Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Anulare chit. electronica, urgent ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Anulare chit. electronica, urgent !

3 replies to this topic

#1 Nicoleta Zahariciuc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 September 2016 - 12:09 PM

CARE ESTE PROCEDURA SA ANULEZ O CHITANTA EMISA GRESIT IN PROGRAMUL DE TAXE SI IMPOZITE? INTREB PENTRU CA IN 2012 AM AVUT CURTEA DE CONTURI SI AVEAM CHITANTE EMISE CU MINUS (DE ANULARE A ALTEI CHITANTE) SI AU ZIS CA NU E VOIE ASA CA ASA POATA SA CREADA CA DUPA CE A PLECAT OMUL EU AM ANULAT CHITANTA SI AM BAGAT BANII IN BUZUNAR.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 September 2016 - 12:40 PM

Nu stiu din ce program ai emis chitanta si nu stiu ce optiuni are programul.

In mod normal un program trebuie sa-ti dea voie sa anulezi un document, mai bine ii intrebi pe cei de la care ai programul.
Daca este emisa gresit, atunci ai exemplarul emis si il anulezi (si operezi anularea si in program)
Trebuie sa dai mai multe amanunte despre incasare/client(PF/PJ).

Sau se emite o dispozitie de plata si dai inapoi banii incasati, cu semnatura de primire.

O varianata mai neortodoxa ar fi sa treci pe chitanta cu minus datele primitorului (numele, seria de buletin) si sa-ti semneze de primire.

PS: Cand scrii pe net cu majuscule inseamna ca tipi la noi ... deci, atentie cum scrii data viitoare (si mai este si foarte greu de urmarit enuntul cand este scris cu litere mari)




#3 Nicoleta Zahariciuc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 September 2016 - 09:39 AM

Scuze ca am scris cu litere mari, nu am stiut ca tip la voi 😀. Programul informatic permite anularea unei chitante si emite o alta chitanta cu minus pe aceiasi suma si sursa. Problema mea e ca la ultimul control al curtii de conturi mi-au zis ca nu e voie sa am chitante emise cu minus. Dar ce fac in situatia in care vine omul si dupa ce am scos chitanta constata ca nu are suficienti bani, sau gresesc cand emit chitanta. Ma interesa prevederea legala unde sa scrie procedura(daca este asa ceva) ca era o lege din 2012 si a fost abrogata si nu gasesc alta in loc.
Multumesc frumos.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 September 2016 - 02:05 PM

Pai ori se anuleaza, ori se storneaza (se emite cu minus) .... nu se poate amandoua !!!

Dupa cum ti-am scris mai devreme, problema cu anularea/stornarea chitantei este ca n-ai dovada ca ai dat inapoi banii ... sau ca nu i-ai primit deloc. Aici curtea de conturi are dreptate, poti "anula" toate chitantele din luna asta, iei banii, pleci in Brazilia (parca ei nu extradeaza dupa cate imi aduc minte) ... si si apoi nici sa nu ne mai gandim :))






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL