Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA in familie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA in familie

pfa familie cim
12 replies to this topic

#1 AFH

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 August 2016 - 12:52 PM

Buna ziua,

Sotul meu vrea sa-si faca actele de PFA pentru un magazin alimentar. Eu sunt in CIC (fiind angajata la alta firma). Intrebarea mea este daca eu pot sa-l ajut in cadrul afacerii fara nicio problema din punct de vedere legal? Nu cred ca face fata singur si nu vrem sa angajam alta persoana straina. Nici eu nu vreau sa renunt la locul de munca de unde am intrat in CIC deoarece nu stim daca afacerea o sa mearga sau nu.

Va multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2016 - 02:53 PM

cf. HG 685/2015,

Art. 91.
(1)În perioada concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă, persoana îndreptăţită poate realiza venituri supuse impozitului până la nivelul prevăzut la art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanţa de urgenţă, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi, cu condiţia menţinerii întreruperii/suspendării uneia dintre activităţile care au stat la baza stabilirii dreptului la indemnizaţie.
........................................................................

Incepand cu 1 iulie 2016, limita impusa de art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanţa de urgenţă este echivalentul 6 x ISR, adica 6 x 531 lei = 3.186 lei.

........................................................................

Art. 92.
(1) ............
(2) În aplicarea prevederilor art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanţa de urgenţă, veniturile pot fi realizate, după cum urmează:
a) în perioada cuprinsă între data stabilirii dreptului la concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului şi 31 decembrie a aceluiaşi an calendaristic, pentru oricare opţiune de concediu a persoanei îndreptăţite;
b) în perioada cuprinsă între 1 ianuarie a anului calendaristic şi data încetării dreptului la concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului, pentru oricare opţiune de concediu a persoanei îndreptăţite;
c) în perioada cuprinsă între data stabilirii şi data încetării dreptului la concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului, în situaţia în care această perioadă este cuprinsă în acelaşi an calendaristic, în cazul concediului pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 1 an;
d) în perioada cuprinsă între 1 ianuarie şi 31 decembrie a aceluiaşi an calendaristic, în cazul concediului pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap;
e) în perioada cuprinsă între data stabilirii dreptului şi data suspendării acestuia în vederea acordării stimulentului de inserţie, indiferent de opţiunea de concediu a persoanei îndreptăţite, cu respectarea perioadelor prevăzute la lit. a)-d).
(3)Agenţiile teritoriale au obligaţia de a verifica respectarea de către persoana îndreptăţită a limitei de venituri prevăzute la art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanţa de urgenţă, în termen de 6 luni de la încheierea fiecărui an calendaristic din perioada concediului pentru creşterea copilului, precum şi de la încetarea dreptului la concediu şi indemnizaţia pentru creşterea copilului, conform legii.




#3 AFH

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 August 2016 - 05:58 PM

Inteleg ca as putea desfasura o noua activitate fara probleme.
Dar este legal sa-l ajut fara a-mi face un nou contract?Adica angajatorul la care o sa-mi reiau activitatea sa-mi plateasca in continuare contributiile?Sa nu le platesc de doua ori.



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 05 August 2016 - 08:24 AM

Nu poti lucra legal fara contract de munca. PFA nu poate incheia un contract de munca, trebuie sa-si infiinteze I.I. ITM-ul local va constata la un control oarecare ca exista un angajat care lucreaza fara forme legale si va sanctiona cu amenda PFA sau I.I. Ca sa va puteti dezvolta magazinul fara un contract de munca trebuie sa te ocupi de orice altceva in afara prezentei in magazin, sa aprovizionezi, sa livrezi produsele, sa completezi actele acasa, samd



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2016 - 09:44 AM

De ce nu poate PFA sa incheie contract de munca ???



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2016 - 11:36 AM

Dupa parerea mea, o pers. aflata in CIC poate incheia CIM cu PFA (cf. Codul Muncii, art. 10 si 14), cu conditia ca venitul obtinut de acea pers. sa fie de maxim 3.186 lei/ AN (adica 6 x ISR = 6 x 531 lei de la 1 iulie 2016) si contractul pe baza caruia s-a calculat indm. pt CIC sa ramana suspendat.

3.186 lei/ an = 265 lei/luna, adica se poate face un CIM cu timp partial de 1 ora/zi avand in vedere sal. minim / economie de 1.250 lei. (265 lei fiind cam a cincea parte din 1.250, deci 8 ore/5 = 1,6 -1,7 ore).
ca sa fie 2 ore trebuie un brut de 1.250 /4 = 313 lei, ceea ce nu se incadreaza in limita.

doar de curiozitate : merge CIM cu 1h30; ? se poate si cu fractiune de ora ? cred ca da, de ce nu ? :smile:



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2016 - 04:42 PM

Da, se poate cu cat vrei (poti face cu 3 ore / saptamana de exemplu).

Singura problema este ca nu se pot declara in d112 ca atare (acolo n-au optiune decat de ore/zi)



#8 AFH

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 August 2016 - 08:02 PM

Legea nr. 4/2014 - completarea OUG nr. 44/2008 - desfasurarea activitatilor economice de PFA, II si IF

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.


Art. I. - Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008, cu modificarile si completarile ulterioare, se completeaza dupa cum urmeaza:
1. La articolul 2, dupa litera i) se introduce o noua litera, litera i1), cu urmatorul cuprins:
„i1) sotia/sotul titularului intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate - sotia/sotul titularului intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate care, fara a fi inregistrata/inregistrat in registrul comertului si autorizata/autorizat sa functioneze ea insasi/el insusi ca titular al intreprinderii individuale/persoana fizica autorizata sau fara a fi salariata/salariat, participa in mod obisnuit la activitatea intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate, indeplinind fie aceleasi sarcini, fie sarcini complementare, in conditiile legii;”.
2. Dupa articolul 7 se introduce un nou articol, articolul 71, cu urmatorul cuprins:
„Art. 71. - (1) Persoanele prevazute la art. 7 alin. (1) au obligatia de a solicita inscrierea in registrul comertului a mentiunilor privind participarea in mod obisnuit a sotiei/sotului la activitatea desfasurata de intreprinderea individuala/persoana fizica autorizata, pe baza declaratiei pe propria raspundere si a certificatului de casatorie
(2) Incetarea activitatii sotiei/sotului se mentioneaza in registrul comertului in termen de 15 zile, pe baza declaratiei pe propria raspundere a titularului intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate.”
3. Dupa articolul 21 se introduce un nou articol, articolul 211, cu urmatorul cuprins:
„Art. 211. - Sotia/Sotul titularului intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate se poate asigura in sistemul public de pensii pe baza de contract de asigurare sociala, in sistemul asigurarilor pentru somaj, prin incheierea unui contract de asigurare de somaj in conditiile prevazute la art. 22 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si in sistemul asigurarilor de sanatate, in conditiile prevazute de lege.”


Sa inteleg ca nu este obligatoriu sa te asiguri? Numai sa te inregistrezi la Registrul Comertilui?
Angajatorul meu deja imi plateste asigurarile (asta pentru anul viitor cand o sa ies din CIC)
Ma lamureste cineva?



#9 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 07 August 2016 - 09:17 AM

Sa o luam practic : PFA-ul are inregistrare la ITM si acces la Revisal online ?
Daca nu mergeti la ITM local si obtineti parola pt. Revisal.
Daca da, sa inregistrati CIM cu norma minima de 2 ore, dar sa reglati salariul brut la rubrica alte sume din statul de plata cu o corectie in rosu (cu minus) pana la 531 de lei (cu explicatia penalizare) si se va putea declara si la finante cu respectarea celorlalte corelatii din D112.
In rest, listati Legea nr. 4/2014 - completarea OUG nr. 44/2008 si o copie a certificatului de casatorie, sa le aveti in eventualitatea unui control ITM pt. justificare.
Va mai trebuie state de plata lunare, dovezile platilor lunare la termen a salariilor, decizia Revisal sau contractul cu o firma avizata ITM, regulamentul intern, fisa postului, planul de concedii de odihna, pontaj corelat cu programul unitatii, contractul cu firma care asigura instructajele si fisele SSM, ISU, sper ca nu am uitat ceva din ce verifica competentii de la ITM.



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 August 2016 - 10:27 AM

Vezi postareamutual, la 07 August 2016 - 09:17 AM, a spus:

Daca da, sa inregistrati CIM cu norma minima de 2 ore ....

Cu o singura observatie: nu exista minim de timp la un contract de munca.

(poti sa-l faci si cu 5 min/luna ... dar nu stiu cum dumnezeu s-ar declara in revisal sau D112 ... ca nu s-au gandit la asta!)



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2016 - 02:18 PM

Vezi postareamgabi, la 05 August 2016 - 04:42 PM, a spus:

Da, se poate cu cat vrei (poti face cu 3 ore / saptamana de exemplu).

Singura problema este ca nu se pot declara in d112 ca atare (acolo n-au optiune decat de ore/zi)

eu am un CIM de 22 ore/ luna ( 3 zile x 7 ore/zi + 1 ora in ultima zi lucratoare), iar D112 se genereaza din SAGA fara pbl. la 22 ore/luna pur si simplu, fara alte detalii pe care oricum n-as avea unde sa le scriu. :smile: deci, nu e cu ore/zi, ci cu ore/ luna, Gabita.



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2016 - 08:18 AM

Pai in D112 exista o rubrica in care treci norma intreaga sau partial 1h/2h ...etc.

La aceea rubrica nu exista optiuni de ore/luna sau pe saptamana.
La asta ma refeream. Adica trebuie sa treci ceva din burta ...

Altfel, la ore lucrate si sume chiar poti trece cum vrei, nu-l intereseaza, atata timp cat nu depasesti zilele lucratoare din luna (de fapt orele lucratoare, in functie de aceea alegere referitoare la timpul de lucru/zi)



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2016 - 11:43 AM

da, la sectiunea A, rd. 3 din D112 apare tipul de contract si acolo sunt var. pt ctr. cu timp partial numai in ore.
mai jos, la rd. 5 - ore lucrate efectiv in luna - vor fi orele efectiv lucrate (2-3-10-20...).

de ex., la cele 22 ore ale mele/ luna, SAGA considera corect ca fiind timp partial cu 2 ore fiindca depasesc cu f putin norma de 1 ora/luna (adica media de 21 ore/luna in 2016).
media lunara corespunzatoare unui prg. de 8h/zi este in 2016 de 169,33 ore(HG 1017/2015)

:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL