Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Anulare cod TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Anulare cod TVA

3 replies to this topic

#1 Lady C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 September 2016 - 12:05 AM

Buna seara

Am o problema careia nu prea stiu cum sa ii fac fata....
O societate comerciala isi schimba sediul social, depun 050, si astept, astept, astept "controlul" ca sa vada ca functionez, dar in schimb de control ma trezesc cu cod de tva anulat.... Ma duc la ANAF sa cer explicatii, acolo mi se raspunde ca societatea a fost notificata sa depuna 088 si pentru ca nu s-a prezentat i s-a anulat codul.... Bun, ce-i de facut? Aha, Ma apuc sa completez 088 si 099 si fuga iar la ANAF sa le depun.... Reusesc si incep sa stau sa cuget.... Cum emit facturile, cu TVA sau fara? Oare Tva-ul care il am de plata prin 311 se compenseaza cu cel de recuperat de deconturile anterioare?
Tot cugetand, m-am trezit la usa ANAF-ului cu intrebarile dupa mine, numai ca raspunsurile au venit ca un tavalug: "Facturile le emiteti cum vreti, ca nu se specifica in lege, iar de TVA compensat nici vorba....."
Plec mai buimaca decat am ajuns si "TRINC", imi aduc aminte ca o amica lucreaza la alt sector de la ANAF, intamplator la persoane juridice. Bun, pun mana pe telefon si o sun, raspunsul ei: "Facturile le emiti cu TVA, dar specificand ca ai codul de tva anulat, iar in privinta platilor, bineinteles ca se compenseaza!"
M-a bulversat si mai tare, pun mana pe laptop si ma apuc sa fac o sesizare in scris la ANAF, stupoare cand vine recipisa.... Termen de raspuns 45 zile.....
Voi ati trecut printr-o astfel de situatie?
In momentul de fata nu stiu ce sa fac.... Emit cu TVA sau fara?
Tva-ul din 311 il platesc in totalitate sau platesc doar diferenta dintre cel de recuperat din Deconturile anterioare si cel din 311?

Va multumesc
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 07 September 2016 - 10:33 AM

- problema este de atitudine corecta fata de clientii dumneavoastra. Nu treceti RO in fata codului fiscal, prin urmare, cred ca nu ar trebui sa evidentiati TVA in factura. Daca totusi o faceti, mentionati ca aveti codul de TVA anulat. Oricum, trebuie sa colectati TVA, iar clientul nu are voie sa-si deduca TVA.
- sumele datorate prin D311 se compenseaza in fisa pe platitor cu sumele de recuperat din perioadele precedente, cand ati avut cod TVA. Am avut un caz similar si am platit doar diferenta. In fisa pe platitor s-a operat in mod corect si s-a stins obligatia.




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 September 2016 - 03:57 PM

Eu gandesc asa: nu am cod valid de tva, nu pot trece tva pe factura! Asa ar fi normal zic eu.
(ca la regimul SH, tva inclus, nedeductibil la client)

Ca in contabilitate il colectez si-l virez la stat (asa, ca o amenda!) asta-i alta problema ... desi chiar si asa ceva imi da cu virgula :))



#4 Lady C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 September 2016 - 12:08 AM

Multumesc pentru raspunsuri... Azi am fost anuntata ca s-a emis decizia de respingere...., doar ca au uitat sa ma cheme sa ma asculte, conform noului ordin...... sa ma bucur sau nu? Din ce am aruncat un ochi pe decizie, se pare ca a fost respinsa ca nu justific intenția și capacitatea de a desfășura activitate economică..... In fine voi afla cand voi discuta cu ei. Oricum in tara asta se vrea distrugerea tuturor societatilor cu capital romanesc.
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL