Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitul specific - comentarii legislatie aferenta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Impozitul specific - comentarii legislatie aferenta

8 replies to this topic

#1 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 October 2016 - 10:38 AM

Ati vazut minunata lege 170/2016 ... care urmeaza sa se publica in MO ... ???

Este o balmajeala greu de imaginat ...
Inteleg ca initiatorii stau prost si cu logica si cu fiscalitatea, dar cel putin in comisiile de specialitate ar fi trebuit totusi sa aiba idee despre ce isi dau cu parerea!

Daca nu scot normele la timp o sa fie un haos general. Cei care au concepu legea n-au nici cea mai mica idee despre legislatia tarii (nici nu cred ca le pasa ce scrie "la lege" ... ca ei sunt mai cu motz si lor nu li se aplica legile nostre!)

Dupa cum scrie in textul promulgat, daca desfasori si alte activitati, platesti impozit pe profit ... nu scrie ca platesti doar pentru acele "alte" activitati.
Deci o firma care desfasoara aceste activitati si nu vrea sa dea impozit specific, isi deschide o mica activitate (lipeste pingele) pe langa celelalte si gata!

Iar partea cu "activitatea secundara" este de rasu-plansu!

Era asa de dificil sa scrie "contribuabilii care desfasoara activitatile urmatoare" ??

PS: Ei spun ca se aplica persoanelor juridice romane, adica eu daca fac un restaurant pe pfa ... se aplica sau nu? Se pare ca nu!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2016 - 05:51 PM

asta e, nu-i asa ? http://www.cdep.ro/p...16/pr026_16.pdf

Art. 13. – (1) Prezenta lege intră în vigoare la 1 ianuarie 2017

Fisiere atasate





#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 October 2016 - 08:33 AM

Da, asta este.

Se aplica cu 1.01.2017 ... dar incadrarea se face in functie de situatia din 2016.

Deci pana la 31.12 trebuie sa stie lumea ce are de facut.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2016 - 09:35 AM

http://www.conta.ro/...-2017-6903.html



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 October 2016 - 11:23 AM

Pai ce au scris cei de la anaf, nu lamureste nimic din probleme de formulare din lege!

1. Ce inteleg ei prin activitatea secundara din actele constitutive?
Pentru ca activitatile secundare se declara la punctul de lucru (care nu-i act constitutiv dupa parerea mea), nu in statut (unde de regula nu apare denumirea clara de "activitate secundara"), deci ce dumnezeu inseamna activitatile secundare din actele constitutive?
Logica ne spune ca au vrut sa se refere la activitatile autorizate la punctele de lucru ... dar tare mi-e sa nu ne trezim cu o minunatie si sa fie nevoiti oamenii sa treaca la impozit pe profit din cauza asta (daca au in statut caen-urile in lista de activitati care se vor putea desfasura pe parcursul existentei societatii). Unii s-ar bucura, altii nu :dry: .

2. Ei spun acolo ca pentru cazurile in care se desfasoara si alte activitati se plateste impozit pe profit pentru acele "alte" activitati.
Pai nu asta scrie in lege! :blink2: Poate ei stiu mai multe despre viitoarele norme, dar in lege spune asa:
Art. 10. – (1) Contribuabilii care, în cursul anului, realizează venituri și din alte activități în afara celor corespunzătoare codurilor CAEN prevăzute la art. 1, aplică sistemul de declarare și plată a impozitului pe profit prevăzut de Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.
In lege nu spune ca platesti impozit pe profit doar pentru celelalte activitati!


PS: Voi ati observat ce concurenta neloiala va fi intre intre un PFA (la care nu se aplica minunatia) si un SRL?



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 October 2016 - 01:48 PM

Impozitul specific se va aplica de catre societatile comerciale care sunt inregistrate platitoare de impozit pe profit-nu se aplica de catre microintreprinderi- si care au inscris in actul constitutiv - se dovedeste cu Certificatul constatator emis de ONRC- codurile CAEN enumerate, cu conditia ca societatea sa nu se afle in lichidare.
Impozitul specific de plata se calculeaza prin insumarea impozitului specific datorat pentru fiecare cod CAEN de activitate si pentru fiecare unitate – daca societatea detine mai multe unitati.
In cazul in care societatea desfasoara in cursul anului si alte activitati in afara celor enumerate – alte coduri CAEN, va datora si va plati doar impozit pe profit calculat pentru toate activitatile desfasurate



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 October 2016 - 08:10 PM

La punctele doi si trei, cam asa inteleg si eu.

La punctul unu si logica mea spune ca asa ar trebui sa fie ... insa am dubii, in forma finala (aia modificata inclusiv in ultima zi inainte de votul final) scrie asa:

Art.3
ContribuabiliSunt obligate la plata impozitului specific unor activităţi, denumit în continuare impozit specific, în conformitate cu prevederile prezentei legi, persoanele juridice române care la data de 31 decembrie a anului precedent au îndeplinit, cumulativ, următoarele condiţii: a) aveau înscrisă în actele constitutive, potrivit legii, ca activitate principală sau secundară, una dintre activităţile corespunzătoare codurilor CAEN prevăzute la art. 1; b) nu se află în lichidare, potrivit legii.
Eu din asta inteleg ca toate juridicele, fara exceptii (nu mai zice nimic de imp.profit)
Iar articolul cu contribuabilii contrazice inceputul legii cu "prin derogare de la titlul II'.


Si iar intrebarea de capatai: ce dumnezeu vor astia sa zica cu actul constitutiv?
Actul constitutiv este statutul si (eventual) contractul intocmit intre asociati.

In statut este definita activitatea principala si se specifica de regula ca societatea poate desfasura si urmatoarele activitati .... iar aici apar insirate mai multe (sau toate!) caen-uri. In actul constitutiv (statutul) nu se specifica activitatile secundare!
La deschiderea unui punct de lucru, se declara anumite activitati (inclusiv secundare) , pentru autorizare. Dar actele de deschidere a punctului de lucru --singurul in care apar activitatile secundare-- nu sunt acte constitutive (tehnic vorbind!).

Am luat-o razna sau chiar suntem impinsi intr-un teatru absurd?

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 25 October 2016 - 08:10 PM




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2016 - 12:01 PM

http://www.conta.ro/...de-la-01012017/



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2017 - 02:07 PM

https://www.facebook.com/www.ANAF.ro/

Prin intrarea în vigoare a Legii 177/2017 s-au modificat prevederile Codului fiscal privind aplicarea impozitului specific, precum și termenul de declarare și plată a acestui impozit, respectiv 25.08.2017.

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL