Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare externa asociat unic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

deplasare externa asociat unic

7 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 07 July 2016 - 08:16 AM

Buna ziua

va rog sa-mi spuneti care este pct vostru de vedere in legatura cu art 25 alin 1 din CF - norme :
1. asociatului unic care nu are calitatea de salariat i se pot deconta cazare, transport, diurna in cazul unei deplasari in interesul firmei? sunt deductibile la calculul imp pe profit?
2. Plata sumelor din delegatie este limitata ? cf art 5 din lg 70/2015 nu par a fi limitate;
3. se poate plati chiar si 20.000 ron cash intr-o singura zi?
4. cazare si transportul sunt limitate in cazul unui SRL?

eu cred ca doar diurna are deductibiliate limitata; voi ce ziceti?
Art. 5. lg 70/2015
Plafoanele-limită prevăzute de prezentul capitol nu se aplică de către persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), pentru următoarele operaţiuni:
b) plata cheltuielilor de deplasare în interes de serviciu, în limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizaţiei şi a cazării pe timpul deplasării, precum şi a cheltuielilor neprevăzute efectuate în acest sens;

SECȚIUNEA a 5-a - Cheltuieli
13. (1) În aplicarea prevederilor art. 25 alin. (1) din Codul fiscal, sunt cheltuieli efectuate în scopul desfășurării activității economice, fără a se limita la acestea, următoarele:
a) ....
b) cheltuielile de transport și de cazare în țară și în străinătate și pentru alte persoane fizice în condițiile în care cheltuielile respective sunt efectuate în legătură cu lucrări executate sau servicii prestate de acestea în scopul desfășurării activității economice a contribuabilului;



#2 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 11 July 2016 - 08:10 AM

S-a "lovit" cineva de aceste probleme?

Exprimarea din norme CF este f larga si nu stiu cine ar putea intra la "si pt alte persoane fizice" - intra chiar si asociatul unic fara a fi si salariat ???


b) cheltuielile de transport și de cazare în țară și în străinătate și pentru alte persoane fizice în condițiile în care cheltuielile respective sunt efectuate în legătură cu lucrări executate sau servicii prestate de acestea în scopul desfășurării activității economice a contribuabilului;




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14868 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2016 - 12:04 PM

1. da, eu cred ca, pt. asociati, toate cheltuielile de deplasare in interesul firmei au devenit deductibile incepand cu 2016 chiar daca asociatul nu este si salariatul ei - cf. pct. 13, alin. (1), lit. b) din normele de aplicare la art. 25, citat si de tine.
singura limita ar fi fost la diurna, cota de 2,5 diurna pt institutii publice; ce depaseste aceasta val. este neded. la calculul impoz. pe profit, iar pt micro platitoare de impozit pe venit nu conteaza, insa aceasta limitare am vazut ca se aplica numai la salariati si admin./directori... cu contract de mandat, adica la cei care obtin venituri din salarii si/sau asimilate acestora.
pt. asociati care nu au nici un fel de raporturi contractuale de munca/ mandat nu am gasit sa fie vreo limitare la chelt. de deplasare, la fel si pt alti colaboratori care nu incaseaza de la firma resp. venituri de natura salariala sau asimilate.
f. important este sa se poata dovedi ca deplasarea a fost facuta in interesul firmei si asta poate sa insemne corespondenta de afaceri din care rezulta intrevederea in strainatate, vizite la targuri, expozitii (eventual un raport al celor constatate/ aflate, daca nu exista si invitatie oficiala), o minuta aferenta intalnirii de afaceri, etc ...
toate aceste dovezi sunt absolut necesare pt a lega chelt. de deplasare de "serviciile prestate" de catre "alte persoane" in scopul desf. activitatii firmei.

dragilor, daca voi ati gasit alte prevedri legale priv. aceste aspecte, va rog sa ne corectati ! :smile:

2. si eu inteleg ca nu este plafon pt acordarea avansului pt delegatii, nu se specifica nici raportul de serviciu intre beneficiar si firma.
3. daca nu exista plafon, rezulta ca se poate plati si 20.000 lei intr-o singura zi.
4. nu, cazarea si transportul nu sunt limitate, dupa parerea mea...



#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 July 2016 - 02:25 PM

1. Si eu cred ca e deductibila, desi, probabil, asociatul unic e si administrator, iar atunci e clar. Totusi, de ce nu ar fi deductibile la calculul impozitului pe profit, nu uitati ca ceea ce depaseste de 2,5 ori sumele pentru bugetari intra la calculul impozitului pe salarii si in baza de calcul al asigurarilor sociale.
2. si 3. Sumele sunt exceptate
4. nu cred că sînt limitate



#5 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 11 July 2016 - 09:20 PM

Am tot cautat spete pt cazul asociatului unic...daca pina in 2016 se mentiona clar ca se pot deconta ch generate de transport si cazare pt administratori si salariati, acum CF face trimitere la alte persoane fizice

Asociatul in speta prezentata nu are calitatea de administrator insa deplasarea s-a facut clar in interesul firmei

Dupa cele mentionate de voi si tinand cont de litera legii, cred ca sunt in legalitate

Multumesc



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14868 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2016 - 11:14 AM

Vezi postareakmkz, la 11 July 2016 - 02:25 PM, a spus:

1. .... nu uitati ca ceea ce depaseste de 2,5 ori sumele pentru bugetari intra la calculul impozitului pe salarii si in baza de calcul al asigurarilor sociale.
asta numai pt salariati si pt cei cu ctr. de mandat / management, adica pt cei care au un raport de munca contractual obtinand, astfel, venituri din salarii si asimilate salariilor (cel putin, eu asa am vazut in noul CF).
nu am remarcat sa fie vizate de acest plafon al diurnei (de 2,5) + chelt. sociale aferente depasirii lui, si alte categorii de persoane cum ar fi asociatul care nu e si administratorul firmei respective, sau alti colaboratori cu ctr. de prestari servicii in care este mentionat faptul ca chelt. de deplasare sunt suportate de catre beneficiarul serviciilor.
daca ai timp si chef, poate mai citesti o data cu toata atentia, pretuiesc mult parerea ta ....

multumesc frumos pt mesaj, kmkz ! :smile:
:smile:



#7 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 July 2016 - 09:27 AM

Da, asa e, m-am grabit sa consider, cumva, activitatea ca una dependenta.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14868 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2016 - 02:41 PM

multumesc mult pt raspuns ! :smile:
mi-era teama c-am inteles gresit, uff...






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL