Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plafon plati numerar in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plafon plati numerar in valuta

1 reply to this topic

#1 FAI

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 30 August 2016 - 09:25 AM

Buna ziua,
Am o intreprindere individuala cu obiect de activitate comert cu amanuntul (haine secon-hand) si am achizitionat marfa din Germania (de la persoana juridica), cu o factura in valoare de 1909 eur (8.533 ron).Spuneti-mi va rog frumos, daca pot achita integral factura in numerar in euro?Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de FAI: 30 August 2016 - 09:25 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2016 - 02:55 PM

eu cred ca sunt cateva aspecte de luat in considerare :

- art. 1, alin. (3) din L.70/2015 -Prevederile prezentului capitol se aplică şi operaţiunilor de încasări şi plăţi în valută efectuate pe teritoriul României. Încadrarea în plafoanele prevăzute de prezentul capitol se efectuează în funcţie de cursul de schimb valutar, comunicat de Banca Naţională a României, de la data efectuării operaţiunilor de încasări sau plăţi.
(asta-i una dintre schimbarile fata de legislatia anterioara, cand platile valutare in numerar nu intrau sub incidenta OG 15/1996)
deci, dupa parerea mea,
* daca plata are loc in afara Romaniei (pt dovada folosesti delegatia externa), L.70/2015 nu se mai aplica si poti plati toata suma o data.
* daca plata se face in Romania, se aplica plafonul de 5.000 lei c/v valutei la cursul BNR din data efectuarii platii.

- art. 308 din OMFP 1802/2014 ‐ Operațiunile financiare în lei sau în valută se efectuează cu respectarea regulamentelor emise de Banca Națională a României şi a reglementărilor emise în acest scop.
vizat este Regulamentul BNR nr. 4/2005 privind regimul valutar, cu modif. si completarile ulterioare.
cf. art. 2 - Operatiunile valutare curente si de capital, asa cum sunt prevazute în Nomenclator, se efectueaza în mod liber intre rezidenti si nerezidenti,in valuta si in moneda nationala (leu).

ANEXA Nr. 1


NOMENCLATOR


În prezentul nomenclator operaţiunile valutare sunt clasificate corespunzător naturii economice a activelor şi pasivelor la care acestea se referă, denominate fie în monedă naţională (leu), fie în valută.
Art. 1. - Operaţiunile valutare prevăzute în prezentul nomenclator vor fi interpretate într-un sens larg, astfel încât să acopere, după caz, şi fără a fi limitative:
a) încheierea şi derularea tranzacţiilor, precum şi transferurile decurgând din acestea;
b) toate tehnicile financiare disponibile pe piaţă pentru realizarea unei anumite operaţiuni - tranzacţii la vedere (spot), tranzacţii cu instrumente financiare derivate (forward, options, swap, futures), deschiderea conturilor şi plasarea fondurilor în conturi;
c) lichidarea sau cesionarea activelor dobândite în urma investiţiilor efectuate ori a altor operaţiuni, repatrierea profiturilor rezultate sau utilizarea acestora;
d) rambursarea creditelor şi a împrumuturilor.
Art. 2. - Operaţiunile valutare curente sunt operaţiunile valutare efectuate între rezidenţi şi nerezidenţi, care decurg, fără a se limita la acestea, din:
a) tranzacţii de comerţ internaţional cu bunuri şi servicii şi alte asemenea tranzacţii care presupun o contraprestaţie imediată, inclusiv operaţiunile efectuate în scopul acoperirii riscurilor (cum sunt: de preţ, valutar) rezultate din tranzacţiile de comerţ internaţional;
b) alte operaţiuni care nu sunt de natura operaţiunilor valutare de capital, astfel cum sunt clasificate la art. 3, precum: plăţi/încasări legate de impozite şi taxe, cu excepţia taxelor succesorale, comisioane, onorarii, amenzi, plăţi legate de cheltuieli de judecată, asistenţă tehnică, plăţi de sume decurgând din drepturile de asigurări sociale, inclusiv pensii, într-un sistem public sau privat, câştiguri din jocuri de noroc, leasing operaţional, cheltuieli cu întreţinerea proprietăţilor deţinute în străinătate, cheltuieli de reprezentare, cheltuieli guvernamentale, abonamente la publicaţii, participare la organizaţii, cluburi;
c) repatrierea veniturilor nete sub formă de dividende, dobânzi, chirii şi altele asemenea provenind din operaţiuni valutare curente şi de capital;
d) remiteri de sume pentru acoperirea cheltuielilor curente ce decurg din obligaţii legale de întreţinere a membrilor familiei - soţ, soţie, copii ori alte persoane aflate în întreţinere;
e) cheltuielile care nu sunt de natura operaţiunilor valutare de capital, făcute de rezidenţi în străinătate în scop educaţional sau religios, de recreere, vacanţă, sport, afaceri, vizite la rude sau la prieteni, misiuni, întâlniri, conferinţe, îngrijirea sănătăţii şi altele asemenea.

.................................................................................

concluzionand, eu nu am gasit nici o interdictie privind platile valutare cu numerar efectuate intre un rezident si un nerezident, cu respectarea L. 70/2015 si a raportariilor cf. L. 656/2002 (priv. plafonul de 15.000 euro).

alte pareri, va rog ? :smile:







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL