________________
0 ----------1----------------------2--------3--------------4---------5------------6-------------7----------8
_______________________________________________________________________________
1---------...-----------.-...-------...--------A------------370-----------168-------330---------370--------
_______________________________________________________________________________
----------------------------------------------------------------------------------A1-------------------B1
---------------------------------------------------------------------------------330--------------370
_______________________________________________________________________________
suma reprezentand scutirea la plata contr.dator.de angajator la BAS-------------------------C1
aferenta persoanelor prevazute la ART.85 Al(1)din legea nr.76/2002,
incadrate in munca in cond.acestui art ( 2,5% x Total b1)------------------------------------9
_______________________________________________________________________________

---------------------------TOTAL SUME CUVENITE potrivit art.85 din l 76/2002
------------------------------------------(Total A1 + Total C1-----------------------------------339
_______________________________________________________________________________


Sper sa te ajute !
Modelul se gaseste pe site:www.anofm.ro,la legislatie-HG 1859/2005.
Atentie ! Totalurile sunt bune asa daca ai o sin gura persoana,deasemeni la col.5 si 6 este pantru toata luna,daca conventia este incheiata cu data de 1 ,daca nu se calculeaza exact,adica :330/168 x nr.ore luctate in perioada conventiei.

Aceasta postare a fost editata de zeno: 06 October 2006 - 01:12 PM




#12 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 07 October 2006 - 10:47 AM

Pt conventiile incheiate cf.art 80 din Lg 76 , se scuteste angajatorul de la plata celor 2,5%.
In cazul pers. peste 45 de ani ,in Anexa 1 la rd.8 se trece venitul brut realizat chiar daca este mai mare decat 330 ron pentru a se vedea cat reprezinta 2,5%.
Apoi in Anexa la caonventie pe luna respectiva la col 4(drepturi salariale)se va trece salariul brut pe care il are angajatul.
La col 5 - orele efectiv lucrate
La col 6- suma subventionata deci 330 ron
Sub total se trece valoarea la salariul efectiv a lui 2.5%
Iar la total sume cuvenite se trece 330 ron+(cat reprezinta din salariul de pe stat) 2.5%
Sper ca am fost inteleasa,eu asa fac si a fost OK.

Pt absolventii de sc.profesionala -subventioneaza 1 sal.min.
Pt absolventi liceu -subventioneaza 1.2 sal.min.



#13 nadine

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:tg-jiu,gorj
  • Interests:nadine

Postat 28 October 2006 - 08:39 AM

buna, ma puteti ajuta cu un referat in domeniul asigurarilor sociale de sanatate
care sa cuprina si monografie
astept un raspuns

Aceasta postare a fost editata de nadine: 28 October 2006 - 08:41 AM




#14 dabuf

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 October 2006 - 12:10 PM

Vezi postareanadine, la Oct 28 2006, 09:39 AM, a spus:

buna, ma puteti ajuta cu un referat in domeniul asigurarilor sociale de sanatate
care sa cuprina si monografie
astept un raspuns


iti poti face referatul si singura. Este simplu.



#15 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 28 October 2006 - 10:01 PM

Vezi postareadabuf, la Oct 28 2006, 01:10 PM, a spus:

iti poti face referatul si singura. Este simplu.
Nou,nou,da' agresiv :aggressive:
Daca putea,nu-l mai cerea



#16 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 October 2006 - 09:46 AM

Nu este agresiv, pentru ca din cand in cand trebuie sa pui mintea la contributie, nu sa astepti pica para malaiata.......Fara suparare.



#17 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 October 2006 - 12:00 PM

Vezi postarealilianarodica, la Oct 30 2006, 11:46 AM, a spus:

Nu este agresiv, pentru ca din cand in cand trebuie sa pui mintea la contributie, nu sa astepti pica para malaiata.......Fara suparare.
:agree: De acord cu tine,si eu am sustinut asta in alt topic acum vreo saptamana,tot referitor la ceva de genul acesta
Daca tu i-ai fi dat acel raspuns,nu mai interveneam,dar mi s-a parut asa,un atac,de la nou la nou.
De aceea am si spus ca,daca persoana respectiva ar fi fost in stare isi facea referatul si nu-l cerea.Asta nu inseamna ca hop trebuie sa si primeasca ce a cerut.
Eu una nu am primit niciodata referate de la nimeni,mi le-am facut singura si merg pe principiul ca ce-ti faci cu mana ta....este lucru manual :angry:



#18 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 15 December 2006 - 03:10 AM

cum se inregistreaza subventiile pentru angajarea de someri dupa armonizarea cu IAS? am vazut in topic 2 opinii diferite, nici una confirmata de un al 2 lea utilizator. chiar nu mai are nimeni astfel de cazuri? cineva care a avut eventual si validarea unui control.
eu vad asa:
varianta 1: 4451=7415 (sau 7414? sau 7582?) - inregistrarea subventiei cuvenite in luna+scutirea de cota 2,5%
6452=4371 suma totala somaj 2,5% calculata la fondul de salarii total
4371=4451 scutirea aferenta cotei de 2,5% angajator pentru somerul in cauza
4371=4451 restul de cota 2,5% datorata de angajator, astfel incit a)daca 4371>4451, atunci sa se obtina sold 0 la 4451, sau b)daca 4371<4451, sa se obtina sold 0 la 4371
5121.x(analitic contul de trezorerie)=4451 diferenta de suma incasata de la AJOFM

varianta 2: 4451=7415 (sau...contul corect) = subventia
6452=4371 cota de 2,5% ramasa de plata (respectiv calculata la: fondul de salarii total - salariul somerului peste 45 ani)
[b]4371=4451
diferenta de cota 2,5% pina la acoperirea ei integrala din subventie (sau pina la epuizarea subventiei, dupa caz)
[b]5121.x=4451 diferenta de primit incasata prin trezorerie

in primul rind va rog sa ma lamuriti si pe mine care e contul de venituri corect, avind in vedere ca in O 1752/2005 nu se mai dau explicatii privind natura si utilizarea conturilor, cum erau in O 306. si daca ma contraziceti, va rog sa argumentati.
in al doilea rind, intreb: se inregistreaza ca venit si scutirea aferenta cotei de 2,5%? dupa mine nu (este o scutire, nu o subventie) - si deci prefer varianta 2.
va rog sa ma ajutati, e prima data cind am un asemenea caz.

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 15 December 2006 - 03:12 AM




#19 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 15 December 2006 - 05:23 PM

m-am gindit mai bine si la declaratia 100 si cred ca trbuie folosita varianta 1 pt ca altfel nu am cum sa inregistrez deducerile asa cum sint ele declarate in 100 si in anexele pentru somaj. haideti, va rog, nu citeste nimeni topicul asta?



#20 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 16 December 2006 - 11:39 AM

in declaratia 100 treci 2.5% fd somaj atat la datorat cat si la deductibil astfel incat suma de plata sa fie 0.asta in cazul in care suma pe care trebuie sa o recuperezi de la ei e mai mare decat ceea ce datorezi tu.
nimeni nu gandeste pentru tine






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL