Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Variante de retragere venit pana la perioada dividentelor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Variante de retragere venit pana la perioada dividentelor

1 reply to this topic

#1 i.alexandru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 June 2016 - 10:10 AM

Buna ziua,

As avea o rugaminte, daca ma poate ajuta cu cineva cu cateva informatii ce se pot aplica in cazul in care ai o companie si vrei sa scoti o suma de bani pentru interesul tau personal.

Am inteles ca se pot scoate cu dividente la incheierea anului fiscal insa as vrea sa stiu cum ii pot folosi pana la acea perioada iar atunci sa-i scot ca dividente si sa platesc impozitul aferent pentru ei.

Problema de care eu ma lovesc este cu casa, fiindca tot timpul voi avea probleme cu aceasta balanta.
Stiu ca se pot face niste avansuri sau dispozitii de plata dar nu-mi dau seama cat de mult te poti folosi de aceste lucruri.

Un pic de ajutor va rog?

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2016 - 11:59 AM

cf. L91/1990, distribuirea dividendelor inainte de a fi repartizate este o fapta penala.
repartizarea se face, ca data calendarisctica, la sfarsitul anului fiscal (31.12.....), dar distribuirea nu se poate face inainte de aprobarea sit. financiare anuale, adica inca ceva vreme din anul urmator.

dpv fiscal, legat de cheltuielile facute in favoarea asociatilor, exista o discutie pe forum, aici : http://www.conta.ro/..._20#entry274395

pe scurt, aceste chelt. se fac venit al asociatului, ca persoana fizica obisnuita, in luna in care ele au fost inregistrate, cota de impozit pe venit fiind de 16% retinut la sursa (de catre firma, la plata venitului), la care se poate adauga si cota de 5,5% sanatate (in fct. de sit. asociatului)
chiar daca dpv fiscal, lucrurile pot fi rezolvate cf. Cod fiscal 2016, latura penala nu a fost inca schimbata, articolul din L.91/1990 este acelasi.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL