Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu de risc maternal calculat eronat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Concediu de risc maternal calculat eronat ?

7 replies to this topic

#1 mojoMG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 June 2016 - 09:45 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: sotia mea se afla in concediu de risc maternal incepand din cu 01.05.2016. Cand am calculat baza de calcul, am tinut seama de ultimile 6 salarii brute dintre care, brutul aferent lunii febr.2016, este de trei ori mari mare deoarece a primit un bonus in luna respectiva (bonus pentru rezultatul anului 2015). Din calculul meu reiese o indemnizatie mai mare decat a calculat angajatorul, explicatia lui fiind ca a impartit bonusul la 12 luni (din anul anterior), astfel ca in baza de calcul intra doar 2 luni (nov. si dec.2015) cu salariu mai mare. Or mie nu mi se pare normal atata timp cat sotia mea si-a achitat darile catre stat in luna februarie. As cere o parere sincera ca sa stim cum sa punem problema.

Va multumesc din suflet.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2016 - 01:50 PM

rationamentul dvs este absolut corect !
salariul brut realizat (inclusiv TOT bonusul acordat atunci) intra in luna febr. cand s-au calculat si retinut darile catre stat aferente si bonusului, nu numai salariului brut de incadrare. NU are nici cea mai mica importanta ca bonusul a fost acordat pt performantele din ultimul an cata vreme venitul a fost inclus si impozitat intr-o singura luna - e pbl. lor !

trebuie sa insistati la angajator ! el va face aceste neajunsuri din cauza ca firma suporta initial tot concediul de risc material (net + taxe), ceea ce ii creste sarcina fiscala, dar demersul sau este oricum fara sens fiindca incalca legea.
indemnizatia pt. concediul de risc maternal se suporta din Fondul National Unic al Asigurarilor Sociale de Sanatate (FNUASS) ceea ce inseamna ca isi poate recupera suma neta rezultata, adica banii pe care ii primeste sotia in mana. Firma mai plateste lunar in plus doar cota de CAS (pensii) calc. (sper ca nu ma insel) la 35% x sal. mediu pe economie x (15,8% CAS angajator + 10,5% CAS salariat), adica 2.681 lei x 35% x 26,3% = 247 lei/ luna), bani pe care nu-i primeste inapoi, dar asta e obligatia legala a angajatorului. E adevarat ca recuperarea netului de la FNUASS poate dura si cateva luni.
pt acordarea acestui tip de concediu medical nu este necesar vreun stagiu de cotizare.

spuneti-i cu frumosul ca dvs. stiti ca nu este corect calculul facut si de aceea veti cere un pct. de vedere la Casa de Sanatate, la ANAF si la ITM priv. modul de calcul aplicabil (nu ca il reclamati efectiv :tongue2: ), iar daca are un dram de minte va intelege ca se supune riscului unui control, al unei recalculari imediate si al unei amenzi.

OUG 158/2005 :
ART. 47
(1) Constituie contravenţii faptele sãvârşite prin încãlcarea dispoziţiilor art. 6 alin. (3) şi (4).
(2) Constituie contravenţii urmãtoarele fapte, sãvârşite prin încãlcarea obligaţiilor prevãzute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de platã a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronatã a indemnizaţiilor;
(3) Constituie contravenţie eliberarea certificatelor de concediu medical de cãtre medicii prescriptori, cu nerespectarea prevederilor legale în vigoare.

ART. 48
(1) Contravenţiile prevãzute la art. 47 se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a) cele prevãzute la alin. (1) şi (2), cu amendã de la 2.500 lei la 5.000 lei;
b) cele prevãzute la alin. (3), cu amendã de la 5.000 lei la 10.000 lei.
(2) Sumele încasate din aplicarea amenzilor prevãzute la alin. (1) constituie venituri la Fondul naţional unic de asigurãri sociale de sãnãtate.

ART. 49
Constatarea contravenţiilor prevãzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzãtoare se fac de cãtre organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurãri de sãnãtate.

...........................

ANAF il poate sanctiona pt evaziune fiscala (diminuarea cu buna stiinta a bazei impozabile = a contributiilor catre stat), iar ITM il poate amenda pt nerespectarea drepturilor salariatei, cf. ctr de munca (calculul si plata corecta a drepturilor banesti cuvenite).




#3 mojoMG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 June 2016 - 02:41 PM

Va multumesc mult pentru raspuns.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2016 - 02:57 PM

cu drag si alta data !
va felicit pt. modul in care va aparati drepturile, informandu-va cat mai bine in prealabil ! :smile:



#5 mojoMG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 June 2016 - 02:25 PM

Am fost azi cu sotia mea la locul ei de munca. La resurse umane ni s-a spus raspicat ca bonusul din febr. 2016 nu intra in baza de calcul a concediului de risc deoarece este o "crestere fortata" a venitului, desi el apare clar pe fluturas si s-a virat integral in contul de salariu. De asemenea ni s-a spus ca bonusul este strict pentru anul 2015, firma are regulile sale interne si cu alte cuvinte n-au ce face. Am procedat cum mi-ati sugerat dumneavoastra, dar n-au avut nicio reactie.
Suntem descurajati, frustati si nedreptatiti cu atat mai mult cu cat e vorba de o firma mare (multinationala) cu cateva sute de angajati. E dreptul nostru, sunt cateva sute de lei "prejudiciu" intr-o luna, sume care cumulate in lunile urmatoare vor afecta in mod cert indemnizatia pentru crestere copil.
As vrea sa ne adresam in prima faza ITM-ului. Credeti ca procedam corect? Vrem sa facem o sesizare.
Va multumesc pentru atentia acordata. Aici e singurul loc unde am gasit explicatii concrete si pertinente.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2016 - 03:22 PM

adresati-va simultan ITM si Casei de Sanatate Bucuresti !
repet : nu are nici o importanta ca bonusul este pt performantele din 2015, ci luna in care el s-a acordat ! legea nu face distinctie relativ la o "crestere fortata" :wacko: , nu exista asa ceva ! exista, in schimb, "venitul brut realizat" care include sporuri, bonusuri, prime... !
faptul ca bonusul ocazional NU se raporteaza in Revisal, NU inseamna ca el nu intra in venitul brut realizat al lunii in care a fost inclus pe statul de salarii si impozitat ca atare.

oamenii aia nu sunt sanatosi la cap daca isi asuma asemenea risc - venitul din bonus fiind declarat, impozitat si platit "oficial". pana la urma vb de o suma lunara neglijabila pt o multinationala (247 lei), probabil la nivelul a maxim 1.500 lei cu totul (pt toata per. de concediu) care nu se mai pot recupera (acea cota de CAS) ... in timp ce amenzile primite ar fi mai mari decat suma asta !
dpv al firmei, probabil ca la vremea acordarii bonusului nimeni nu s-a gandit ca bonusul ar putea intra in baza de calcul a vreunui concediu medical de mai lunga durata, dar ... ghinion :tongue: ! asta-i viata cand ai salariate fertile - ele pot ramane insarcinate si e normal sa fie asa ! :wub:

o alta solutie ar fi sa mergeti in audienta la un director mai "mare" din companie (in speranta ca-i mai destupat la minte) si sa ii explicati ca s-a produs o eroare de calcul pe care salariatii in cauza nu vor sa o repare, ca astfel se incalca legea in mod clar, iar asta constituie un abuz pe care n-o sa-l tolerati.
sincer, mie mi-e F. greu sa cred ca intr-o multinationala pot avea loc astfel de greseli neintentionate, presupunand, la logica elementara a lucrurilor, ca personalul angajat in asemenea companii are un nivel bun de cunostinte profesionale; prin urmare, " ceva e putred in Danemarca" ...



#7 mojoMG

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 June 2016 - 03:45 PM

Va multumesc pentru atentia acordata. M-ati intarit convingerea ca solutia ramane sesizarea catre institutiile abilitate. Ramane de vazut in ce masura ITM-ul ii poate indupleca - simplul fapt ca ii amendeaza nu cred ca ii incomodeaza "financiar". Pentru ei o amenda de 5000 lei nu reprezinta un capat de tara. Oricum, mi-ati dat speranta ca putem rezolva problema.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2016 - 03:52 PM

este absurd sa prefere o amenda de 5.000 lei in locul unor taxe nerecuperabile de circa 1.500 lei !
netul platit pt indemnizatie se poate recupera de catre firma (de la Casa de Sanatate), v-am spus asta deja, deci este inutil sa-si asume niste controale venite in urma reclamatiilor, plus ca apoi tot nu scapa si vor plati suma corecta pt concediu (eventual si amenzi) ! poate se mai gasesc si alte nereguli, atunci sa vezi "morti" dezgropati ... :ph34r:

faceti reclamatie si la Casa de Sanatate, indicand baza legala pe care v-am mentionat-o ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL