Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pfa in lumina legii 182/2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pfa in lumina legii 182/2016

182/2016
2 replies to this topic

#1 Trifan Adriana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 November 2016 - 01:20 AM

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema
Am calitatea de salariata a unui Cabinet medical, contabila, cu studii superioare., cu timp partial
Ca urmare a aparitiei legii 182/2016, care prevede ca un Pfa poate avea doar 3 salariati - sunt angajate 3 asistente medicale - eu fiind a 4 a salariata, cum ma sfatuiti sa procedez, pentru a putea continua colaborarea cu acest cabinet. Mentionez ca intentionez sa dau examen de acces la ceccar, dar doar in toamna anului 2017- anul acesta m-am trezit prea tarziu.
Fiind contabilitate in partida simpla, imi pot autoriza un PFA cu cod CAEn 6203 Activitati de management (gestiune si exploatare) a mijloacelor de calcul si sa pot factura ca o prestare de servicii?
Multumesc



#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 14 November 2016 - 12:21 PM

Nu cred ca legea se aplica profesiilor liberale. Acestea nu se autorizeaza sub OUG 44/2008.
Acestea fiind zise, ma vad nevoit sa fac o corectie, legea asta nu aduce lumina, aduce bezna din capul conducatorilor de rahat pe care ii avem.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2016 - 12:40 PM

@kmkz are dreptate ! PFA-ul cu profil medical = profesie libera !

De dragul discutiei, daca ai fi fost angajata unui PFA infiintat pe ord. 44/2008 (pe care o modif. L182/2016), dupa parerea mea nu mai puteai tine conta la el daca nr. de pers. angajate ar fi ramas > 3 cu tine cu tot. In lege nu se face distinctia intre program cu norma intreaga sau partiala, ci se refera numai la nr. de persoane, asa ca n-aveai cum s-o rasucesti.

Tot de dragul discutiei, chiar daca dai examen sa intri in CECCAR, mai ai si stagiul de efectuat (vestea buna este ca el se poate compensa macar partial, in anumite conditii), dar sa zicem ca nu poti compensa nimic, deci mai dureaza inca vreo 3 ani pana sa poti da examenul final si sa devii expert contabil (ca sa-ti poti face propriul PFA si sa poti factura servicii contabile complete, cu drept de semnatura).

Cat despre codul acela CAEN, eu cred ca nici nu poate fi vorba sa faci conta folosindu-te de el, ci mai degraba iti trebuie unul pt introducere date in computer (ceva de genul operator calculator), insa asta iti ia complet dreptul de a mai stabili taxe si impozite si de a mai semna declaratii pt acel PFA medical. In plus, fiscul iti poate reconsidera activitatea, din independenta (ca PFA) in dependenta (ca salariat), daca se constata ca, de fapt, munca ta are caracteristicile uneia prestata ca salariat. Asta inseamna ca si tu si PFA-ul pt care lucrezi veti plati, fiecare cotele sale) contrib. salariale din urma + majorari... + amenda.

:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL