Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate Cont Bancar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contabilitate Cont Bancar


3 replies to this topic

#1 Florescu Eduard

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 October 2016 - 04:41 PM

Salut,

Am un magazin online care este compus din mai multi vanzatori care isi adauga produsele proprii pe site. Acesti "Vanzatori" nu sunt neaparat persoane juridice. In viitorul apropiat, doresc sa implementez plata cu cardul.

Cum va functiona transferul bancar : banii intra in contul meu de FIRMA, iar dupa ce comanda s-a finalizat cu succes si cumparatorul este multumit, banii intra in contul bancar al vanzatorului.

Intrebarea mea este urmatoarea: este legală această metodă luând în considerare că vanzatorul nu este o persoană juridică ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2016 - 10:38 AM

Este legal, de ce n-ar fi ?
Problema-i ca apar niste costuri pt tine, in afara faptului trebuie sa fii f. atent cat si cui platesti ulterior. Gestionarea corecta a afacerii nu va fi deloc floare la ureche daca te interpui si financiar intre client si furnizor.
Banuiesc ca iti opresti un comision pt intermedierea asta ...




#3 Florescu Eduard

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 October 2016 - 08:28 PM

Pai aceste tranzactii pe care le fac in contul vanzatorului...cum ar fi catalogate? Cheltuieli de...ce?

(Mă scuzati daca pun intrebari ciudate sau fara sens(poate) nu prea sunt cunoscător în acest domeniu )



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2016 - 05:18 PM

intermediere.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL