Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariu minim net mai 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

salariu minim net mai 2016

3 replies to this topic

#1 Nicoleta ifr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 24 August 2016 - 09:24 AM

Buna ziua!
Pentru acordarea indemnizatiei de handicap, care reprezinta salariul net al unui asistent personal, se acorda 967 lei sau 925 lei?
Mentionez ca unele institutii acorda 925 lei, altele 967 lei...care este varianta corecta si cum se calculeaza?




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2016 - 01:17 PM

Indemnizatia de insotitor este echivalenta cu salariul net al asistentului social debutant, prevazuta la art. 58 alin. (3) din Legea nr. 448/2006.
cf L293/2015, incepand cu drepturile aferente lunii decembrie 2015, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul din cadrul sistemului public de asistenta sociala (...) se majoreaza cu 25% fata de nivelul acordat pentru luna septembrie 2015, adica asistentul personal va primi 1313 lei salariu brut, ceea ce duce la un net de 969 lei (calcul cu deducere pers. si fara pers. in intretinere).

925 lei rezulta la un brut de 1.250 lei (minimul brut pe economie de la 1 mai 2016), calculat tot cu deducere personala si fara pers. in intretinere).

dupa parerea mea, dif. ar proveni din data angajarii, adica asistentul care s-a angajat inainte de dec. 2015 a prins majorarea la 1313 lei (1.050 lei minimul de atunci x 25%) si a ramas cu ea fiindca suma bruta este peste minimul de 1.250 lei in vigoare de la 1 mai 2016, insa daca s-a angajat incepand cu 1 mai 2016, i s-a aplicat direct minimul pe economie valabil la acea data (si acum inca).

alte pareri, va rog ? :smile:
la bugetari mai sunt si reguli speciale, poate ne ajuta cineva care stie cum e cu grila bugetara de salariazare, eu am calc. ca la un salariu de firma si cifrele s-au potrivit fiindca (in fond) calc. elementar de la brut la net ar trebui sa fie la fel si conforme cu CF.




#3 Nicoleta ifr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 14 October 2016 - 07:47 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 24 August 2016 - 01:17 PM, a spus:

Indemnizatia de insotitor este echivalenta cu salariul net al asistentului social debutant, prevazuta la art. 58 alin. (3) din Legea nr. 448/2006.
cf L293/2015, incepand cu drepturile aferente lunii decembrie 2015, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul din cadrul sistemului public de asistenta sociala (...) se majoreaza cu 25% fata de nivelul acordat pentru luna septembrie 2015, adica asistentul personal va primi 1313 lei salariu brut, ceea ce duce la un net de 969 lei (calcul cu deducere pers. si fara pers. in intretinere).

925 lei rezulta la un brut de 1.250 lei (minimul brut pe economie de la 1 mai 2016), calculat tot cu deducere personala si fara pers. in intretinere).

dupa parerea mea, dif. ar proveni din data angajarii, adica asistentul care s-a angajat inainte de dec. 2015 a prins majorarea la 1313 lei (1.050 lei minimul de atunci x 25%) si a ramas cu ea fiindca suma bruta este peste minimul de 1.250 lei in vigoare de la 1 mai 2016, insa daca s-a angajat incepand cu 1 mai 2016, i s-a aplicat direct minimul pe economie valabil la acea data (si acum inca).

alte pareri, va rog ? :smile:
la bugetari mai sunt si reguli speciale, poate ne ajuta cineva care stie cum e cu grila bugetara de salariazare, eu am calc. ca la un salariu de firma si cifrele s-au potrivit fiindca (in fond) calc. elementar de la brut la net ar trebui sa fie la fel si conforme cu CF.

Multumesc!
Exact asa a fost.o zi buna!



#4 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 14 October 2016 - 10:41 AM

In cadrul aceleiasi institutii si persoanele incadrate ulterior trebuie sa aiba acelasi mod de calcul al salariului ca si personalul existen, conform Ordonanţei de urgenţă nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016.

Art. 4.

(1) În anul 2016, pentru personalul nou-încadrat pe funcţii, pentru personalul numit/încadrat în aceeaşi instituţie/autoritate publică pe funcţii de acelaşi fel, precum şi pentru personalul promovat în funcţii sau în grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare din instituţia/autoritatea publică în care acesta este încadrat sau din instituţiile subordonate acestora, în cazul în care nu există o funcţie similară în plată.
(2) Prin nivel de salarizare în plată pentru funcţiile similare se înţelege acelaşi cuantum al salariului de bază cu cel al salariaţilor având aceeaşi funcţie, în care au fost incluse, după data de 31 decembrie 2009, sumele aferente salariului de încadrare, precum şi sumele aferente sporurilor de care au beneficiat înainte de această dată, dacă salariatul angajat, numit sau promovat îndeplineşte aceleaşi condiţii de studii - medii, superioare, postuniversitare, doctorale -, de vechime şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii, specifice locului de muncă la data angajării sau promovării.

Aceasta postare a fost editata de bogdanv: 14 October 2016 - 10:42 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL