Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Profit versus registrul de casa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Profit versus registrul de casa

1 reply to this topic

#1 Denisa56

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 August 2016 - 03:00 PM

Buna ziua, va rog frumos, as vrea sa inteleg daca este normal ca la un magazin alimentar de sezon unde singurele venturi provin din incasarile zilnice - Z - este posibil ca dupa 3 luni de activitate profitul sa fie de 4 ori mai mare decat casa (suma inregistrata in registrul de casa). Registrul de casa stiu sa-l completez, dar nu am inteles cum se deduce profitul si nu-mi dau seama cum este posibil ca acesta sa fie atat de mare raportat la banii din casa.
Va multumesc, toate cele bune.



#2 kamtech

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 11 August 2016 - 10:01 PM

Să ne jucăm puțin cu cifrele pentru a vedea cum e posibil ca profitul să fie mai mare decât suma din casă.
Voi face operațiunile cât mai simple, fără TVA, pentru a nu ne încurca în amănunte:

Presupunem că avem astăzi în casă 1000 lei, din care cumpărăm marfă, marfă pe care o vom vinde în viitor cu 1500 lei:
371=401=1000
371=378=500

Plătim furnizorul cu cei 1000 lei:
401=5311=1000

In acest moment nu mai avem bani în casă, dar avem marfă în prăvălie de 1500 lei

Vindem marfa în cursul zilei următoare:
5311=707=1500
In momentul ăsta avem în casă 1500 lei

Descărcăm gestiunea:
607=371=1000
378=371=500

Profitul este contul 707- contul 607=1500-1000=500

In ziua 2 cumpărăm marfă cu cei 1500 lei pe care-i avem în casă, marfă pe care o vom vinde cândva în viitor cu 3500 lei:
371=401=1500
371=378=2000

Plătim furnizorul:
401=5311=1500
si nu mai avem nici un leu în casă

Deci, în momentul acesta în casă nu avem nici un leu, dar profitul nostru este de 500 lei, după numai o zi :-)
Mai avem și marfă în prăvălie în valoare de 3500 lei, dar marfa asta nu va influența profitul decât în momentul vânzării, cândva în viitor.

Poate vă ajută puțin dacă citiți și asta: http://infokam.eu/bl...a-a-marfurilor/

Aceasta postare a fost editata de kamtech: 11 August 2016 - 10:09 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL