Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare alimentare cont parinte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Impozitare alimentare cont parinte

1 reply to this topic

#1 cristian__2012

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 October 2016 - 08:28 AM

Buna ziua,

Daca alimentez contul tatalui meu cu economiile mele din contul meu, trebuie cumva ca el sa plateasca impozit pentru suma primita?
Are vreo importanta valoarea sumei transferate?

Va multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2016 - 01:40 PM

Nu, nu trebuie sa plateasca impozit pt sumele transferate, insa platile/ incasarile mai mari de 15.000 euro (sau echivalentul in lei la data platii/ incasarii )- indiferent daca tranzactia se realizeaza prin una sau mai multe operatiuni ce par a avea o legatura intre ele - intra sub incidenta legii 656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, precum si pentru instituirea unor masuri de prevenire si combatere a finantarii terorismului. Banca este obligata sa sesizeze Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor care, daca considera necesar, poate sesiza organele competente.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL