Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
model calcul salariu 3.100.000 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


model calcul salariu 3.100.000

37 replies to this topic

#21 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 08 July 2005 - 04:30 PM

Care este echivalentul in RON a urmatoarelor Salarii
1.550.000 lei
3.100.000 lei
775.000 lei



#22 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 08 July 2005 - 04:34 PM

155 ron
310 ron
78 ron




#23 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 08 July 2005 - 05:39 PM

pentru comisionul itm baza legala este art. 3 alin 1 din din oug47/2005. acolo zice ca :".... drpeturile si obligatiile care se calculeaza, potrivit legii, prin raportare la aceste sume se rotunjesc la un leu...".
rotunjirea la 1000 de lei nu se facea, pentru ca nu era contributie la bugetul de stat consolidat. acum se face.



#24 NEGRUT ANCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 11 July 2005 - 09:24 PM

Comisionul ITM se rotunjeste- peste 50 bani la 1 leu, iar fractiunile sub 49 bani se neglijeaza - Pt 6.000 lei vechi , platesc 1 RON. F Corect ,nu !?!



#25 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 July 2005 - 10:06 PM

nu, se plateste cum da impartirea, cu 2 zecimale... rotunjirile la leu se fac DOAR pt obligatiile datorate la bugetul general consolidat; a se vedea ultima modificare a coului de procedura fiscala... deci 6.000 => 0.6 http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif (pt com ITM)



#26 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 12 July 2005 - 11:31 AM

Andreea` a spus:

o parere foarte buna :mrgreen:
statul aferent lunii iunie normal ca e denominat iar diferentele normal ca se inregistreaza in 473 (atat cele pt salarii cat si cele pt contributii).
Hai sa punem in ecuatie :?
Statul de plata pe iunie 2005 se calculeaza in ROL si se inregistreaza in conta in ROL (la luna iunie).
Varianta 1:
Total taxe retinute de la angajati, taxe datorate de firma si total rest de plata in sold la 30.06 se denomineaza.
Intrebare: Se denomineaza doar sau se si rotunjesc la leu?
Varianta 2:
Se reface statul de plata pe iunie, denominand si rotunjind la leu fiecare suma in parte, la fiecare angajat. Vor iesi diferente foarte mari pe total firma.

Care din urmatoarele variante este cea corecta? Pe ce va bazati? :twisted:



#27 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2005 - 12:25 PM

Intrucat nota contabila de salarii are data 30.06.2005 cred ca, legal, nu avem cum sa facem statul de salarii in lei noi. Deci statul de salarii anexat la nota este in ROL.
La casa lunii iulie, este de atasat un stat denominat( cel de-al doilea stat cf. asistenta contrib.), o data ce conta se tine in lei RON de la 01.07.
Iar sumele de la conturile de salarii se rotunjesc la leu, pt. ca platile se vor face rotunjite la leu.
Diferentele rezultate in urma aplicarii legislatiei in domeniul denominarii vor fi inregistrate intr-o nota de reglare pe ch. sau ven. extraordinare.
Parerea mea :)



#28 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2005 - 12:39 PM

Revin cu opinii despre "comisionul" pe care-l platim la ITM.
Noi nu mai platim comision cam de cand s-au stabilit noile procente ( 0,25% si 0,75%). Cica platim servicii ITM. Dar pentru servicii ar trebui sa primim factura( ca la Reg. Com.). De ce nu primim?
Cei de la casa ITM nu au de ce sa incaseze mai mult decat trebuie sa platesc conform legii. Lor nu li se aplica regula de la bugetul consolidat si nu apare in lege vreo rotunjire pentru servicii.



#29 lavinia_n

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:resita

Postat 12 July 2005 - 12:45 PM

din iulie incepand rotunjesti fara zecimale fiecare contributie la fiecare angajat si asa iti apare si salariul net fara zecimale si scapi de 473 SAU rotunjesti totalurile fiecarui tip de contributie la decl.100 si la plata si mergi mai departe cu 473?
daca mergi pe varianta cu 473 mori cu ea cu tot
daca mergi pe varianta fara 473, rotunjesti la fiecare salariat in parte retinerile, care retineri nu vor mai bate procentual la fondul de salarii.
nu cred ca precizarile viitoare de la OUG 59/2005 ne vor lamuri mai tare sau mai rau...
voi cum veti proceda?



#30 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 12 July 2005 - 01:07 PM

fboji a spus:

Revin cu opinii despre "comisionul" pe care-l platim la ITM.
Noi nu mai platim comision cam de cand s-au stabilit noile procente ( 0,25% si 0,75%). Cica platim servicii ITM. Dar pentru servicii ar trebui sa primim factura( ca la Reg. Com.). De ce nu primim?
Mi se pare perfect indreptatita intrebarea! Oare cand ITM-ul va inceta sa mai fie stat in stat? Cu propriile reguli, diferite de la un inspector la altul si de la un ITM la altul, unele reguli care nu se regasesc nicaieri in legislatie?
Oare nu putem face nimic?!



#31 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 12 July 2005 - 01:14 PM

lavinia_n a spus:

voi cum veti proceda?
Eu cred ca voi face asa:
- stat de plata pe iunie in ROL, inreg ca atare in conta pe iunie
- soldurile conturilor care au legatura cu salariile, de la 30.06.2005, denominate (deci totalurile, nu suma fiecarui om in parte) si, probabil, rotunjite la leu (inca nu m-am hotarat)
- pt plata neturilor (lichidarii) lui iunie, in iulie, fac o lista cu nume, prenume, rest de plata ROL, rest de plata RON (denominare + rotunjire) si platesc totalul
- taxele angajatilor si ale firmei le platesc cf sumelor iesite la denominarea soldurilor lunare iunie

Sper ca nu mi-a scapat ceva...

PS La comision ITM iar nu m-am hotarat, m-ati pus pe ganduri; analizam, comparam, extrapolam :)



#32 lavinia_n

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:resita

Postat 12 July 2005 - 01:24 PM

ma refer la salariile lunii iulie care se vor plati in august



#33 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 12 July 2005 - 03:02 PM

Pai la iulie deja salariile se vor calcula de la bun inceput in lei noi, nu mai vorbim de denominare. Fiecare suma care apare pe statul de plata va fi rotunjita la leu, deci si restul de plata va fi fara zecimale, taxele de firma se vor calcula fara zecimale, la baza de calcul fara zecimale. Reintram in modul de lucru obisnuit.
Inseamna ca nu am inteles intrebarea...



#34 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 12 July 2005 - 03:06 PM

Acum mai am o dilema: voi ce-ati inteles din art 4 din OU 47/2005? Salariile de incadrare se rotunjesc normal sau in sus? Parerea mea e ca art 4 se refera doar la anumite categorii de venituri, nu la un angajat obisnuit la o societate comerciala privata.
Si ce patesc daca fac cum vreau eu?



#35 lavinia_n

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:resita

Postat 12 July 2005 - 03:45 PM

Irina007 a spus:

Pai la iulie deja salariile se vor calcula de la bun inceput in lei noi, nu mai vorbim de denominare. Fiecare suma care apare pe statul de plata va fi rotunjita la leu, deci si restul de plata va fi fara zecimale, taxele de firma se vor calcula fara zecimale, la baza de calcul fara zecimale.

pai avem un angajat cu 3.100.000 ROL adica 310 RON
apare:
9,5%=29,45
1%=3,1
6,5=20,15
presupunem deducere 250
rezulta impozit=7,3x16%=1,168=1,17
net=256,13

presupunem ca societatea are 2 angajati cu acelasi salariu, rezulta tot cu virgula. unde rotunjesti? la fiecare in parte si iti da toate fara zecimale si nu mai folosesti 473-ul sau la totalurile de plata si pentru contributii si neturie, iar diferentele le pui pe 473?



#36 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2005 - 03:51 PM

Ar fi trebuit sa scrie salariile de baza ale tuturor oamenilor muncii :D ?
Indiferent la cine se refera maximul "majorarii" va fi de 9900 lei vechi. Credeti ca este atat de mult?
@lavinia
In documente scrie clar: VENITURILE din salarii ( si multe altele: pensii, indemnizatii, ajutoare somaj...)se rotunjesc... nu este vorba de cheltuielile societatii cu salariile. Deci rotunjirile se fac individual iar totalurile vor fi implicit rotunjite.



#37 coral4u

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 July 2005 - 04:05 PM

Daca va ajuta ->un programel de calcul salarii on-line (fara banuti) il gasiti aici. ( browserul trebuie sa suporte Java )

pentru 310 RON se pare ca merge..



#38 cristiang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 August 2005 - 12:29 AM

Mai fratzilor,

am un tanar ce a plecat la 15 iulie asa ca trebuie sa ii dau jumatate din salariul de 310 RON.

folosesc ciel salarii, si indiferent cum ma invartesc, statul de plata nu imi ia sal de baza 310 ron si plata 155 ron pt 11 zile lucrate.

ca sa nu mai vorbesc ca declaratia CAS imi scoate "nr. mediu salariati 0.5".


Ajutati-ma va rog!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL