Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control anaf, lipsa casa de marcat PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Control anaf, lipsa casa de marcat PFA

11 replies to this topic

#1 dunca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 June 2016 - 03:56 PM

Buna ziua,

am primit aviz de la anaf pentru un control pe PFA
sunt cam nepregatit deoarece pe pfa nu am avut activitate aproape deloc, doar cate o factura pe an si nu m-am mai dotat cu cele necesare

nici nu am stiut ca ar fi nevoie de casa de marcat, dar am emis cate o chitanta livrari servicii catre persoane fizice pe an, vreo 3 ani la rand.
casa de marcat nu am cumparat
este posibil sa primesc amenda ? cum pot sa ies din aceasta situatie

as putea sa cumpar o casa de marcat acum
de la finante mi-au spus ca e nevoie si nu prea daca am doar o incasare pe an si aceea de valoare foarte mica

situatia e complicata, va rog sa ma ajutati.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2016 - 04:38 PM

din pacate, nu am o veste buna pt tine ... :sad: , iti trebuia casa de marcat si pt anii din urma, pt serviciile prestate catre populatie. DAAAR exista niste exceptii care s-ar putea potrivi activitatii tale si ele se refera mai ales la serviciile prestate la domiciliul clientului sau la profesiile libere.
vezi OUG 28/1999 actualizata 2015, art. 2.
i) serviciile de instalaţii, reparaţii şi întreţinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
.....
l) efectuarea lucrărilor de construcţii, reparaţii, amenajări şi întreţinere de locuinţe;
sau daca serviciile au fost pt profesii libere (avocat, notar, medic, ...), adica lit.
f) activităţile desfăşurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăţi comerciale;

ce iti spune persoana de la finante este o prostie fiindca nu exista "e nevoie si nu prea daca am doar o incasare pe an si aceea de valoare foarte mica " - legea nu face distinctie in fct. de nr. de incasari si valoarea fiecareia dintre ele (sau val. totala), ci in fct. de tipul activitatii desfasurate CATRE POPULATIE exclusiv.
aaa, ca ei ar fi dispusi sa inchida ochii data fiind situatia, asta-i alta poveste, dar dpv legal lucrurile sunt clare.

pana urma, important este sa scapi cu bine din control si sfatul meu ar fi sa-ti iei acum casa de marcat daca nu te incadrezi la exceptiile de care ti-am zis - asta ca sa faci impresie buna si sa le arati ca n-a fost cu rea-intentie, ci cu nestiinta pur si simplu. unii inspectori sunt sensibili la interesul pe care il arata contribuabilul in a respecta legea si poti scapa mai usor cu sanctiunea.




#3 dunca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 June 2016 - 04:53 PM

am inteles situatia, stiu ca trebuia

nu ma incadrez la exceptii

dar ce se poate face acum ?

daca cumpar casa de marcat pana la control ma ajuta cu ceva ?

oricum e PFA vreau sa il inchid anul acesta

am citit in lege si spune ca se da amenda pentru lipsa casei de marcat

eu daca am casa de marcat nu mai este lipsa


problema e ca acest control nu e pentru 2016, scrie in documentul primit ca e pana la finalul lui 2015 are ca tema impozitul pe venit si cass

daca eu cumpar casa de marcat acum apare alta problema, ca sa o fiscalizez am vazut ca trebuie sa adaug la dosar si primul bon fiscal iar eu nu mai am cum sa emit bonuri fiscale pentru ca nu am activitate si pfa o sa fie inchisa

cum sa procedez ?


Vizarea Actelor
In maxim 24 de ore de la fiscalizare trebuie sa mergeti la Administratia Financiara de care apartine punctul de lucru, unde s-a instalat casa de marcat, cu urmatoarele documente:


      • Declaratia de Instalare – 4 Exemplare (de la ZEUS Service S.R.L.);
      • Registrul Special + Cartea de Interventie numerotate si sigilate (de la Zeus Service);
      • Primul bon fiscal si primul Raport Z;
      • Numarul de Ordine atribuit de A.N.A.F. (copie);
      • Copie C.U.I.;
      • Copie C.I.F.
eu nu am ce bon fiscal sa duc

Aceasta postare a fost editata de dunca: 21 June 2016 - 04:58 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2016 - 05:00 PM

daca esti sigur ca nu o sa mai lucrezi pe acel PFA, atunci las-o balta - iti iei eventuala amenda si apoi inchizi PFA.
altfel risti sa cheltui si pe amenda (dar crezi ca poate ar fi sanse sa scapi) si pe casa de marcat pe care oricum n-o vei mai folosi ulterior.



#5 dunca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 June 2016 - 05:09 PM

dar amenda este foarte mare 12500 lei

oare as putea sa merg la inspectorul care urmeaza sa vina in control si ii spun ca nu am casa de marcat si daca sa cumpar sau nu ?

mi-as da seama poate de intentiile lui si as lua o decizie

daca controlul este pe perioada de pana la sf lui 2015 poate sa imi ceara casa de marcat pe 2016 ?



#6 dunca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 June 2016 - 05:15 PM

am gasit tot aici pe site si o prevedere legislativa care spune ca daca esti depistat fara casa de marcat iei amenda 12500 lei

logic ar fi daca ai casa de marcat sa nu mai iei amenda
problema e cu incasarile din anii trecut cand nu am avut casa de marcat

pot lua amenda si daca am casa de marcat ca si cand nu o am la momentul controlului ?


cf. OG8/2015 – art. 10 lit. b) este abrogata

operatorii economici depistati ca nu detin case de marcat -daca au aceasta obligatie, vor plati o amenda de 12.500 lei care se reduce la jumatate daca este achitata in 48 de ore si cu activitatea suspendata pana la cumpararea unei case de marcat

OUG 28/1999 actualizata Art. 10 Constituie contraventii urmatoarele fapte daca, potrivit legii penale, nu sunt considerate infractiuni:
b) abrogata;
e) neindeplinirea obligatiei operatorilor economici de a se dota cu aparate de marcat electronice fiscale, achizitionate numai de la distribuitori autorizati sau unitati acreditate pentru comercializare, conform prevederilor prezentei ordonante de urgenta;



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2016 - 06:22 PM

dupa parerea mea, chiar daca iti iei casa de marcat acum, tot e posibil sa iei amenda la acest control pt. neindeplinirea obligatiei in per. de pana acum, mai ales ca este o contraventie in forma continuata, adica ai emis mai multe facturi cu chit. in loc de BF in mod repetat si pe o per. de timp mai lunga. De aceea eu cred ca nu te ajuta ord. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, in care exista un termen de prescriere de 6 luni.

Art. 13
(1)Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei .
(2)In cazul contraventiilor continue, termenul prevazut la alin. (1) curge de la data incetarii savarsirii faptei . Contraventia este continua in situatia in care incalcarea obligatiei legale dureaza in timp .


asa mare e amenda ? Doamne ... :sad:



#8 dunca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 June 2016 - 07:12 PM

nu mi se pare prea corect sa primesti o amenda atat de mare daca esti un PFA mic
asta inseamna practic faliment
trebuie sa lucrezi cativa ani sa ramai cu atata profit

in plus am emis factura si chitanta deci nu este evaziune, venitul este inregistrat

altul face si evaziune de miliarde ca nu are casa de marcat sau nu da bonuri fiscale, iar la final primeste aceasi amenda ca si cel mic

este bine oare sa iau legatura cu inspectorul care vine in control sa il intreb cum sa fac cu casa de marcat ? sau mai bine nu spun nimic, duc ce acte am si e posibil sa scap ?



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2016 - 07:14 PM

ai dreptate ... pt o firma mica e jale !
din pacate, se sanctioneaza fapta (care e aceeasi) indiferent de marimea operatorului economic.

singura scapare ar fi fost sa iti fi luat repede casa de marcat (sa te dotezi cu ea), dar sa nu ai control timp de minim 6 luni dupa ce ai cumparat-o ... (adica sa treaca cele 6 luni de la data incetarii savarsirii faptei).

cat priveste fiscalizarea, eu nu am vazut sa fie nevoie, la dosar, de primul bon fiscal.



#10 dunca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 June 2016 - 10:04 PM

eu vreau sa inchid PFA

dar daca nu am casa de marcat poate iau amenda si ma trezesc si cu firma suspendata pana imi cumpar casa de marcat
ma obliga sa o cumpar ?
daca firma e suspendata nu pot sa o mai inchid pana nu cumpar casa de marcat ?



#11 dunca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 June 2016 - 05:28 PM

ce credeti ca trebuie sa fac ? sa vorbesc cu inspectorul inainte de control ? are rost sa mai cumpar casa de marcat ? e posibil sa nu se uite si sa scap ?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2016 - 10:40 AM

NU e posibil sa nu se uite si sa scapi fiindca lipsa casei de marcat se vede imediat (nu e un element minor), dar daca trec 6 luni de la data cumpararii ei (dotarii cu ea) si pana la efectuarea controlului, atunci nu te mai poate amenda pt lipsa din urma.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL