Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contul sintetic 1020102 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Contul sintetic 1020102

1010102 patrimoniu privat
5 replies to this topic

#1 zaganescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 January 2017 - 07:39 AM

Buna ziua,

Prin OMFP nr. 45/2015 dupa contul sintetic de gradul I: 102 („Fondul bunurilor care alcătuiesc domeniul privat al statului” se introduc următoarele conturi sintetice de gradul II și III:
10201 („Fondul bunurilor care alcătuiesc domeniul privat al statului”;
1020101 („Fondul bunurilor care alcătuiesc domeniul privat al statului”);
1020102 („Fondul bunurilor care alcătuiesc proprietatea privată a instituției publice”).


Problema este ce bunuri trecem in contul 1020101 si ce bunuri trecem in contul 1020102 ? OMFP nu vine cu nicio lamurire in acest sens. Daca in activitatea voastra v-ati confruntat cu aceasta problema sunteti amabaili sa-mi spuneti cum ati procedat, conform caror criterii.
Multumesc.



#2 stefi-deea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 January 2017 - 12:05 PM

contul 102 se refera la mijloacele fixe neamortizabile (cladiri,terenuri, etc) vezi anexa 35b cod29 la bilant sf.an financiar




#3 stefi-deea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 January 2017 - 02:25 PM

de citit si ordin 2373/03.10.2016 M.O.796/10.10.2016-partea I



#4 zaganescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 01 March 2017 - 11:11 AM

Va multumesc pentru raspunsuri. Totusi nu este lamuritor cu privire la distinctia dintre cele doua conturi, 1020101 respectiv 1020102, mai precis care mijloace fixe merg intr-un cont si care in celalalt. Daca o institutie cumpara din fonduri proprii o cladire sau teren in care dintre aceste doua conturi o include?



#5 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 02 March 2017 - 02:28 PM

Parerea mea e ca in primul cont inregistreaza ordonatorii principali de credite finantati de la bugetul de stat si in al doilea cont instittutiilt subordonate.
Iar cei finantati din bugetele locale evidenteaza m.f. in contul 1040101 respectiv 1040102.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2017 - 03:18 PM

Multumesc in mod deosebit celor care au amabilitatea de a raspunde intrebarilor legate de contabilitatea institutiilor bugetare ! :wub:
Eu sunt complet straina de subiect si de aceea nu ma bag ... imi pare rau.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL