Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
demisia cf art ..... litera....? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


demisia cf art ..... litera....?

5 replies to this topic

#1 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 04 July 2005 - 02:49 PM

daca un angajat si-a dart demisia, eu in registrul salariatilor ce art pun, litera?!!!!



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 July 2005 - 02:50 PM

cauta in codul muncii




#3 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 04 July 2005 - 03:12 PM

n-am pus intrebarea degeaba. vroiam sa stiu daca contabila dinaintea mea a gresit sau nu.



#4 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2005 - 04:30 PM

Septimiu a spus:

cauta in codul muncii

decat sa astepti sa se chinuie cineva sa caute in codul muncii litera legii mai bine te uiti tu singurica si aflii!
Septimiu are dreptate..nu castigi experienta daca ti se da totul mura in gura 8)

"Art. 55. - Contractul individual de muncã poate înceta astfel:
a) de drept;
B) ca urmare a acordului pãrtilor, la data convenitã de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre pãrti, în cazurile si în conditiile limitativ prevãzute de lege."



#5 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 July 2005 - 08:40 PM

Demisia se inregistreaza cu art.79/1.Acordul partilor este cu art.55/b.



#6 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 05 July 2005 - 10:33 AM

mersi.
am citit si eu codul muncii si din cauza unei opinii in contradictoriu am vrut sa vad ce raspundeti.
andreea nu te supara, dar o informatie cica se verifica din cel putin 3 locuri diferite. la mine asta era al treilea loc..... :oops: :oops: :oops:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL