Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bunuri primite gratuit de la furnizori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Bunuri primite gratuit de la furnizori

3 replies to this topic

#1 gogel53

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 June 2016 - 01:08 PM

Buna ziua.
De la un furnizor de piese auto primim in baza avizelor de insotire marfa si proceselor verbale de predare primire, in cadrul unor campanii de marire a volumului de vanzari :
-tichete cadou
-sepci
-manusi
-lichid parbriz
-bere....etc
Cum inregistrez aceste avize?
Daca tichetele cadou ar fi insusite de patron cum inregistrez primirea bonurilor si consumul lor?
Stiu ca valoarea fiecarui tichet e de 10 ron, dar in cazul celorlalte produse la ce valoare inregistrez primirea si consumul lor?Si cum le inregistrez pe conturi?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2016 - 01:02 PM

Studiind diverse rezolvari date pbl., iti pot oferi urmatoarele solutii gasite, dar si parerile mele personale legate de acestea :
La primirea tichetelor cadou se inreg. veniturile din primirea cu titlu gratuit a altor valori: 5328 = 7588, DAR eu nu prea vad rostul inregistrarii in vreun fel al acestor bunuri primite gratuit de catre firmele care nu-s ONG-uri si spun asta facand analogie cu alte actiuni de protocol si promovare facute de catre furnizori - cazuri in care nimic nu se inreg. si impoziteaza la beneficiarul actiunii, ci numai la furnizor.
La distribuirea tichetelor catre patronul care nu e si salariat, 6588.neded. = 5328, fiindca cheltuiala resp. nu este una in interesul firmei - DAR si aici am ceva dubii personale priv. NEded. pt ca achizitia initiala nu este a firmei tale, ci este o actiune de protocol/ marketing a altei firme.
La distribuirea tichetelor catre patronul care e si salariat, am gasit 642 = 5328 / avantaje in natura care se introduc pe stat si se impoziteaza ca orice salariu - DAR mie mi se pare fortata aceasta abordare cata vreme achizitia nu e facuta de firma beneficiara pt a le oferi salariatilor sai !
Restul bunurilor se inregistreaza la valoare justa, 3xx = 7588, insa la darea in consum cheltuiala 6xxx = 3xx este deductibila si va anula valoarea justa cu care au fost inregistrate la intrare; deci, dpv fiscal, nu exista influenta la alegerea valorii juste de intrare.
var. optima, dupa mine : Daca toate bunurile primite gratuit sunt folosite in firma pt interesul tuturor si se doreste inreg. lor in contabilitate, atunci ele pot fi cheltuieli deductibile, cum impozabile sunt si veniturile initiale; astfel, in mod firesc, nu exista nicio impozitare la beneficiar !




#3 gogel53

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 June 2016 - 02:13 PM

Va multumesc mult. Ideea e ca noi suntem platitori de impozit pe venit. Ma voi gandi cum sa procedez sa fie bine pentru toata lumea.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2016 - 03:20 PM

m-am uitat inca o data la categoriile de venituri impozabile pt micro si ... din pacate sunt impozabile veniturile obtinute din bunuri primite cu titlu gratuit !
ufff ! :unsure2: pe lumea asta nici cadourile nu-s gratis pana la urma ...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL