Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura si chitanta pe calculator - pfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Factura si chitanta pe calculator - pfa


6 replies to this topic

#1 dunca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 23 June 2016 - 04:05 PM

Buna ziua

am un pfa
pentru facturi si chitante am luat un modele de pe internet in word si il completez cu datele apoi le listez la imprimanta

nu le emit cu un program de facturare online, doar completez in word datele si le listez la imprimanta dupa modelul salvat in calculator

le numerotez sa fie in oridine

tot asa am facut de cativa ani

este corect ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2016 - 04:19 PM

e corect daca datele sunt suficiente (minimul cerut de Codul fiscal) si corecte.
pt anii precedenti, elementele minime obligatorii ale unei facturi le gasesti la art. 155 din CF.
pt anul 2016, la art. 319 din noul Cod fiscal ("Facturarea").

de asemenea, este obligatorie emiterea din urma (antedatata) a unei decizii interne de alocare a plajei de serii si nr. de facturi si chitante (cel mai tarziu cu data primei facturi sau primei chit. - care a fost emisa prima) - evident, daca nu o ai deja.
cred ca este model si pe forum, dar sigur gasesti pe net dupa "decizie facturi".




#3 dunca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 23 June 2016 - 06:37 PM

In fiecare an este nevoie de cate o decizie ?
De unde stiu eu cate facturi emit ca sa stiu plaja de numerotare?

De ex fac decizie pe 2015 in care trec seria si nr facturilor incepe.de.la.1
Pe 2016 in decizie schimb doar seria si numerotarea poate sa inceapa tot de la 1?
Sau numerotarea incepe de la ultimul nr din anul precedent?

Aceasta postare a fost editata de dunca: 23 June 2016 - 06:44 PM




#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 June 2016 - 09:48 PM

Faci decizie prin care aloci un numar acoperitor, daca depasesti poti sa mai faci o decizie de suplimentare.

Poti aloca serii si numere cum vrei si cate vrei, doar sa fie unic identificabil un act prin serie+numar.



#5 dunca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 24 June 2016 - 12:04 PM

cand facem decizie si alocam serie plus numere pt. facturi putem schimba si seria si numerele sau seria trebuie sa ramana la fel pe facturile din toti anii si doar numerele difera ?

trebuie facuta decizie la inceputul fiecarui an, cate o decizie pe an ? puteti sa oferiti un ex ?
de ex decizie an 2015, decizie an 2016



#6 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 June 2016 - 12:50 PM

Mai, omule, opreste-te, ca ne scoti peri albi. Sigur ca trebuie facuta decizie anual.
Pune mana si citeste legislatia si raspunsurile pe care au avut deja amabilitatea colegii de pe forum sa ti le ofere. Te panichezi din cauza altei probleme (casa de marcat) si nu te poti concentra la lucruri simple.



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 June 2016 - 09:12 PM

Teoretic trebuie decizie in fiecare an, conform OMFP 2634/2015 :

Anexa 1
....
24.
......
- entitățile vor emite proceduri proprii de stabilire și/sau alocare de numere ori serii, după caz,
prin care se va menționa, pentru fiecare exercițiu financiar, care este numărul sau seria de la care
se emite primul document.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL