Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Abuzuri la locul de munca..Nu stiu ce metoda este mai corecta.. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Abuzuri la locul de munca..Nu stiu ce metoda este mai corecta..

2 replies to this topic

#1 Zew

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 September 2016 - 04:58 PM

Deci eu am lucrat la o Fabrica de lactate, o luna si 2 saptamani,a intervenit o problema personala si ar trebuie sa imi dau demisia de la munca definitiv.bun am vorbit etc etc etc ce se poate vorbi cand iti dai demisia..bun mi-a zis sa vin pe 30 ca atunci se face Lichidare.la orele suplimentare/state in frig/+salariul pe luna respectiva,am sunat pe 30 sa vin sa-mi ridic bani si mia zis sa astept pana pe 1.bun am fost si pe 1 si mi-a zis sa mai astept ca ma vor suna,a trecut 2 saptamani si tot nu ma sunat ce este mai bine sa fac.. Era sa uit am lucrat fara carte de munca..mi-a zis ca-mi face dupa 2 saptamani si tot nimic..
P.s Vreau raspunsuri sincere va multumesc..

Aceasta postare a fost editata de Zew: 01 September 2016 - 04:58 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2016 - 02:46 PM

Daca nu ai avut contract de munca, la ei nu ai figurat angajat niciodata, prin urmare esti la bunul lor plac - daca mai vor sa-ti dea ceva bani (ceea ce nu cred sa se mai intample de bunavoie).

Poti sa faci reclamatie la ITM, sa spui ca ti s-a promis contract, dar nu l-ai mai primit - ei erau OBLIGATI sa iti intocmeasca contract de munca si sa-l semnati cu cel putin o zi inainte de a te duce tu la serviciu (deci in ziua lucratoare anterioara primei tale zile de munca acolo, adica nu aveai ce cauta la servicu fara acest contract).
Poti dovedi usor ca ai lucrat la fabrica, iar ITM e inclinat sa fie de partea salariatului stiute fiind frecventele abuzuri pe care le comit angajatorii, oricum se vor duce in control si este imposibil sa nu gaseasca si alte nereguli acolo, deci vor aplica amenzi mult mai mari decat amaratii tai de bani pe care ii mai ai de luat.

Acum sincer, si tu esti de vina in povestea asta, este incredibil cat ai putut fi de tolerant/delasator ... sa nu ceri actele de angajare mai bine de o luna, sa nu te interesezi si tu de cum trebuie sa fie lucrurile cand te angajezi ... ufff ! :sad: Imi pare rau ca ti se intampla asa ceva.
Spune-ne daca te mai putem sfatui cu ceva in continuare, eu una te voi ajuta.




#3 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 04 September 2016 - 07:32 AM

Demisia ti-ai dat-o verbal, sau in scris?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL