Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxe catre alte tari in urma vanzarii de software - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Taxe catre alte tari in urma vanzarii de software

2 replies to this topic

#1 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 04 August 2016 - 02:39 PM

Buna ziua.

Se da urmatoarea situatie: PFA, neplatitor de Tva in Romania dar inregistrat in ROI, pune spre vanzare in Google Play o aplicatie software. La instalare este gratuita dar cu anumite sectiuni blocate,utilizatorul avand posibilitatea deblocarii lor in urma achitarii unui pret (in app purchase). Google se ocupa cu colectarea si virarea TVA-ului catre clientii finali dar doar pentru cei aflati in UE si alte cateva mici exceptii. In rest,spune ca ne revine noua obligatia de a declara,colecta si/sau vira mai departe tva-ul si alte taxe existente catre celalalte tari. (in Brazilia de exemplu exista o taxa de 25%,In Japonia o alta taxa,etc).
In urma incasarii pretului de la un client, nu se primeste alt document ca dovada a incasarii,decat un Order in care nu se precizeaza numele clientului ci doar adresa partiala si tara de provenienta.

Mi se par niste treburi complicate si incarcate de multa responsabilitate asa ca mi-as dori foarte mult sa ma ajutati, daca ati putea si ati dori, cu sfaturi si informatii ca sa stiu si eu ce am de facut. Nici macar nu stiu la cine ar trebui sa mai apelez; probabil la un consultant fiscal sau financiar....ca sa "ma luminez" si eu cu toata situatia in care ma aflu.
Iar legat de ce declaratii ar trebui sa depun si aici.... nici asta nu mai stiu sigur pentru ca pe unde am intrebat, nimeni nu mi-a dat un raspuns sigur sau concret.

Va multumesc pentru timpul acordat si astept cu nerabdare niste lamuriri.



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 05 August 2016 - 08:09 AM

PFA-ul este contribuabil roman si in materie de fiscalitate raspunde conform codului fiscal, CPP si ordinelor, ordonantelor care privesc cele 2 reglementari de baza. Pentru CEE sunt prevazute legal modalitatile si procedurile de declarare si plata a TVA intracomunitar pt. fiecare dintre tarile membre. In opinia mea, dar si multor juristi de drept international, reglementarea platii unor taxe de catre nerezidenti fiscali catre bugetul altor tari este abuziva si nesustenabila juridic, dar in CEE fiecare tara membra a inclus in prevederile fiscale proprii chestia asta cu TVA intracomunitar. Deci, nu exista nicio obligatie legala privind plata de taxe si impozite de tip TVA catre alte tari extracomunitare, google.inc incearca sa evite vreo responsabilitate directa in tarile unde vinde soft si unde nu are inregistrata fiscal o reprezentanta sau o subsidiara, sau, mai grav, justifica neplata diecta a unui TVA local pe motiv ca este numai un intermediar, desi raftul de vanzare este google. La fel fac si alti distribuitori mari de soft. Si atunci se includ o serie de termeni si conditii de colaborare care nu au o acoperire legala, dar, probabil, sunt utile in litigiile fiscale dintre google.inc si administratiile din diferite tari. In CEE s-a reusit obligarea furnizorilor internationali de servicii digitale sa plateasca TVA pt. consumatorii de rand, desi se incalca flagrant tratatele internationale privind comertul liber, plus ca s-a obtinut prin santaj si amenintarea ca vor fi blocate website-urile care vand produse digitale in CEE
Pentru clientii extracomunitari nu este problema PFA din RO sistemul de taxare dintr-o tara sau alta, google.inc este comerciantul care trebuie sa se ocupe de asa ceva, asa cum este de fapt si in CEE.




#3 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 08 August 2016 - 10:42 PM

@mutual In sfarsit aflam niste raspunsuri pentru care va multumim foarte mult.
Din pacate nu sunt prea sigura de relatia exacta pe care o am cu Google. Daca ne uitam in termenii lor https://play.google....-agreement.html

Citeaza

3.3 You are the merchant of record for Products you sell through the Store. For a given transaction, you are contracting with the applicable Google entity based on where you have selected to distribute your Product (as set forth here). The price you set for Products will determine the amount of payment you will receive. A Transaction Fee, as defined below, will be charged on the sales price and apportioned to the Payment Processor and, if one exists, the Authorized Carrier. Where either Google, the Payment Processor or the Authorized Carrier are required by applicable (local) legislation to withhold any taxes ("Withholding Taxes") on payments made or received by anyone of them, Google will also deduct an amount equal to such Withholding Taxes from the sales price. For the avoidance of doubt, Withholding Taxes include, but are not limited to, withholding tax obligations on cross-border payments or imposed by telecommunications taxes. The remainder (sales price less Transaction Fee, and less the amount equal to any Withholding Taxes) will be remitted to you. The "Transaction Fee" is set forth here and may be revised by Google from time to time. You are responsible for providing any applicable tax residency certificates to Google. If Google or its service provider does not receive such documentation, Google will withhold at the domestic withholding tax rate.
3.4 Developer is responsible for determining if a Product is taxable and the applicable tax rate for the Payment Processor to collect for each taxing jurisdiction where Products are sold. Developer is responsible for remitting taxes to the appropriate taxing authority. Where Google, the Payment Processor or the Authorized Carrier is required by applicable (local) legislation to determine, apply and pay the applicable tax rate, Google, the Payment Processor or the Authorized Carrier (and not Developer) will be responsible for applying and collecting and remitting the taxes to the appropriate taxing authority. If Google collects and remits value added taxes on customer payments (where required of Google by applicable local law) and this remittance fulfills the applicable requirements for value added taxes on those customer payments, such taxes will not be passed on to Developer by Google. Where Google is required to collect and remit taxes as described in this section, Developer and Google will recognise a supply from Developer to Google for tax purposes, and developer will comply with the relevant tax obligations arising from this additional supply.
Deci nu mi-e clar pana la urma,daca Google e doar un intermediar iar vanzarea e catre utilizatorul final facuta direct de catre PFA din Romania sau tranzactia nu implica pe utilizatorul final ci doar pe PFA si Google.

Deasemenea,legat de TVA cei de la GOOgle zic asa: https://support.goog...er/138000?hl=ro adica se ocupa de colectarea si emiterea taxelor in UE,Albania,Maroc,Norvegia si Coreea de Sud. In Japonia precizeaza ca developerul se ocupa de colectarea si rambursarea taxelor iar pentru alte tari,in sectiunea corespunzatoare,se precizeaza ca dezvoltatorul aplicatiei este responsabil de rambursarea taxelor daca acestea exista.

Si atunci,exceptand tarile unde Google se ocupa de tot,raman in jur de vreo 100 de tari unde developerul trebuie sa-si prinda urechile incercand sa afle daca o sa primeasca sau nu o acuzatie de evaziune fiscala pentru ca nu a platit niste taxe despre existenta carora nici macar nu a stiut ca exista. Pana clarfica developerul,in dorinta de a dormi linistit noaptea,aplicatia este disponibila doar in tarile unde Google se ocupa de taxe,pierzand astfel clienti si bani. Trist....

@mutual avand in vedere cele precizate mai sus,ce parere aveti?





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL