Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ord. 22 ! Astia sunt nebuni la cap? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Ord. 22 ! Astia sunt nebuni la cap?

5 replies to this topic

#1 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 12 September 2016 - 10:51 AM

La o firma mica spre mijlocie, cf ordonantei, vom fi nevoiti sa raportam zilnic... nebunie total!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2016 - 11:24 AM

Daaa.... :sad: asta daca avem/ intervin scadente depasite cu cel putin 30 zile. Deocamdata sunt valabile normele care dau pragul acela de 10.000 lei si aici e toata chichita (in acest prag valoric), deci inca nu trebuie sa intram in panica.

Oricum, cerinta cu actualizarea la o zi lucratoare mi se pare o chestiune aproape imposibil de realizat daca pica acea limitare de 10.000, mai ales cand contabilitatea firmei este externalizata, deci inreg. facturilor in conta se face numai intr-o anumita per. de timp a lunii. Ar presupune sa existe un om care sa tina o evidenta extracontabila a operatiunilor vizate (cu plati cu tot), ceea ce intr-adevar e o nebunie pt o firma mica.
Eu cred ca cine a copt ord. asta ori e rupt de realitatea micilor firme, ori mizeaza pe faptul ca ele nu au fact. asa de mari (>=10.000 lei )! :blink:

In ritmul asta o sa ajungem sa tinem toata contabilitatea online pe diverse site-uri ale fiscului ...




#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 September 2016 - 11:52 AM

Nu uitați că e o reglementare de pe vremea șmecherașului de Radu Vasile care n-a folosit și nu va folosi la nimic. Destinația inițială era pentru firmele de stat.
Fiscul își dorește încă un instrument, pe lîngă D394, cu care să ne controleze ca pe oi și, uite, l-a primit.
Vechea Gardă (Financiară) moare, dar nu se predă.



#4 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 12 September 2016 - 11:57 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 12 September 2016 - 11:24 AM, a spus:

Daaa.... :sad: asta daca avem/ intervin scadente depasite cu cel putin 30 zile. Deocamdata sunt valabile normele care dau pragul acela de 10.000 lei si aici e toata chichita (in acest prag valoric), deci inca nu trebuie sa intram in panica.

Cota e data de OUG 181/99, nu de norme, si se anuleaza cu O 22!!! Asa ca... doar daca dau ordonanta de modificare a modificarii!
Pot sa-i injur?

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 12 September 2016 - 12:00 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2016 - 12:38 PM

cota e data de normele metodologice 485/1999, inca in vigoare. O gasesti atasata aici : http://www.conta.ro/...569#entry275569

ART. 3
Începând cu data de 1 noiembrie 1999, se interzice utilizarea altor documente de compensare în afara celor prevăzute în regulamentul de compensare aprobat prin prezenta hotărâre.
De la aceeaşi dată, pentru facturi cu valori mai mari de 100 milioane lei, compensarea datoriilor neplătite la termenele scadente se va realiza numai în conformitate cu prevederile regulamentului de compensare aprobat prin prezenta hotărâre, iar pentru suma reprezentând contravaloarea facturilor mai mici de 100 milioane lei, inclusiv compensarea reciprocă între contribuabili, persoane juridice, se poate efectua şi în afara cadrului instituţional creat de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 77/1999, dar pe baza aceloraşi formulare.

daca vrei, vezi si aici un material informativ, postul 16 : http://www.conta.ro/...577#entry275577



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 September 2016 - 09:49 PM

Da, sa vedem si noile norme cand vor fi gata ... cine stie ce surprize ne asteapta.
Oricum, faza cu transmisul zilnic arata ca astia nu traiesc in lumea noastra ... poate undeva in alt sistem solar!

Pai cei care iau extrasul o data pe luna, ce fac?
Sau chiar cei care lucreaza online cu banca dar nu intra pe banca 3 zile ???

Si va gandeati ca D394 a fost apogeul cumva?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL