Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
542 sold creditor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

542 sold creditor

5 replies to this topic

#1 mailsanda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 November 2016 - 04:02 PM

Ce cont folosesc daca o societate primeste un decont de la un salariat si nu il deconteaza? 542 sau 4282?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2016 - 04:11 PM

ct. 542 e de activ, nu poate avea sold creditor.
ct. 428 e bifunctional si poate avea sold creditor.
dupa parerea mea, mai degraba poti inreg. pe 428 avand in vedere ca vb de o datorie a firmei catre un salariat.




#3 mailsanda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 November 2016 - 04:18 PM

Asa zic si eu, dar in Ordinul 1802 scrie ca in debitul contului 428 se înregistrează sume reprezentând avansuri nedecontate până la data bilanțului (542).
De aici inteleg ca se face doar la sfarsitul anului.

Aceasta postare a fost editata de mailsanda: 17 November 2016 - 04:19 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2016 - 05:52 PM

...adica avansul pe care l-a primit si nu l-a decontat, de vreme ce ct 542 e in sold DEBITOR si prin 428 el s-ar inchide la sf anului (428=542).

inteleg ca tu ai un salariat caruia nu i s-au decontat niste cheltuieli facute din banii proprii, iar omul trebuie sa-si primeasca banii ceea ce a generat o datorie catre acel salariat.
daca lucrurile nu stau asa, da mai multe detalii fiindca dintr-o intrebare succinta putem intelege fiecare diferit.



#5 mailsanda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 November 2016 - 09:35 PM

salariatul aduce decontul iar angajatorul ii da banii cand doreste el... asta insemnand si peste 6 luni ....iar eu am in conta 542 cu sold creditor .....dar nu mi se pare normal sa am sold 542 creditor.....



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2016 - 12:14 PM

... si nici nu este normal, fiind un cont de activ.
foloseste 428 (analitic) sau chiar 462 (tot analitic).

in alta ordine de idei, nu ma pot abtine sa remarc ce magar e angajatorul ala , sa-i dea banii cand vrea el ... pfuuuu :angry2: !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL