Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii pentru luna iunie 2005 - Administratia Financiara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratii pentru luna iunie 2005 - Administratia Financiara

18 replies to this topic

#1 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 04 July 2005 - 11:40 AM

Nu stiu daca este locul pentru aceasta informatie aici, dar nu mi-a trecut prin cap o idee mai buna.

Deci:

Declaratiile fiscale privind obligatiile de plata datorate bugetului general consolidat pe luna iunie 2005, se completeaza in lei noi (RON). - mentiune pe site-ul MFin.

A aparut programul de declaratii catre Administratia Financiara in RON.

http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut/p/....HTfwD:10id29ssj
I can resist anything... except temptation!



#2 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 04 July 2005 - 12:52 PM

Revin,

Am instalat programul si imi face rotunjire la 100 RON... SUNT IDIOTI????

S-a mai confruntat cineva cu asta?

I can resist anything... except temptation!



#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 July 2005 - 01:02 PM

mie imi face la leu rotunjriea :lol:



#4 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 04 July 2005 - 05:38 PM

Si mie tot la leu imi face rotunjirea, dar conform programului de declaratii, suma datorata 1,97 RON se rotunjeste la 1 RON. De ce?
Am inteles ca la 1,16 RON datorat se plateste 1 leu RON, dar e totuna 1,16 cu 1,97 RON?



#5 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 04 July 2005 - 05:56 PM

Nu va impacientati, sigur isi vor partra bunul "renume" si pana pe 24 iulie mai actualizeaza programul de 10 ori.



#6 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 04 July 2005 - 06:01 PM

Am " probat" si eu programul .........la suma de 192,67 imi face rotunjirea la 192 :?: ......... de mare exceptie .........sper sa il faca cum trebuie . Vorba Cristinei , il mai modifica de 7000 de ori pana le iese ....



#7 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 04 July 2005 - 06:45 PM

Cristina Grigoras a spus:

Nu va impacientati, sigur isi vor partra bunul "renume" si pana pe 24 iulie mai actualizeaza programul de 10 ori.

Da pana atunci vreau sa fac si ordinele de plata la firme si vreau sa stiu pe ce sume. In mod normal, la 29,5 RON se plateste 30 RON. Zic bine?



#8 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 04 July 2005 - 06:50 PM

da



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 July 2005 - 06:57 PM

eu am facut asa: am impartit la 10.000 si pe urma am rotunjit cum trebuie adica 19.49 = 19l 19.51 = 20
scap de stres... platesc mai mult asta e... platesc mai putin... sa vina sa se ia de mine si le zic si yo ca fac legile si gandesc cu c*r* :evil:



#10 Liliana Lascu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 05 July 2005 - 11:53 PM

Cititi cu atentie in Ordonanta de urgenta Nr. 47 din 1 iunie 2005
privind unele masuri care trebuie luate pentru punerea in aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale :
Art. 1. - Incepand cu data de 1 iulie 2005, ca urmare a denominarii monedei nationale, veniturile din salarii, precum si cele asimilate salariilor, pensiile si alte drepturi de asigurari sociale, indiferent de sursa de finantare, indemnizatiile si alte drepturi prevazute de legi speciale, indemnizatiile de somaj, ajutoarele si prestatiile sociale, inclusiv alte drepturi de natura celor mentionate mai sus, acordate potrivit legii, se stabilesc in moneda noua, leu nou, denumita in continuare leu.
Art. 2. - Operatiunea de conversie in moneda noua a drepturilor prevazute la art. 1, existente la data de 30 iunie 2005, se va face prin impartirea sumelor in moneda veche la 10.000 lei.
Art. 3. - (1) Sumele rezultate potrivit prevederilor art.2, precum si drepturile si obligatiile care se calculeaza, potrivit legii, prin raportare la aceste sume se rotunjesc la un leu pentru fractiunile de peste 50 de bani inclusiv si se neglijeaza fractiunile de pana la 49 de bani inclusiv.
(2) In cazul retinerilor de orice tip din veniturile prevazute la art. 1, se aplica prevederile alin. (1).
(3) Rezultatul operatiunii de conversie in moneda noua a sumelor reprezentand retineri din drepturile prevazute la art. 1, existente la data de 30 iunie 2005, [b]cu valori mai mici de un leu, se intregesc la un leu.
Eu zic ca e corect cum face programul cel putin eu asa am observat la mine!



#11 Ada_29

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 06 July 2005 - 07:41 AM

Aici gasiti si precizarile de la ITM

http://www.itmbucure...0DENOMINARE.doc



#12 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2005 - 07:43 AM

Si totusi programul nu cred ca are nimic, el doar e setat sa nu mai recunoasca zecimale, nu face si rotunjiri. Rotunjirile trebuie sa le facem noi, conform legii. Deci daca ne ies din calcule 192.67, noi facem rotunjirea la 193 cf OG 47, deci n-avem de ce sa trecem cu virgula in program ...



#13 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 07 July 2005 - 06:21 PM

Am intrebat eu la Administratia Financiara si mi s-a spus ca vom plati obligatiile asa cum le scriem in declaratie, adica cu rotunjirile necesare. Mi s-a comunicat ca daca exista o obligatie care este de 0.4 ron se va rotunji la 1 leu ron.
steluta



#14 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2005 - 12:37 PM

La mine programul nu lucreaza in RON...rotunjeste tot la 1000 de lei. Stie cineva de ce? L-am instalat de cateva ori...nu stiu ce sa-i fac!



#15 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2005 - 12:58 PM

Sigur ai deschis noul program? El se instaleaza separat... cand deschizi ce versiune iti scrie sus?



#16 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2005 - 02:30 PM

imi deschide versiunea veche...mai caut unde s-a instalat...desi am instalat cum trebuie..merci



#17 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2005 - 02:32 PM

pare sa mi descarce tot versiunea veche...de ce oare?
unde se instaleaza "separat"?

multumesc



#18 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2005 - 02:46 PM

Eram sigur ... Intra in program files pe discul C si vezi ca ai directorul declaratii fiscale 2005 Ron, ceva de genul asta. Intra acolo si deschizi cu dublu click pe DeclMF 2005.exe.
sau faci shortcut pe desktop (ceea ce ar fi de preferat).



#19 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 13 July 2005 - 01:59 PM

Am inteles bine ca daca mie in jurnal imi apre tva 858.77 eu trec in Decl 859 iar daca am 858.40 trec 858 ?
Asa o sa facem tot timpul ca in facturi TVA-ul este calculat cu 2 zecimale?
Diferenta o trecem pe ct 473?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL