Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata tva, persoana fizica care achizitioneaza servicii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plata tva, persoana fizica care achizitioneaza servicii intracomunitare

3 replies to this topic

#1 irazzvan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 September 2016 - 08:22 PM

Anul trecut am facut un cont adwords pe persoana fizica (NU PFA, persoana fizica decat) unde mi-am promovat diverse site-uri, problema e ca tocmai acum am aflat ca eu nu aveam voie sa cumpar aceasta publicitate pe persoana fizica. Adwords nu si-a dat seama, nu a verificat , nu a facut nimic si acum dupa aproape 2 ani am aflat ca eu am obtinut niste servicii pe care nu am platit tva si pe care nu aveam voie sa le obtin. La profilul de facturare sunt trecut ca persoana juridica dar cu numele meu si adresa personala(iar persoana juridica la ei este descrisa in felul urmator: Bine de știut: persoana juridică este compania sau persoana pe numele căreia este înregistrat acest cont)., in rest unde trebuiau sa fie datele firmei in afara de adresa nu este completat nimic pentru ca eu am crezut ca fac contul pe persoana fizica din moment ce bifasem contul ca personal (cand l-am facut nu am mai citit ca regulile se schimbasera cu un an inainte si nu mai eram eligibil sa fac cont pe persoana fizica). Ei mi-au facturat pe numele meu care probabil credeau ca este numele firmei. Exista o rezolvare? Este infractiune ce am facut? Pot plati tva-ul si cum?

Aceasta postare a fost editata de irazzvan: 15 September 2016 - 08:23 PM




#2 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 17 September 2016 - 04:19 PM

1. Obligatia de a factura cu TVA(daca nu erati inregistrat ca persoana impozabila) si de a se asigura ca dvs sunteti persoana impozabila apartinea in primul rand prestatorului(google adwords). Este adevarat ca ei ar putea refactura si TVA-ul daca isi dau seama ca au lucrat de fapt cu o persoana fizica(neimpozabila).

2. Incadrarea dvs ca persoana impozabila sau neimpozabila tine de existenta sau inexistenta unei activitati economice. Daca ati desfasurat/desfasurati activitate economica(indiferent de forma de organizare, persoana fizica, intreprindere individuala, sc) atunci pentru acele servicii ati fi avut obligatia sa va inregistrati in scopuri de TVA in RO si sa achitati TVA-ul.

3. Achitarea TVA-ului retroactiv se poate face, dar in orice context, o activitate economica trebuie inregistrata la autoritatile fiscale daca ea se desfasoara, forma de organizare a acesteia fiind la latitudinea dvs.

4. Nu se poate vorbi de o infractiune deoarece din cele descrise de dvs lipseste intentia de a frauda.




#3 irazzvan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 September 2016 - 12:14 AM

Multumesc mult pentru raspuns, imi puteti spune ce ar fi bine sa fac? Cer la google sa imi refactureze cu tva, sau ma duc la fisc?
Site-ul pe care il promovam era mai mult pentru dezvoltarea profesionala a mea, un site despre o activitate de depanare unde ofer sfaturi si informatii. Nu am activat in domeniu deocamdata decat la rude si prieteni, de aceea nu am inceput proceduri pentru un pfa sau firma.
As vrea totusi sa rezolv cumva, sa nu las o taxa neachitata in aer, plus ca eu sunt trecut cu datele personale in locul datelor firmei (asa gasisem ca informatie pe internet la vremea aceea cand am facut contul si asa am si trecut datele, dar la situatie fiscala am selectat cont personal nu de firma).
Deocamdata am incheiat activitatea din adwords pentru ca nu as vrea sa se creeze o datorie prea mare, mai ales ca acum si stiu de ea. Dupa calculele mele in aproape 2 ani, tva-ul de plata in ro ar fi undeva la 1000 de lei.
Multumesc inca odata pentru raspuns si astept cu nerabdare sa ma lamuriti si la cele de mai sus.



#4 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 18 September 2016 - 10:48 AM

Din situatia descrisa de dvs, adica nu obtineti venituri din activitati profesionale(economice) ci folositi site-ul pentru o forma de popularizare fara efect economic, nu aveti obligatii fata de statul roman. Mai mult, orice formular completat la solicitarea google nu produce efecte juridice in relatia cu statul roman. Deci singura entitate catre care ar fi trebuit sa platiti TVA este google. Ei la randul lor au metode de a se asigura daca sunteti sau nu entitate economica(nu formularul completat de dvs ci altele puse la dispozitie de UE). Prin urmare eu in locul dvs fie nu as face nimic in acest moment, fie as contacta google si le-as prezenta exact situatia existenta urmand ca ei sa decida daca vor sa nu sa perceapa TVA.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL