Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
beneficii imprumut - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

beneficii imprumut

2 replies to this topic

#1 ovidiu_cristian_pop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 June 2016 - 09:00 PM

Daca eu persoana fizica dau unei firme o suma de bani (virament bancar) , banii ce-i dau eu firmei cum apar in contabilitate ?
Daca firma cumpara un autocamion cu o anumita suma de bani proveniti din ce i-am dat eu valoarea respectiva cum este justificata in firma , si daca suma respectiva se poate recupera din impozitul pe profit al firmei?

As dori un raspuns cat mai concret multumesc.



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2016 - 07:23 AM

Aveti vreo legatura cu firma ? Sunteti asociat, administrator in firma ?

Banii pe care ii depuneti in firma reprezinta creditare firma . In momentul cand banii au intrat in contul firmei , firma poate face ce vrea cu ei , nu trebuie sa va dea nici o justificare pt ei ....poate cumpara autocamion, tractor, laptop-uri sau apartament .

Impozitul pe profit nu are nici o treaba cu suma pe care ati creditat firma. Singura obligatie a firmei este sa va restituie suma imprumutata eventual, cu dobanda daca asa ati convenit prin contractul de imprumut.

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 17 June 2016 - 07:24 AM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2016 - 10:16 AM

cred ca Ovidiu vrea sa stie daca banii imprumutati de el pot aduce anumite beneficii firmei si aici ar putea fi vorba despre scutirea de impozit pe profitul considerat a fi investit în echipamentele tehnologice NOI – maşini, utilaje şi instalaţii de lucru - astfel cum sunt prevăzute în subgrupa 2.1 din Catalogul privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe, folosite în scopul desfăşurării activităţii economice, produse şi/sau achiziţionate după 1 iulie 2014 şi puse în funcţiune până la data de 31 decembrie 2016 inclusiv.

deci, camionul poate fi cumparat (de nou !) si utilizat in cursul anului - astfel imprumutul dat de Ovidiu poate produce firmei un avantaj financiar constand nu numai in obtinerea de profit in sine, ci si in scutirea de impozit pe profitul anual, considerandu-se ca respectivul profit a fost reinvestit la achizitia camionului ...

doar cu titlu informativ, pe cei interesati, mai mentionez faptul ca :
- incepand cu 01.01.2016 (adica odată cu intrarea în vigoare a noului Cod fiscal), aceste măsuri au fost extinse și asupra producerii/ achiziționării de active corporale prevăzute în clasa 2.2.9 din catalogul mai sus menționat, respectiv calculatoare electronice și echipamente periferice, mașini și case de marcat, de control și de facturare, precum și pentru programele informatice, cu conditia ca activele sa fie produse și/sau achiziționate și puse în funcțiune în perioada 1 ianuarie 2016 – 31 decembrie 2016, inclusiv.
- contribuabilii care beneficiază de această facilitate au obligația de a păstra în patrimoniu echipamentele tehnologice respective cel puțin o perioadă egală cu jumătate din durata de utilizare economică, stabilită potrivit reglementărilor contabile aplicabile, dar nu mai mult de 5 ani.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL