Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare achizitii UE si vandute direct in UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

inregistrare achizitii UE si vandute direct in UE


5 replies to this topic

#1 daria743

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 December 2016 - 02:18 PM

Buna ziua,
Sunt noua pe forum, si cer scuze daca topicul nu este incadrat corespunzator categoriei.
Am nevoie de ajutor in inregistrarea facturilor corect, la o societate (SRL) din Romania, care cumpara din UE- Italia mobilier, asamblat sau neasamblat, pe care il livreaza tot in UE, fara a trece prin Romania, adica direct din Italia. Unii clienti sunt platitori de tva, altii nu. Eu am tratat pana acum ca si cand ar fost livrate din Romania, din considerentul ca firma este de aici, taxare inversa, isi face CMR-uri..., si am inregistrat ca atare. Dar.....pare-mi-se ca nu e asa. Nu stiu ce se schimba dpdv al tva, nu ar fi considerata taxare inversa?
Multumesc!



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 December 2016 - 03:28 PM

In primul rand trebuie verificat pentru fiecare caz in parte daca sunt indeplinite conditiile legale din CF pentru a incadra operatiunea in cazul operatiunilor triunghiulare pentru care se aplica masurile de simplificare
In cazul in care societatea din Romania este cumparator revanzator, aceasta realizeaza o achizitie neimpozabila in Romania si o livrare intracomunitara

Codul fiscal
276. (5) Prevederile alin. (2) nu se aplica in cazul operatiunilor triunghiulare, atunci cand cumparatorul revanzator inregistrat in scopuri de TVA in Romania in conformitate cu art. 316 face dovada ca a efectuat o achizitie intracomunitara neimpozabila pe teritoriul altui stat membru, in conditii similare celor prevazute la art. 268 alin. (8) lit. b), in vederea efectuarii unei livrari ulterioare in acel alt stat membru. Obligatiile persoanelor implicate in operatiuni triunghiulare sunt prevazute in normele metodologice.

Norme Codul fiscal
13. (4) Obligatiile partilor implicate in operatiuni triunghiulare prevazute la art. 276 alin. (5) din Codul fiscal sunt cele stabilite la pct. 3 alin. (13) si (14).
3. (14) In cazul operatiunilor triunghiulare efectuate in conditiile art. 268 alin. (8) lit. b) din Codul fiscal, daca Romania este al doilea stat membru al cumparatorului revanzator si acesta a transmis furnizorului din primul stat membru codul sau de inregistrare in scopuri de TVA acordat conform art. 316 din Codul fiscal, cumparatorul revanzator trebuie sa indeplineasca urmatoarele obligatii:
a) sa emita factura prevazuta la art. 319 din Codul fiscal, in care sa fie inscrise codul sau de inregistrare in scopuri de TVA in Romania si codul de inregistrare in scopuri de TVA din al treilea stat membru al beneficiarului livrarii;
b) sa nu inscrie achizitia intracomunitara de bunuri care ar avea loc in Romania ca urmare a transmiterii codului de inregistrare in scopuri de TVA acordat conform art. 316 din Codul fiscal in declaratia recapitulativa privind achizitiile intracomunitare, prevazuta la art. 325 din Codul fiscal, aceasta fiind neimpozabila. In decontul de taxa aceste achizitii se inscriu la rubrica rezervata achizitiilor neimpozabile;
c) sa inscrie livrarea efectuata catre beneficiarul livrarii din al treilea stat membru in rubrica rezervata livrarilor intracomunitare de bunuri scutite de taxa a decontului de taxa si in declaratia recapitulativa prevazuta la art. 325 din Codul fiscal urmatoarele date:
1. codul de inregistrare in scopuri de TVA, din al treilea stat membru, al beneficiarului livrarii;
2. codul T in rubrica corespunzatoare;
3. valoarea livrarii efectuate.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2016 - 03:51 PM

Multumim frumos, draga mea ! :biggrin:

Long time, no see ... :wub:



#4 daria743

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 December 2016 - 09:40 AM

Inteleg ca: Societatea A, inregistrata in scop de TVA in Romania, cumpara bunuri de la societatea B, inregistrata in scop de TVA in Italia. Societatea B emite factura fara TVA.
Societatea A vinde bunurile catre societatea C, inregistrata in scop de TVA in Italia si emite factura fara TVA.
Societatea A nu indeplineste conditia cu privire la locul operatiunii.
Avand in vedere ca cele doua operatiuni nu sunt impozabile in Romania, firma din Romania nu datoreaza TVA bugetului de stat din Romania nici pentru cumpararea bunurilor (prin taxare inversa), dar nici pentru vanzarea acestora. Ok, atunci in 390 nu se declara, iar in 300 le trec la scutite. Dar daca A vinde catre un client neplatitor de tva, se datoreaza tva?
Si ar fi o problema ca eu le-am contat pe servicii, la emitere?
Mii de multumiri inca o data!



#5 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 11 December 2016 - 11:35 PM

Nu se aplica prevederile cu privire la operatiunile triunghiulare pentru ca aparent din descriere triunghiul nostru e segment fiind implicate numai doua state membre (RO si IT).

Adica achizitie Italia urmata de livrare Italia, ambele efectuate de societate din RO.

Varianta 1 in care toate cele trei entitati sunt persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA:

1. Furnizorul din Italia realizeaza o livrare nationala pe teritoriul IT, taxabila in acest stat si nu beneficiaza de scutirea aplicabila livrarilor intracomunitare (doua conditii cumulative pentru el, cod valabil al clientului(este) si document de transport in alt stat membru(pas)). Deci va factura cu TVA.

2. Clientul din RO realizeaza o achizitie de bunuri pe teritoriul IT (locul unde sunt puse la dispozitie bunurile, sau unde se incheie transportul). Deci nu indeplineste o conditie obligatorie pentru a realiza o operatiune taxabila in RO (locul operatiunii impozabile sa fie in RO). Fata de RO nu are obligatii, fata de IT de asemenea (achizitiile nationale nu sunt operatiuni impozabile).

3. Clientul din RO livreaza bunurile tot pe teritoriul IT si nu este stabilit pe teritoriul acestui stat (ex. nu are resurse umane si materiale acolo pentru a desfasura cu caracter de regularitate operatiuni impozabile). Persoana obligata la plata taxei pentru aceasta operatiune taxabila in IT(livrare nationala IT) este beneficiarul acestei operatiuni daca este o persoana impozabila cara va face autotaxare.

Varianta 2 beneficiarul de la pct. 3 este o persoana neimpozabila, atunci persoana obligata la plata taxei este furnizorul si o datoreaza statului IT daca nu i se aplica scutiri (de ex. pt intreprinderi mici).

Contribuabilul roman probabil poate recupera pe directiva de la statul IT TVA-ul platit la pct. 1.

Operatiunile nu fac obiectul inregistrarii in 390 (VIES), inregistrarea pe teritoriul IT daca se datoreaza acolo TVA (varianta 2) se poate face si prin reprezentant.



#6 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 04 January 2017 - 09:42 AM

corect !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL