Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
freelancer.com dar fiind persoana juridica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


freelancer.com dar fiind persoana juridica

comert electronic site paypal
1 reply to this topic

#1 catalin267

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 July 2016 - 04:36 PM

Buna ziua.

Am facut o buna perioada de timp freelanceing pe site-urile de specialitate si direct cu clientii prin skype si m-am decis sa-mi deschid un SRL-D pentru treaba asta fiindca am inteles ca este mult mai ok fata de PFA ( plus ca in viitorul apropriat vreau sa ma dezvolt mult mai mult in industrie si am nevoie de o firma )

Intampin doua probleme cu contabilitatea:

1. Daca incasez bani din freelancer.com, ii incasez intr-un cont paypal iar apoi ii transfer in contul firmei, problema este ca eu trebuie sa emit o factura si singura informatie pe care o am despre client este un username sau un nume fictiv de multe ori.

2. Daca lucrez cu clientul direct, deobicei pe Skype, bani tot in paypal ajung, apoi pe contul firmei iar, majoritatea nu vor sa-mi dea numele complet, iar de CNP sa nu mai zic...si iar am dificultati in a emite o factura...

Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca este ok sa emit asa facturi. Eu fac acest lucru prin prisma faptului ca de exemplu ma pot inregistra pe un site, sa cumpar ceva, si pot sa trec date de facturare fictive, iar persoana care detine site-ul introduce acele date in contabilitate, desi ele sunt false.

Va rog nu-mi spuneti ca trebuie sa insist la client sa-mi dea buletinul fiindca am incercat si majoritatea refuza....



#2 bruce45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 August 2016 - 03:56 PM

Aceeasi problema.. Si daca nu e de ajuns, tine-te bine, ca intervine si TVA la un moment dat.
Apuca-te tu sa le spui la ANAF ca nu ai dreptul legal sa ceri datele cu caracter personal unui spaniol, sa spunem.
Si ca la urma urmei, orice client poate sa scrie ce doreste la adresa si nume. Nu exista in lumea asta magazin virtual care sa aiba dreptul legal sa iti ceara actele de identitate. Ca si cumparator, Ebay nu poate cere mai mult decat un card valabil. Si vb aici de Ebay, nu de vreun amarastean de freelancer..
Furtul de identitate a devenit tot mai frecvent, asa ca daca ceri clientilor actul de identitate, te-ai ales fara client.

Nu ramane decat sa iti inchizi businessul, pana nu te gaseste careva..
Eu am testat un magazin virtual, am vrut sa vad care este pretul pentru un american, care este pt. un roman. Surpriza, romanul plateste TVA, 20% mai mult decat americanul. Acelasi website, am facut cont pe India, am cumparat. Pretul: -20%.

Probabil ca UE crede ca consumatorul european e prin definitie ..idiot.
Probabil ca UE nu intelege care e treaba cu produsele digitale.. Si cu identificarea clientului. Ca e una sa livrezi fizic un produs, si altceva cand acesta este virtual.

Serios, Bill Gates percepe TVA pentru Win10 in Europa? Sau are cumva pretul diferit?

Deci, pt. toti cumparatorii din UE..
Multumim din inima UE. Pentru ca ne luati de idioti. Ce sa mai cerem de la ANAF??






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL