Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bunuri mobile cumparate de la persoana fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Bunuri mobile cumparate de la persoana fizica

impozit persoana fizica
3 replies to this topic

#1 b.robert

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 November 2016 - 10:58 PM

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire.
Am achizitionat pe firma prin borderou de achizitii mai multe modemuri de internet, s-au cam strans peste 100 in decursul acestui an. Eu ca si persoana fizica am cumparat de la diverse persoane modemuri de internet (de pe internet, din targ, pe oriunde am gasit). Dupa ce le-am strans cate 20-30 le-am vandut firmei mele (eu ca si persoana fizica) printr-un borderou. Pretul vanzarii acestora fiind de 50 lei/bucata, iar dupa aceea le-am vandut de pe firma mea altor firme cu sume cuprinse intre 100-150 lei generand profit de minim 50 % pe firma.
Trebuia sa opresc si 16 % pentru impozitul de pe persoana fizica in momentul achizitiei ?
As mai avea 80 bucati stranse dar nu stiu daca trebuie sa platesc si 16 % impozit pe profit.

Multumesc !



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2016 - 10:48 AM

Borderourile de achizitii, pot fi inregistrate in contabilitate numai daca se face dovada intrarii in gestiune a bunurilor respective. Prin urmare, pt. achizitia produselor de la PF se va intocmi atat borderou de achizitie cat si NIR.

Dupa parerea mea, fiind vorba de o cant. destul de mare (circa 100 buc), care arata existenta unei activ. economice desfasurate de PF (cumparare de bunuri in scopul revanzarii / chiar nu putem vb de o vanzare simpla din patrimoniul personal), PF trebuie sa justifice provenienta bunurilor vandute (in afara de eventuala problema priv. autorizarea activ. de comert).
Ai la link un ghid ANAF ref. la activ. economice desf. de PF : https://static.anaf...._COMERCIALE.pdf

L.12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi de producţie, comerţ sau prestări de servicii ilicite (republicată în Monitorul Oficial nr. 121/2014).
(desi legea e doar pt protejarea populatiei ... , te asig ca ea se aplica si pt. tranzactiile catre firme).

Art. 1. - Urmatoarele fapte reprezinta activitati de productie, comert sau prestari de servicii ilicite si constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa fie considerate, potrivit legii penale, infractiuni:
a) efectuarea de activitati de productie, comert sau prestari de servicii, dupa caz, fara indeplinirea conditiilor stabilite prin lege; (o prevedere f larga ca posibilitati de interpretare si amendare)
.............
e) efectuarea de activitati de productie, comert sau prestari de servicii, dupa caz, cu bunuri a caror provenienta nu este dovedita, in conditiile legii. Documentele de provenienta vor insoti marfurile, indiferent de locul in care acestea se afla, pe timpul transportului, al depozitarii sau al comercializarii. Prin documente de provenienta se intelege, dupa caz, factura fiscala, factura, avizul de insotire a marfii, documentele vamale, factura externa sau orice alte documente stabilite prin lege;
...............

Art. 2. - (1) Contraventiile prevazute la art. 1 savarsite de catre persoane fizice se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 5.000 lei, iar daca sunt savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 2.000 lei la 20.000 lei
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre functionarii din aparatul de specialitate al primarului, de organele Directiei generale antifrauda fiscala, de organele controlului financiar si de personalul Politiei Romane, Jandarmeriei Romane si Politiei de Frontiera Romane

...............
Art. 3. - Bunurile care au servit sau au fost destinate sa serveasca la savarsirea vreuneia dintre faptele prevazute la art. 1, daca sunt ale contravenientului, precum si sumele de bani si bunurile dobandite prin savarsirea contraventiei se confisca.
Art. 4. - Contraventiilor prevazute la art. 1 le sunt aplicabile dispozitiile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare. (adica se prescriu in 6 luni daca operatiunile nu sunt in forma continuata / succesiva in timp)
________________________________________________________________

Ref la impozitul de 16%, eu cred ca DA, trebuie retinut si platit de catre firma ta, ca impozit pe venituri din alte surse - asta in cel mai fericit caz, adica fara inreg. fiscala a PF - numai ca acolo exista conditia ca activ. PF sa nu aiba caracter de continuitate, ori la tine cam are ... .
ma rog ...

Codul fiscal 2016
Venituri impozabile din alte surse :

ART. 114 - Definirea veniturilor din alte surse
(1) Venituri din alte surse sunt orice venituri identificate ca fiind impozabile, care nu se încadrează în categoriile prevăzute la art. 61 - Norme metodologice
(2) În această categorie se includ, însă nu sunt limitate, următoarele venituri:
...................
(2) În veniturile din activitățile prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. g) din Codul fiscal sunt cuprinse veniturile realizate de contribuabilii care nu sunt înregistrați fiscal potrivit legislației în materie și care desfășoară activități de producție, comerț, prestări de servicii, profesii liberale, din drepturi de proprietate intelectuală, precum și venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, fără a avea caracter de continuitate și pentru care nu sunt aplicabile prevederile cap. II Venituri din activități independente și cap. VII Venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură din titlul IV al Codului fiscal.

ART. 115 - Calculul impozitului și termenul de plată
(1) Impozitul pe venit se calculează prin reținere la sursă la momentul acordării veniturilor de către plătitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut pentru veniturile prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. a) - k), precum și în normele metodologice elaborate în aplicarea art. 114.
(2) Impozitul calculat și reținut reprezintă impozit final.
(3) Impozitul astfel reținut se plătește la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost reținut.

Alte pareri, va rog ? :smile:




#3 b.robert

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 November 2016 - 11:38 AM

Va multumesc pentru raspunsul detaliat.
Am sa incerc sa obtin copiile de pe c.i-urile persoanelor de la care am facut achizitia dar cu siguranta am sa fiu refuzat in majoritatea cazurilor. In cazul unui control anti frauda ce am reusit eu sa deduc din raspunsul dvs este ca se v-a lasa cu amenda pentru ambele parti. Dar marfa pe care eu deja am vandut-o ce se v-a intampla cu ea, iar banii pe care practic i-am incasat ca PF v-a trebuii sa ii restitui pentru confiscare ?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2016 - 04:11 PM

N-as zice ca mai trebuie sa faci ceva acum legat de L12/1990, faptu'-i consumat deja, asa ca vinde si ultimele modemuri catre firma ta si inchieie cu ele. Termenul de prescriptie de 6 luni (cf. Ord. 2/2001) va curge de la data ultimei tranzactii.

Dpv fiscal, parerea mea este ca avem de-a face cu operatiuni de comert in forma continuata - ca PF, tu poti sustine la un eventual control ca sunt ocazionale si fiscul sa accepte asta (suma totala nu e mare), oricum retine si plateste ca firma cei 16% (impozit final) la val. de achizitie din borderou, macar sa fii in regula aici.
In 2017 (pana pe 28 febr.) vei raporta tot pe firma, prin declaratia 205, acest venit platit si impozitat cu 16 % si asa te dai in primire la fisc ca PF (prin CNP-ul cuprins in aceasta decl.), dar n-ai ce-i face fiindca altfel poti lua amenda pe firma pt nedepunerea decl. 205). Apoi o sa vezi daca ANAF ti-a acceptat factorul "ocazional" al tranzactiilor facute ca PF sau daca va considera ca trebuia sa fii autorizat pt ele, adica daca mai primesti amenda pt NEautorizare sau scapi asa cum esti acum.

Ar mai ramane in discutie contributiile sociale aferente venitului incasat ca PF ..., aici trebuie sa ma mai documentez. Pana atunci, poate stie altcineva de aici si-ti spune.

Permite-mi un sfat : macar de acum incolo vorbeste cu contabilul tau inainte de a face operatiuni ca PF sau ca firma. Unele lucruri, deja facute, nu se mai pot repara sau se repara cu greu si-i pacat sa te bagi in belele daca le poti evita !

Bafta ! :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL