Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D100 - topic 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D100 - topic 2016

d 100 rectificare
6 replies to this topic

#1 roxi.u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 July 2016 - 07:34 PM

Buna seara! am o societate (microintreprindere), neplatitoare TVA, care s-a radiat in iulie 2016 (dizolvare cu lichidare - lichidare voluntara). In afara de 010 pt mentionarea datei radierii cu copie certificat de radiere de la ONRC in spate, trebuie sa depun si decl.100 pt trim.3 (adica doar pt iulie 2016)?



#2 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 06 September 2016 - 10:04 AM

Am declarat in d 100 din greseala impozitul pe dividende distribuite persoanelor fizice (obl buget 604) in imp dividende pers juridice (obl bugetara 150). Am incercat sa fac rectificarea cu d 710, dar nu ma lasa sa adaug obl bugetara 604, mesajul de eroare spune ca nu pot corecta o obligatie bugetara pe care nu am declarat-o initial in d 100. Cum pot face corectia (fara risc de amenda pentru nedeclarare la timp)?

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 06 September 2016 - 10:05 AM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2016 - 11:00 AM

Long time, no see ... :biggrin:

Dupa parerea mea, daca nu te lasa sa faci modificarea online, atunci numai la AF probabil ca se poate si nu cred deloc ca vei primi amenda pt o asemenea greseala.
Ai incercat sa vb la Asistenta Contribuabil (ANAF), tel. 031.4039160 ?



#4 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 06 September 2016 - 11:07 AM

Da, am fost in concediu prelungit... :blush: ... si am cam ruginit!
Multumesc pt sfat, incerc si la telefon.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#5 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 12 September 2016 - 02:52 PM

daca nu ati rezolvat
- declaratie initiala pentru impdivid pers fiz
- declaratie rectificativa de la suma la zero pentru impdivid pers jurid



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2016 - 10:31 AM

sistemul de decl. online nu mai accepta inca o declaratie initiala (peste cea depusa deja) !
corectia online se poate face numai pt pozitiile deja declarate, nu si pt cele care nu au fost decl. deloc.



#7 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 13 September 2016 - 10:43 AM

Sistemul online nu accepta dubla declarare, noua declaratie 100 se depune la sediul Adm Fin, in baza PV de constatare a contraventiei... cu avertisment sau amenda, la bunavointa inspectorului constatator. :sad: :sad: :sad:
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL