Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Raportare venituri din aplicatii mobile si reclame - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Raportare venituri din aplicatii mobile si reclame


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 AlexApp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 May 2016 - 01:56 PM

Buna ziua, eu sunt student in an terminal si am dezvoltat (creat) cateva aplicatii si programele utilitare din care castig anumite sume modice. Ma gandeam cum as putea sa le declar in cel mai avantajos si putin-birocratic mod (m-am gandit la drepturi de autor pentru aplicatii/programe dar nu stiu ce sa spun de veniturile din publicitatea din aplicatii)

Cele 3 feluri de venit:

- Venituri din vanzari de aplicatii mobile create (sau sub-licentiate): Apple si Google Play, inainte de a ma plati, preiau 30% din valoarea vanzarilor, iar 70% din valoarea vanzarior imi revin mie
Practic utilizatorul imi gaseste aplicatia in magazin, o cumpara si 70% din valoare vanzarii imi revine mie
*(doar acest tip de venit am inregistrat in 2015)

- Venituri din vanzari de programe: practic am dezvoltat unele utilitare pe care le vand pe site-ul meu, procesorul de plati preia o cota de 9% din vanzare , restul imi revine mie

- Venituri din publicitate in aplicatii: in variantele gratuite ale aplicatiilor dezvoltate/sub-licentiate afisez reclame/publicitate, sunt platit atunci cand utilizatorii acceseaza (apsa) pe anunturi

Deocamdata nu am alte surse de venit, nu sunt angajat, nu am nici un PFA/Firma etc. (as vrea sa evit pe cat posibil birocratia).
As avea cateva intrebari:

1. As vrea sa stiu cum as putea sa le declar in cel mai avantajos si putin-birocratic mod. Daca se poate precizati va rog cam ce procent obligatoriu din venit ar trebuii sa platesc. (gen 10.5% CAS+5.5% altceva+16% impozit venit)
2. As vrea sa stiu in mare ce fel de probleme risc daca nu declar aceste venituri modice sau daca le declar intarziat sau eronat (nu am pastrat o evidenta exacta).
3. Cum spuneam, veniturile sunt modice, exista vre-un prag de venit sub care nu e necesara raportarea lor?
4. Pana cand ar trebuii sa trimit declaratia si cam cand ar trebuii sa platesc?
5. In declaratia care trebuie depusa pana pe 25 mai trebuie sa declar doar veniturile din intervalul 01.01.2015 - 31.12.2015 ?
6. In 2015 abia am inceput aceasta activitate si am fost platit a doua oara pe 31 decembrie 2015...banii au ajuns la mine in cont undeva pe 4 ianuarie 2016...trebuie inregistrata sauma pe anul 2015 sau 2016?

Multumesc foarte mult !

Aceasta postare a fost editata de AlexApp: 23 May 2016 - 01:58 PM



  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL