Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit urias - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

impozit urias

10 replies to this topic

#1 iorgusdumy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 May 2016 - 09:12 PM

Buna seara..

Am achizitionat pe SRL o cladire a carei valoare am inregistrat-o in contabilitate. M-am trezit anul acesta ca am de platit pentru ea o suma enorma, dat fiind ca inca nu am activitate pe firma, nu am sediu social la acel imobil si in plus de asta este o cladire in paragina fara ferestre si cu jumatate de invelitoare lipsa.
E normal plata unui impozit urias sau cei de la taxe si impozite nu mi-au luat in calcul cele enumerate mai sus?



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2016 - 07:21 AM

Cei de la administratie tin cont de valoarea pe care ai declarat-o atunci cand ai intocmit declaratia de impunere , pe ei nu-i intereseaza in ce stare se afla cladirea respectiva . Daca o declarai 3 lei sau 5.000 lei , ei calculau impozitul la 3 lei sau 5.000 lei !

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 25 May 2016 - 07:22 AM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2016 - 08:07 AM

la ce spune Cristina f bine, mai adauga si cresterea semnificativa a impozitelor pe cladiri, incepand de anul asta, mai ales pe cele apartinand agentilor economici ... :sad: s-a schimbat modul de calcul atat in fct de destinatia cladirii cat si dpv al coeficientilor aplicati.

toate aceste schimbari din CF 2016 au facut obiectul unor dezbateri insistente in media (inclusiv pe net), pacat ca ti-au scapat fiindca asa ai fi stiut cam ce te asteapta.



#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 25 May 2016 - 09:00 AM

Si poate ai achizitionat-o de mai mult de trei ani si nu i-ai facut reevaluare



#5 iorgusdumy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 May 2016 - 01:12 PM

este achizitionata in 2015, deci nu se pune in calculc reevaluarea.

ma intreb ce fel de incurajare din partea statului este aceasta masura cu cresterea semnificativa a impozitelor pe cladiri mai ales pentru agentii economici, dar mai ales pentru situatia in care ma aflu eu, cand pentru inceput nu am nici o activitate iar cladirea este paragina. si cu siguranta mai sunt muti ca mine. ce fel sunt incurajati cei ce vor sa-si puna pe picioare o viitoare afacere?

sa inteleg ca pana acum toate taxele pentru agentii economici au fost foarte mici de s-au hotarat sa le mareasca de anul acesta?

acesti coeficienti care se aplica pentru mariri de taxe si impozite se aplica in baza a ce anume?

prin aceste mariri (pe care eu le consider nejustificate) statul nu incurajeaza evaziunea?
ma mai gandesc ca statul nu e in stare sa combata evaziunea, si fiind constienti de asta, maresc taxele pentru agentii economici si astfel isi trag partea din evaziune?

corectati-ma daca gresesc. tare as vrea sa inteleg toate aceste detalii



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2016 - 02:14 PM

maririle de taxe si impozite sunt expresia cea mai clara a nevoii de bani a guvernantilor, a neputintei lor de a adopta si pune in practica masuri economice viabile, care sa duca la progres si prosperitate toata tara.
este cea mai facila metoda de a miza pe venituri mai mari la buget, desi masuri disperate ca aceasta pot avea exact efectul invers in ceea ce priv. colectarea creantelor bugetare, adica dau nastere unei rezistente crescute a contribuabilului la conformarea fiscala (la plata efectiva a taxelor si impozitelor, din proprie initiativa).

impozitul pe cladiri este unul local, banii merg la primariile localitatilor/ sectoarelor resp, dar astfel statul doreste sa scada sumele alocate de la bugetul central pt administratia locala, deci guvernul sa ramana cu mai multi bani in punga dupa repartizarile de la bugetul de stat.

din ce am urmarit pana acum, chiar si la poporul roman (care are evaziunea fiscala in ADN, asta-i adevarul) s-a dovedit ca functioneaza ceva mai bine principiul "mai putin, de la mai multi" decat acela "mai mult, de la mai putini", insa se pare ca totusi nu suficient de bine raportat la nevoile statului.
ma alatur tie si multor altora care gasesc o explicatie plauzibila a politicii fiscale a acestei tari, in incompetenta decizionala existenta la nivel inalt.

traim in Romania si asta ne mananca tot timpul ... si toti banii ! :sad:



#7 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2016 - 07:29 AM

Mici, nu au fost niciodata taxele pentru persoanele juridice fiindca majorari au loc an de an si de aceea este recomandata a se face reevaluare la trei ani pentru a se mentine cota de 1,5 % la valoarea pietei care, poate creste sau scadea .

Din cate stiu ,acesti coeficienti sunt din CF insa, consiliul local sau CGMB (in cazul Bucurestiului) poate ajusta acesti coeficienti ...nu stiu daca si in cazul persoanelor juridice se intampla asta dar in cazul persoanelor fizice , sigur se intampla !

Iti dau o sugestie : daca ti se pare ca valoarea cladirii este foarte mare , fa-i o reevaluare actuala (chiar daca nu au trecut trei ani) si atunci, poate vei avea o valoare mai mica si implicit, impozitul va fi mai mic ! Repet, administratia calculeaza impozitul dupa valoarea inscrisa de tine in declaratia de impunere si pe ei nu-i intereseaza in ce situatie se afla cladirea respectiva !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#8 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 27 May 2016 - 10:22 AM

Poate n-ar strica sa ne spui valoarea de achizitie si impozitul datorat.



#9 iorgusdumy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 May 2016 - 07:55 PM

nu stiu daca are neaparat vreo importanta pretul. dar dupa calculele mele platesc 1% impozit pe cladire



#10 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 29 May 2016 - 07:36 PM

și te mai plîngi



#11 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2016 - 07:08 AM

La Bucuresti, se plateste 1,5 % din valoarea inscrisa in declaratia de impunere
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL