Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cunoasterea partii teoretice in a deveni contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cunoasterea partii teoretice in a deveni contabil


3 replies to this topic

#1 Ellena Vasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 July 2016 - 02:37 PM

Sunt studenta in anul 3 la o facultate de stiinte economice si imi doresc ca in toamna anului viitor sa sustin examenul de acces pentru stagiul de expert contabil in cadrul CECCAR. La facultate insa nu am facut decat un singur semestru contabilitate, sub forma de Bazele Contabilitatii. Deci, nu am aprofundat prea mult in cadrul facultatii. Rugamintea pe care o am la cei ce ar putea sa imi raspunda ar fi sa imi comunice cu ce ar trebui sa incep sa invat ( in ceea ce priveste partea teoretica ), pentru ca nu stiu care ar fi ordinea pe care ar trebui sa o urmez pentru a invata si intelege lucrurile. Un contabil mi-a spus ca ar trebui sa incep sa invat functiunea tuturor conturilor, dar nu stiu unde as putea sa o gasesc. Planul meu este acela de a ma familiariza cu elementele principale cu care se lucreaza in contabilitate, pentru ca in scurt timp as vrea sa incep sa fac practica, dar pentru asta trebuie sa cunosc si o parte sau o mare parte de teorie. Sper sa ma puteti ajuta cu niste indrumari, sfaturi sau sa imi spuneti cu ce materiale ar trebui sa lucrez. Momentan, am doar Cartea Verde a Contabilitatii 2015. Orice raspuns este binevenit. Va multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2016 - 03:57 PM

inainte de orice, ar trebui sa-ti iei o carte de contabilitate pt incepatori sau sa urmezi cursuri de conta la un centru acreditat de catre Min. Educatiei (ca sa-ti fie recunoscuta si diploma, nu doar sa capeti cunostinte bune). asta iti va da baza strict necesara.
fara aceasta baza, eu cred ca-ti va fi f greu sa intelegi materia pt examenul de trecut la CECCAR.

exista o bibliografie data de CECCAR pt examenul de acces stagiu, vezi site-ul lor.
pt lista principalelor acte normative cu care lucreaza un contabil vezi aici : http://www.conta.ro/...za-un-contabil/




#3 Ellena Vasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 July 2016 - 09:34 PM

Mulțumesc pentru răspuns! Ați putea să imi recomandați un centru în București unde aș putea urma un astfel de curs? Pe internet am găsit mai multe, dar nu știu care dintre ele ar fi cea mai bună alegere.

Aceasta postare a fost editata de Ellena Vasile: 11 July 2016 - 09:35 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2016 - 11:21 AM

pe forum nu ti se poate recomanda fiindca inseamna reclama neutorizata, ori asta e interzis prin regulament.

repet : daca e acreditat de Min. Educatiei, inseamna ca e bun.





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL