Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
magazin online vinuri & cafea - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


magazin online vinuri & cafea


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Moshu00sapte

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 June 2016 - 05:59 PM

Buna ziua.


Doresc sa imi deschid un magazin online de vinuri & cafea.
Va rog sa ma ajutati cu informatii/sfaturi. Ce "conditii" ar trebui sa indeplineasca SRL-ul pentru a desfasura aceasta activitate?

Detin deja un SRL (microintreprindere) infiintat in ianuarie 2013 al carui unic asociat sunt; SRL ce nu a avut niciun angajat pana acum.

Activitatea principală a acestuia este:
6209 - Alte activități de servicii privind tehnologia informației


Tip sediu: Terti
Activități desfășurate în afara sediului social și a sediilor secundare (CAEN REV. 2):
6311 - Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
6201 - Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
6209 - Alte activități de servicii privind tehnologia informației

Actul constitutiv este "standard" si contine toate codurile CAEN. Ar trebui sa autorizez un alt cod?
Motivul pentru care as dori sa folosesc aceasta entitate si sa nu infiintez alt SRL este ca as dori sa folosesc profitul raportat pana acum ca si capital de lucru pentru acest site.

Furnizorii mei sunt din UE (pentru moment; ulterior vor fi si din afara UE). SRL-ul este platitor de TVA si inregistrat in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Vinurile pe care le voi vinde pe site au alcoolemie sub 11% si din ce stiu eu (va rog sa ma corectati daca gresesc) nu sunt accizabile si nu trebuie sa am antrepozit fiscal.
Nu stiu in schimb nimic despre cafea - care este 'statutul' ei privind accizele.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.


O zi buna!


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL