Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CA pt impozitare micro - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CA pt impozitare micro

4 replies to this topic

#1 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 09 January 2017 - 12:37 PM

Avand in vedere noile modificari ale codului fiscal, privind microintreprinderile, daca un SRL platitor de impozit pe profit pana acum, are la 31.12.2016 CA<500.000 euro dar capitalul social > 45.000 lei, ce sistem de impozitare va aplica de la 01.02.2017? Exceptia privind caitalul social >45.000 lei se aplica doar la societatile nou-infiintate?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1283 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 January 2017 - 02:32 PM

CF art.48:
(52) Prin excepție de la prevederile art. 47,microîntreprinderile existente care au subscris un capital social de cel puțin 45.000 lei pot opta aplice prevederile titlului II începând cu 1 ianuarie 2017 sau cu trimestrul în care această condiție este îndeplinită. Opțiunea este definitivă, cu condiția menținerii valorii capitalului social pentru întreaga perioadă de existență a persoanei juridice respective.

Deci daca ai peste 45000 lei capital, ai posibilitatea sa alegi intre impozit pe venit sau pe profit numai dupa ce vei deveni micro.

Parerea mea este ca s-a creeat o anomalie, daca este sa te iei dupe litera legii (la anaf stau cam prost cu spiritul :tongue2: ):

luna ianuarie = impozit profit
01 februarie ... treci la micro (depui 010 pana pe 25 februarie si D101)
01 februarie ... treci inapoi la profit incepand cu trim I daca doresti (pt. ca esti micro si indeplinesti conditia in cursul trimestrului) :laugh: (mai depui un 010 pana pe 15 februarie ... sic! ... :ohmy2: )
febr-martie = tot impozit pe profit

Alte pareri?

PS: Nu-i asa ca este foarte palpitanta viata in economia privata din Romania?
PS2: Nu, exceptia nu se aplica doar la infiintare. Daca citeai codul fiscal vedeai cand si cui se aplica exceptiile. Insa speta este f.f. interesanta :)




#3 simonaluiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 10 January 2017 - 05:30 PM

Am urmatoarea intrebare: conform noii legislatii, casele de schimb valutar pot deveni platitoare pe impozit micro daca au CA < 500.000 euro?



#4 anis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 24 October 2019 - 02:31 PM

Buna ziua. Veniturile inregistrate in ct 7584 (reluarea la venituri a amortizarii) si veniturile reprezentand anularea unor accesorii ANAF (stabilite cand societatea era micro) fac parte din baza impozabila la o microintreprindere? Multumesc.
anis



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14272 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2019 - 04:08 PM

ART. 53 - Baza impozabilă

(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:
........
f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi și/sau penalități de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil

Nu am vazut aliniat care sa mentioneze reluarea pe venit a unor sume din amortizare.
Daca aceasta este urmarea unor corectii de cheltuieli (erori de calcul) nu trebuie sa faci corectia in acest mod, ci prin stornarea cheltuielii inregistrate initial, astfel respecti realitatea activitatii economice si nici nu incarci inutil veniturile.

Avand in vedere elementele pe care ni le-ai furnizat, decizia ta de a relua pe venituri niste cheltuieli anterioare si baza legala de mai sus, parerea mea este ca ambele categorii de venituri intra in baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderindelor (atat trecerea pe venituri a unor sume din amortizari, cat si anularea unor accesorii inreg. cand firma era tot micro).

:smile:






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL