Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somajul tehnic - contributii salarii, legislatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


somajul tehnic - contributii salarii, legislatie


77 replies to this topic

#1 misham

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 19 November 2007 - 02:47 PM

Vreau sa stiu daca mai exista notiune de somaj tehnic si daca pe perioada somajului tehnic se platesc taxele la stat?



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2007 - 12:45 PM

Se pare ca notiunea de ''somaj tehnic'' nu mai exista. Dar acest fapt se poate incadra la art.52 pct.d) din Codul Muncii in vigoare.
Asa cum au spus alti colegi, fiind vorba de suspendarea contractului de munca, nu se datoreaza contributii la stat.

Vechiul cod al muncii prevedea:
Art. 45 - Contractul individual de muncă poate fi suspendat din inițiativa angajatorului pentru următoarele motive:
a) ca sancțiune disciplinară;
b) pe durata anchetei disciplinare, în condițiile legii;
c) detașare;
d) șomaj tehnic;
e) pe durata lock-out-ului,

Art. 46 (1) - Șomajul tehnic reprezintă imposibilitatea temporară a continuării activității de către angajator, pentru motive economice obiective.
(2) Șomajul tehnic nu poate dura o perioadă mai mare de 3 luni într-un an calendaristic.
(3) Pe durata șomajului tehnic salariații se vor afla la dispoziția angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activității.
(4) Pe perioada șomajului tehnic salariații vor beneficia de o indemnizație ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător postului deținut.
(5) Modul concret în care salariații vor executa obligația de a se afla la dispoziția angajatorului, precum și valoarea indemnizației de care beneficiază salariații în perioada șomajului tehnic se stabilește în condițiile legii și ale contractelor colective de muncă aplicabile.

Noul Cod al Muncii prevede:
Art. 52. - (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din inițiativa angajatorului în următoarele situații:
a) pe durata cercetării disciplinare prealabile, în condițiile legii;
b) ca sancțiune disciplinară;
c) în cazul în care angajatorul a formulat plângere penală împotriva salariatului sau acesta a fost trimis în judecată pentru fapte penale incompatibile cu funcția deținută, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești;
d) în cazul întreruperii temporare a activității, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
e) pe durata detașării.
(2) În cazurile prevăzute la alin. (1) lit. a), b) și c), dacă se constată nevinovăția celui în cauză, salariatul își reia activitatea anterioară, plătindu-i-se, în temeiul normelor și principiilor răspunderii civile contractuale, o despăgubire egală cu salariul și celelalte drepturi de care a fost lipsit pe perioada suspendării contractului.
__________
Alineatul (2) a fost modificat prin art. I pct. 23 din O.U.G. nr. 65/2005, astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 371/2005.


Art. 53. - (1) Pe durata întreruperii temporare a activității angajatorului salariații beneficiază de o indemnizație, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
(2) Pe durata întreruperii temporare prevăzute la alin. (1) salariații se vor afla la dispoziția angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activității.


Am gasit o discutie in acest sens, pe un alt forum, poate te ajuta:

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7Cdi...jul/tehnic.html

Madalina



#3 misham

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 November 2007 - 10:39 AM

E DENUMIT ALTFEL, DAR IN PRINCIPIU E AC LUCRU. CE VREAU EU SA STIU E DACA SE RETIN SI SE VIREAZA M DEPARTE CONTRIBUTIILE ANGAJATULUI, AS VREA (DACA ARE CINEVA) SI O BAZA LEGALA.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 19 February 2009 - 09:42 AM




#4 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 19 June 2008 - 02:40 PM

nu stie nimeni????
elma



#5 aydynyay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Location:craiova

Postat 27 November 2008 - 09:54 AM

buna dimineata!imi cer scuze la moderatori daca nu am postat corect dar asa am gandit eu....am o problema pe care nu stiu sa o rezolv si as vrea sfaturi de la oameni care s-au confruntat cu problema asta....in perioada 19.12.2008-19.01.2009 hotelul la cre lucrez se inchide si as vrea ca toti cei 30 de angajati sa intre in somaj tehnic....se poate?ce conditii trebuie sa indeplinim?si cum trebuie sa procedez fiindca in CFS e cam greu sa intre avand in vedere ca sunt sarbatori si toata lumea are nevoie de bani.multumesc anticipat pt ajutorul acordat.o zi buna.



#6 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 December 2008 - 01:14 PM

Asa-numitul somaj tehnic este reglementat de art. 53 din Codul muncii si de art. 43 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr. 2895/29.12.2006.
Este o situatie de suspendare a contractelor individuale de munca datorita intreruperii activitatii din cauze tehnice sau din alte motive obiective.

Potrivit art. 53 din Codul muncii, pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului, salariatii beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, sub conditia ca acestia sa se afle la dispozitia angajatorului care are oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii. Art. 43 alin. (5) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national stipuleaza ca prin negocieri la nivelul unitatii se stabileste modul concret de realizare a prevederii de a ramane la dispozitia unitatii, prezenti in incinta unitatii in asteptarea reluarii activitatii sau la domiciliu, de unde sa poata fi convocati de unitate.

Conform art. 2. alin. (2 lit. a) din Legea nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca, republicata aceste situatii de suspendare a contractelor individuale de munca fac obiectul unor decizii de suspendare care trebuie depuse de catre angajator la inspectoratul teritorial de munca, in termen de 5 zile de la perfectarea acestora.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 04 December 2008 - 01:15 PM




#7 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 04 December 2008 - 01:50 PM

http://www.contractd.../articol?id=829, aici gasiti articolul despre somajul tehnic.
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#8 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 December 2008 - 01:33 PM

va rog daca puteti sa-mi spuneti, in luna noiembrie nu am avut activitate si oamenii au fost trecuti toti in concediu de odihna cu cate 20 zile , in decembrie le-a mai ramas o singura zi de concediu, dar tot nu avem de lucru, oamenii stau acasa ,
cum procedez si in baza la ce - pot sa le platesc 75% din salariu sau ce ma sfatuiti sa fac?



#9 Zlatov D.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 December 2008 - 02:34 PM

Conform codului muncii, ai putea sa-i treci in ceea ce se numea "somaj tehnic".

Art. 52. - (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din inițiativa angajatorului în
următoarele situații:
a) pe durata cercetării disciplinare prealabile, în condițiile legii;
b) ca sancțiune disciplinară;
c) în cazul în care angajatorul a formulat plângere penală împotriva salariatului sau acesta a fost
trimis în judecată pentru fapte penale incompatibile cu funcția deținută, până la rămânerea definitivă a
hotărârii judecătorești;
d) în cazul întreruperii temporare a activității, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru
motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
e) pe durata detașării.

Art. 53. - (1) Pe durata întreruperii temporare a activității angajatorului salariații beneficiază de o
indemnizație, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75 % din salariul de bază
corespunzător locului de muncă ocupat.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 December 2008 - 03:41 PM




#10 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 December 2008 - 02:38 PM

multumesc mult, trebuie sa anunt undeva la ITM ? ca am intrerupt temporar? sau merg in continuare ca si pana acum??



#11 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 December 2008 - 02:44 PM

O solutie la indemana este somajul tehnic.Se intocmeste o comunicare scrisa in care se specifica motivele si perioada in care vor fi in somaj tehnic , care va fi semnata de catre angajati de luare la cunostinta. Salariatii aflati in aceasta situatie sunt la dispozitia angajatorului pe toata perioada de intrerupere a activitatii.
Daca nu e specificat nimic in plus in CCM la nivel de unitate, salariatii beneficiaza de o indemnizatie egala 75 % din salariul de baza.
La ITM se depun in termen de 5 zile actele de suspendare a C.M.



#12 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 March 2009 - 09:25 AM

Imi poate spune cineva daca a aparut vreo lege, norma conform careia contributiile de asigurari sociale in cazul somajului tehnic vor fi suportate de stat?



#13 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 March 2009 - 12:11 PM

da, pentru o perioada de maxim 3 luni, fara incetarea calitatii de asigurat
mai multe, in ordonanta data saptamana asta, nu am nr ei
http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...i-de-somaj.html

Se poate suspenda activitatea (somaj tehnic) doar pentru o saptamana?
De ex, in perioda Pastelui, neffind activitate deosebita, angajatorul ar prefera sa trimita salariatii in concediu, dar cu costurile cele mai mici.
Cu justificare cuvenita, si actele de suspendare la ITM, este corect dpdv legal?
Iar la ITM se merge de 2 ori, odata sa suspenzi, a doua oara sa repui contractul, este corect?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 April 2009 - 05:11 PM




#14 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 31 March 2009 - 09:31 AM

Da, se poate suspenda si pt.o saptamana si este legal, vezi mai sus art.52 alin.1 CM, postat de Zlatov.

Dana




#15 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 March 2009 - 09:57 AM

Multumesc!
:sad:



#16 RADUIZOL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 April 2009 - 12:41 PM

Ce se intelege de fapt prin:
''75 % din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat''?

A. salariul de incadrare din cartea de munca a salariatului,
sau,
B. salariul corespunzator fiecarei meserii (evidentiat in vreun act normativ)?

Mai exact, daca un salariat are un salariu brut in cartea de munca de 2086 ron, salariatul incaseaza un net de 1500 ron.
Daca se aplica 75% la 2086 ron, rezulta 1565 ron.
Este corect asa, sau nu?



#17 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 05 April 2009 - 05:06 PM

Eu inteleg asa: 2086*75%=1565 . La cei 1565 se calc.retinerile,apoi rezulta net-ul.



#18 RADUIZOL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 April 2009 - 07:41 AM

Vezi postareaclaudiaionela, la Apr 5 2009, 06:06 PM, a spus:

Eu inteleg asa: 2086*75%=1565 . La cei 1565 se calc.retinerile,apoi rezulta net-ul.
Care retineri?
Textul din ordonanta spune asa:
''Pentru anul 2009, pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului, dar nu mai mult de 3 luni, pentru indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, angajatorul si salariatii sunt scutiti de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate atat de angajatori cat si de salariatii''.



#19 MARY-2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 April 2009 - 10:24 PM

Parerea mea este ca , datorita faptului ca aceasta facilitate este si pentru angajat , nu numai pentru angajator , salariul va fi de 75 % din salariu brut, fara a se retine contributiile angajatului. din moment ce ele nu se platesc.Si , in afara de asta ,este mentionat ca angajatul nu pierde calitatea de asigurat , calitate care nu si-o poate pierde daca s-ar retine contributia, nu?In fine

Intrebarea mea ar fi , in afara de suspendarea cf.art.52 din CM, mai trebuie ceva , a fost cineva pana acum cu asa ceva la ITM , si se poate intrerupe activitatea numai pentru o parte din personalul firmei ( agentii de vanzari )?



#20 ramona.m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 April 2009 - 05:16 PM

Buna.

As avea niste nelamuriri in legatura cu cele 3 luni specificate in OU 28/18.03.2009:

- sunt considerate luni calendaristice?
- se aplica la nivel de unitate sau la nivel de salariat?
- conteaza ordinea lor (consecutive sau nu) daca se acorda somaj tehnic in unitate lunar?

Multumesc. :sad:





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL