Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D394 - topic 2017 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D394 - topic 2017


16 replies to this topic

#1 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 03 January 2017 - 12:45 PM

La multi ani! O factura emisa si adusa cu intarziere in contabilitate cum se declara in 394 si 300? Multumesc!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 January 2017 - 05:46 PM

Se declara la data la care ai primit-o, si in 300 (in mod normal pe regularizari) si in 394.
Scrii pe factura "primit in data de..." si asta este tot.

PS: Nu se supara nimeni ca deduci mai tarziu :))




#3 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 04 January 2017 - 08:46 AM

Problema este ca este emisa catre un client , nu primita de la furnizor. . A fost ultima factura si administratorul nu a adus-o sa o inregistrez. Cu cele primite imi este clar ce am de facut dar nu stiu cu cele emise cum trebuie procedat. Este prima data cand ma intalnesc cu situatia asta. Multumesc!



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 January 2017 - 10:46 AM

Teoretic ar trebui sa refaci 300 (erori materiale) si 394. Regula cu facturile vechi este valabila doar la facturile primite.

Eu insa as prinde la fel, pe regularizari ... este mai putina bataie de cap si daca valoarea nu este prea mare, penalizarea va fi destul de mica.
Iar daca esti cu tva la incasare si n-ai incasat-o atunci nici macar nu-ti afecteaza tva-ul de plata (si nici D300).



#5 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 04 January 2017 - 12:02 PM

Multumesc din suflet ! Nu este foarte mare valoarea . Sunt cu tva normal si o sa-mi afecteze tva de plata. Dar e mai mare bataia de cap cu corectarea erorilor materiale Ma interesa daca pot face rectificativa la 394 ( sa nu fac vreo prostie si sa ma trezesc cu vreo amenda) . Intre timp am citit si ghidul si cred ca as putea-o incadra la omisiuni in datele declarate. In 300 o s-o prind la regularizari si banuiesc ca la un eventual control imi va calcula penalizari.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 January 2017 - 01:13 PM

Pai daca nu este mare, asa as face si eu.

La 394 nu vad de ce sa iei amenda, se dau rectificative(de fapt este o redepunere) "la greu" ... mai ales de cand cu declaratia asta incalcita :))



#7 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 04 January 2017 - 01:24 PM

Multumesc mult pentru ajutor!



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 January 2017 - 01:36 PM

Cu placere!



#9 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2017 - 01:14 PM

La multi ani tuturor!
In D394 la trim. IV 2016, bonurile fiscale emise de firma cu CUI beneficiar pe ele trebuiesc separate de cele emise fara CUI beneficiar? Ar insemna sa verific fiecare bon emis in perioada oct-dec2016 daca are sau nu CUI beneficiar.
Multumesc



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 January 2017 - 07:08 PM

Si daca le separi, unde sa le declari in D394 ??? :laugh:

In rubricile cu AMEF se declara (la gramada) :
i1 - incasari lunare prin intermediul aparatelor de marcat electronice fiscale cu exceptia celor pt care s-au emis facturi. Se vor declara inclusiv incasarile prin intermediul bonurilor fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate, indiferent daca au/nu au inscris codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului ( se va defalca numarul AMEF pentru fiecare luna in parte).

De numarat, in schimb, va trebui sa numeri pentru cate bonuri ai emis facturi (poti avea 1,2 ...10 bonuri pe o factura!), ca sa le scazi din nr.total lunar.



#11 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 24 May 2017 - 08:11 AM

Buna ziua! Daca am o factura anulata din aprilie se mai trece la rd. 2.2 din 394. Este chiar ultima factura si am vazut ca saga nu o trece . Este doar la anulate. Concret am facturi de la 30-39 iar 39 este anulata. Nu ar fi trebuit sa apara la 2.2 - 10 facturi de la 30 la 39 din care 39-anulata? Gresesc eu undeva? Multumesc!



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 May 2017 - 08:29 AM

Da, ar trebui sa apara 30-39.



#13 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 24 May 2017 - 08:30 AM

Multumesc!



#14 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2017 - 05:56 PM

Buna seara, in trim.II 2017 firma nu a emis nicio factura, ci doar bonuri fiscale. In D394 la plaja de numere este corect sa trec : de la nr.X , ultima factura emisa, la nr. 0? Am incercat si se valideaza, dar nu stiu daca este corect.

In ceea ce priveste o factura anulata, inteleg din postarea de mai sus ca factura anulata este cuprinsa atat la numarul total de facturi emise in perioada de raportare cat si in plaja de facturi, corect?

Multumesc



#15 velicia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 July 2017 - 05:59 PM

Buna seara . Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta.: o agentie de turism vinde bilete de avion in UE la ce rd. se inregistreaza in D300 si daca se inregistreaza si in D394. Va multumesc.



#16 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 July 2017 - 08:48 AM

@mihaci,
Faci o confuzie (des intalnita) intre plaja de facturi alocata si facturile emise (care le includ si pe cele anulate).

Plaja de facturi alocate este prevazuta in decizia de alocare de la inceputul anului, nu are legatura directa cu activitatea efectiva din timpul anului. La inceput de an aloci niste serii/numere dupa cum crezi ca vei avea nevoie.
In D394 trebuie sa treci plajele alocate prin decizie si va ramane asa pana la sfarsitul anului sau pana emiti alta decizie (daca ai nevoie sa completezi plaja de ex.)



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2017 - 12:03 PM

Iti ofer o parere, cu cele mai bune intentii, insa nu sunt f sigura ca este corecta si de aceea te rog sa nu te bazezi pe ea 100% . Am scotocit si internetul, in dorinta de a te ajuta, dar nu am gasit informatii clare exact pe speta ta si, mai ales, actualizate la 2017 (erau informatii de pana in 2013, pe CF vechi si declaratii care s-au mai modificat intre timp).

in D300, Rândul 9 – se înscriu informaţiile preluate din jurnalul de vânzări*) pentru operaţiuni a căror exigibilitate intervine în perioada de raportare, privind:
– baza de impozitare şi taxa pe valoarea adăugată colectată pentru livrările de bunuri/prestările de servicii taxabile cu cota de 19%, inclusiv pentru livrările de bunuri şi prestările de servicii asimilate;
– baza de impozitare şi taxa pe valoarea adăugată colectată pentru operaţiunile supuse regimurilor speciale de taxă pe valoarea adăugată determinate pe baza situaţiilor de calcul întocmite în acest scop;
– ajustările bazei de impozitare prevăzute la art. 287 din Codul fiscal pentru care exigibilitatea taxei intervine în perioada de raportare, conform art. 282 alin. (9) şi (10), după caz, din Codul fiscal, dacă au fost generate de operaţiuni pentru care cota de taxă pe valoarea adăugată aplicată este de 19%.
..............................................................

In D394 - Cartusul C- Livrari.
LIVRĂRI DE BUNURI/PRESTĂRI DE SERVICII (LS) efectuate de către persoana impozabilă care aplică sistemul normal de TVA pentru operațiunile derulate în regim special pentru agențiile de turism, pentru bunurile second-hand, opere de artă, obiecte de colecție și antichități






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL