Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Adresa proprire de la Anaf - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Adresa proprire de la Anaf

adresa proprire de la anaf
3 replies to this topic

#1 Andy 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 22 September 2016 - 02:33 PM

Buna ziua,
azi am primit de la ANAF o "Adresa de infiintare a propririi asupra sumelor datorate debitorului de catre terti" prin care ne instiinteaza asupra infiintarii propririi asupra sumelor de bani datorate de catre societate , cu orice titlu, debitorului urmarit (salariatului). Suma in discutie este din 6 cifre. Sumele vor fi retinute si virate in contul trezoreriei statului. Intrebarea mea este: nu ar trebui o decizie judecatoreasca definitiva si o Adresa de proprire de la un executor judecatoresc pentru a putea retine sumele datorate din salarul angajatului?
Societatea este obligata sa infiinteze proprirea la cererea ANaf? Conform codului civil se pot infiinta popriri pana la o treime din venitul net lunar. Am mai avut cazuri de propriri in cadrul societatii doar ca emise de executor judecatoresc, de la ANAF nu am avut si nu stiu cum sa procedez. Eu ma gandesc sa retin si virez lunar o treime din venitul net al salariatului in contul ANAF conform codului civil. Este oare corect in cazul de fata?
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in acest caz.
Cu deosebit respect!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2016 - 02:54 PM

Dupa parerea mea, poti face retinerea din salariu (1/3) fiindca popririle emise de catre ANAF sunt executorii ! NU este nevoie de hotarare judecatoreasca pt a retine din salariu sumele datorate ANAF. Totusi, e bine sa consulti si un avocat, in acest sens.

CPF 2016,
ART. 220 Organele de executare silită
(1) în cazul în care debitorul nu își plătește de bunăvoie obligațiile fiscale datorate, organul fiscal competent, pentru stingerea acestora, procedează la acțiuni de executare silită, potrivit prezentului cod, cu excepția cazului în care există o cerere de restituire/rambursare în curs de soluționare, iar cuantumul sumei solicitate este egal cu sau mai mare decât creanța fiscală datorată de debitor.
(2) Organul fiscal care administrează creanțe fiscale este abilitat să ducă la îndeplinire măsurile asigurătorii și să efectueze procedura de executare silită.
(21) Prin excepție de la prevederile alin. (2), cazurile speciale de executare silită, precum și structura abilitată cu ducerea la îndeplinire a măsurilor asigurătorii și efectuarea procedurii de executare silită se stabilesc prin ordin al președintelui A.N.A.F.




#3 Andy 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 22 September 2016 - 03:10 PM

Mii de multumiri! pentru raspuns.
Cu deosebit respect!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2016 - 03:17 PM

Cu placere si alta data ! :smile:

Salariatul resp. putea contesta sumele poprite, la instanta judecatoreasca competenta, insa banuiesc ca asta nu s-a intamplat de vreme ce instiintarea a ajuns la platitorul de venituri, deci ANAF a constatat ca nu a avut loc nici o contestare.
Te sfatuiesc sa pui aceasta intrebare si pe un forum de avocati sau chiar sa consulti unul in particular, ca sa zic asa ...
Eu nu sunt avocat si nu am studii juridice, dar ma informez cat pot de bine pe latura asta, atunci cand apar spete de interes mai larg.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL