Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant iunie 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bilant iunie 2016


13 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2016 - 09:37 AM

Buna ziua, am cateva probleme la raportarea semestriala si va rog sa ma ajutati.
1. in balanta la 30.06.2016, la sume totale, corelatia RD 4428=RC4427 nu se indeplineste, RD 4428 este mai mare cu suma cu care am inregistrat la inceputul anului trecerea TVA de la 24% la 20%, adica 4428=378 cu suma X. TVA nu este la incasare, deci 4428 este doar din vanzare cu amanuntul si 4428.TP si 4428.TI au sold zero.
Modificarea TVA s-a facut cu marirea adaosului comercial si nu cu reducerea pretului de vanzare. Este corecta aceasta diferenta? Daca nu, cum corectez?
2. la 30.06.2016 in balanta am SD 441 impozit pe profit de recuperat din anii trecuti si SC 4418 pentru ca firma e micro de la 01.01.2016. SC 4418 va fi zero in iulie dupa achitare. In balanta 30.06.2016 soldurile raman asa, iar in raportarea semestriala voi trece diferenta pe sintetic?
3. daca raportarea e semnata electronic si se transmite prin e-guvernare, doar formularul pdf semnat electronic (fara semnaturi de mana si scanate) se va transmite, corect? La fel ca si anul trecut, nu exista atasamente, raport administrator etc, corect?
4. SD 473 in suma de 0,60 lei provenit doar din rotunjirea TVA ramane asa si se inchide la 31.12.2016?
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2016 - 01:16 PM

1 NC de incarcare in gest. este
371 = %
..........378
..........4428

daca in loc de 4428 = 378 ai fi facut 371 = 4428 in rosu si 371 = 378 in negru, atunci nu-ti mai aparea in plus RD la 4428, iar 371 ramanea tot nemodificat.
dragilor, invatati sa faceti corectiile/ ajustarile prin stornare, nu prin operatiuni inverse cu rulaje, fiindca de aia va apar tot felul de anomalii la corelatii sau la grilele de verificare curenta.

2. eu le pun pe fiecare acolo unde ii e locul (dupa parerea mea). Sd441 e o creanta si trebuie sa stea la creante, iar Sc4481 e o datorie si atunci o las la datorie, mai ales ca in iulie a-ti si achitat-o.
e adevarat ca ct. sintetic 441 e unul de pasiv, dar in OMFP 1802/2014 scrie ca "Soldul creditor al contului reprezintă sumele datorate de entitate, iar soldul debitor, sumele vărsate în plus.", deci permite solduri si de activ si de pasiv.

3. se trimite doar PDF-ul cu semnatura electronica extinsa.
OMFP 916/2016,
A. Norme metodologice privind întocmirea şi depunerea raportărilor contabile la 30 iunie 2016
I. Prevederi comune
3. (2) Formatul electronic al raportarilor contabile depuse pe internet sau la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice consta intr-un fisier .pdf la care este atasat un fisier .xml.

4. de regula, se inchide la sf. anului, dar pt suma asta poti sa treci pe chelt. 6588 daca te sacaie prezenta ei.
eu as lasa-o asa, la semestru.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2016 - 01:45 PM

alte informatii, cf. OMFP 916/2016 : http://www.conta.ro/...ilor-economici/

A. Structura şi modul de completare a raportărilor contabile la 30 iunie 2016:

- operatorii economici cărora le sunt incidente Reglementările contabile privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate, aprobate prin OMFP nr.1.802/2014, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi subunităţile deschise în România de societăţi rezidente în state aparţinând Spaţiului Economic European, indiferent de exerciţiul financiar ales, în condiţiile legii întocmesc şi depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice raportări contabile la 30 iunie 2016 care cuprind următoarele formulare:
a) Situaţia activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii (cod 10);
b) Contul de profit şi pierdere (cod 20), respective Contul prescurtat de profit şi pierdere (cod 20);
c) Date informative (cod 30).


- operatorii economici cărora le sunt incidente Reglementările contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară întocmesc şi depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice raportări contabile la 30 iunie 2016 care cuprind următoarele formulare:
a) Situaţia activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii (cod 10);
b) Situaţia veniturilor şi cheltuielilor (cod 20);
c) Date informative (cod 30).


DECI, fara alte documente (raport administrator, note explicative, balanta, s.a.m.d.) !
...................................................................................................

B. Termenul limita de depunere : 16 august 2016 !
....................................................................................................

C. Nu întocmesc raportări contabile la 30 iunie 2016 operatorii economici care:

• nu au desfăşurat activitate de la data înfiinţării până la 30 iunie 2016;
• s-au aflat în inactivitate temporară pe tot parcursul semestrului I al anului 2016;
• s-au înfiinţat în cursul anului 2016;
• se află în curs de lichidare.

......................................................................................................

D. raportarile contabile se depun :

- la registratura unităţilor teritoriale ale MFP, în format hârtie şi în format electronic
sau
- numai în format electronic pe portalul www.e-guvernare.ro, având ataşată o semnătură electronică extinsă - formatul electronic al raportărilor contabile depuse pe internet sau la unităţile teritoriale ale MFP constand într-un fişier PDF la care este ataşat un fişier xml.
sau
- la oficiile poştale, prin scrisori cu valoare declarată, pe suport magnetic, împreună cu raportările contabile listate cu ajutorul programului se asistenţă elaborat de MFP, semnate, potrivit legii.
......................................................................................................

E. Semnarea raportarilor contabile :

Raportările contabile la 30 iunie 2016 sunt semnate de persoanele în drept, cuprinzând şi numele în clar al acestora.
Rândul corespunzător calităţii persoanei care a întocmit raportările contabile se completează astfel:

- directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie, potrivit Legii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
- persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.

Raportările contabile la 30 iunie 2016 se semnează şi de către administratorul sau persoana care are obligaţia gestionării entităţii.

:smile:



#4 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2016 - 07:50 AM

Buna dimineata, va multumesc mult pentru raspunsuri.
Considerati ca trebuie sa fac corectii pentru a avea corelatie intre rulajele ct.4428 si 4427? Cum trebuie sa procedez?
Multumesc



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2016 - 11:18 AM

Buna ziua, am corectat, multumesc!



#6 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 04 August 2016 - 11:02 AM

Buna ziua. Am depus bilantul la 30.06.2016 online si mi-am dat seama ca am gresit ceva...la formularul 01, coloana 1, am preluat sumele de la 30.06.2015, in loc de 31.12.2015. Cat de grava este greseala asta? Cum o corectez? Pot sa-l mai depun odata tot online, avand in vedere ca sunt in termen? Se merita sa corectez sau il las asa pe ideea ca nu prea verifica nimeni bilantul?
Daca ma duc la administratie, imi da amenda? Cum sa fac? As aprecia un raspuns prompt ! Multumesc anticipat!
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2016 - 02:30 PM

pt corectarea raportarilor anuale depuse exista prev. legale, vezi aici : http://www.conta.ro/...-anuale-depuse/

nu sunt sigura ca ele se aplica si la raportarile semestriale fiindca, probabil, legiuitorul ar fi mentionat asta in textul ordinului 450/2016, dar nu a facut-o.
oricum, REdepunerea se poate face numai la registratura unităţilor teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice.

II. Procedura de corectare a erorilor constatate

6. În cazul corectării unor erori, ulterior depunerii situaţiilor financiare anuale/raportărilor contabile anuale, operatorii economici şi persoanele juridice fără scop patrimonial pot depune numai la registratura unităţilor teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice un alt set de situaţii financiare anuale şi documentele cerute de lege, respectiv raportări contabile anuale, după caz, care vor cuprinde informaţii corectate.

----------------------
in OMFP 916/2016 (ref. la raportarile contabile semestriale) nu am vazut nimic despre corectarea si redepunerea acestor raportari, iar acest fapt corelat cu OMFP 450/2016 ne poate duce la concluzia ca pt raportarile semestriale nu sunt posibile corectiile de date, fara sanctiunile aferente.

Daca mai e valabil ce stiu, in urma intrarii in sistem a raportarilor semestriale, la nivelul AF la care figureaza firma se va genera o eroare de date si firma va fi invitata sa se prezinte pt a rezolva sit., caz in care este posibil sa se lase cu amenda sau avertisment. Imi aduc aminte ca cineva povestea despre un asemenea caz care a avut loc acum cativa ani, dar nu stiu daca procedura de verificare mai este valabila la nivel de AF.

Stie cineva sigur, va rog ?



#8 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 05 August 2016 - 08:40 AM

Ceea ce se depune la 30.06 este o raportare cu scop statistic si, partial, de consolidare a datelor din declaratiile fiscale depuse pentru semestrul 1 de catre contribuabilii semnificativi la nivelul MFP. Desi reprezinta o contraventie, eroarea din completarea raportarii semestriale nu va fi constatata la niciun control fiscal pt. ca nu se verifica in practica asa ceva, se verifica depunerea in termen si atat, mai ales ca acest tip de eroare nu are consecinte fiscale in defavoarea statului si nu prezinta caracterul de pericol social. Se completeaza corect raportarea semestriala si se arhiveaza. Bancile sau alti finantatori se sesiseaza pt. asemenea erori. Daca, totusi, finantele vor sesiza in scris firma despre eroare, transmiteti formularul corect prin posta si scoateti recipisa noua dupa cca 7-10 zile.



#9 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 05 August 2016 - 10:45 AM

Si daca fac o redepunere pe eguvernare, oara genereaza recipisa valida?
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#10 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 08 August 2016 - 11:19 AM

Nu te lasa e-guvernare sa redepui



#11 silvia65

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 10 August 2016 - 03:50 PM

buna ziua
am nevoie de ajutor
firma nu a mai functionat de la 01.06.2016
in bilant am copiat datele cerute din celelalte bilanturi in coloana 1
in coloana 2 ce pun ca nu mi-l valideaza , imi da eroare

oare sa copiez aceleas date si in F10 pag1.pag2
daca pun asa imi apare pierderea din trecut
mentionez nu am nici un rulaj in 2016
si alt ceva sunt obligata sa depun acest bilant daca nu am avut rulaj ?



va multumesc

rectific de la 01.01.2016 nu a avut rulaj



#12 silvia65

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 11 August 2016 - 08:18 AM

revin din nou poate imi raspunde cineva
am pus zero in cea de a doua coloana C2 dar tot nu merge,imi da eroarea F10R29/C2
aici in coloana C1 am capitalul social deci mi l cere si in coloana C2 , daca il completez incep tot felul de erori
ce sa fac?
astept un raspuns daca stie cineva si poate sa ma ajute
va multumesc



#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 August 2016 - 10:33 AM

Pai pui datele din balanta de la 30.06.

Care balanta, sigur nu are zero la toate soldurile!

Bilantul se completeaza cu datele din balanta totdeauna.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2016 - 11:16 AM

Vezi postareasilvia65, la 10 August 2016 - 03:50 PM, a spus:

rectific de la 01.01.2016 nu a avut rulaj

asta inseamna ca nu ai avut activitate in sem I 2016.
prin urmare, nu ai obligatia de a depune raportari semestriale la 30.06.2016 !!
daca citeai si tu ord. 916/2016 (postat si pe forum) sau macar sa fi citit acest topic, gaseai faptul ca nu trebuie sa depui aceste raportari si nu-ti mai faceai atatea pbl.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 22 July 2016 - 01:45 PM, a spus:

alte informatii, cf. OMFP 916/2016 : http://www.conta.ro/...ilor-economici/

....................................................................................................

C. Nu întocmesc raportări contabile la 30 iunie 2016 operatorii economici care:

• nu au desfăşurat activitate de la data înfiinţării până la 30 iunie 2016;
• s-au aflat în inactivitate temporară pe tot parcursul semestrului I al anului 2016;
• s-au înfiinţat în cursul anului 2016;
• se află în curs de lichidare.

......................................................................................................


https://static.anaf....FP_916_2016.pdf

ANEXĂ
SISTEMUL de raportare contabilă la 30 iunie 2016 a operatorilor economici
........
16. Entităţile care nu au desfăşurat activitate de la data înfiinţării până la 30 iunie 2016, cele care în tot semestrul I al anului 2016 s-au aflat în inactivitate temporară, cele înfiinţate în cursul anului 2016, precum şi persoanele juridice care se află în curs de lichidare, potrivit legii, nu întocmesc raportări contabile la 30 iunie 2016.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL